3 tipy, co podniknout na Pálavě

Věděl jsi, že Jihomoravský kraj je druhým nejnavštěvovanějším krajem u nás? Není divu, vždyť je tu tak krásně! Mojí nejoblíbenější částí tohoto kraje je potom Pálava, kterou mám prozkoumanou skrz naskrz. V tomto článku bych se s tebou chtěla podělit o o 3 tipy na moje nejoblíbenější výlety po Pálavě.

Když se řekne Pálava, vybaví se každému asi něco trochu jiného. Někdo si představí notoricky známý tvar Pavlovských vrchů, jiný odrůdu révy vinné. Pálava je ale především chráněná krajinná oblast o rozloze 83 km² rozprostírající se od Pavlovských vrchů na jih až po státní hranici s Rakouskem.

Výhled ze stolové hory

Každý, kdo tohle místo někdy navštíví, musí nabýt dojmu, že se jedná o jednu z nejkrásnějších částí naší země. Ta je mimo jiné také nejteplejší a nejsušší oblastí u nás. Podrobnější informace o Pálavě včetně akcí, které se tu pořádají (přirozeně zahrnující i události spojené s vínem), najdeš na těchto stránkách.

1. Po trase Perná – Sirotčí hrádek – Mikulov

Trasu z vesničky Perné přes Sirotčí hrádek na Stolové hoře až do Mikulova zvládnou výletníci všech věkových kategorií včetně těch úplně nejmenších. Ano, trasa se dá zdolat i s kočárkem, i když najdou se na ní asi 3 místa, kde je nutné kočárek holýma rukama vynést. Trasa je jinak vcelku nenáročná – chvílemi se jde po silnici, chvílemi po louce, chvílemi mezi vinicemi.

Sirotčí hrádek

Po celou dobu se ti bude před očima otevírat nádherný výhled do krajiny. Ke konci pak užasneš nad výhledem na Mikulov, který je z téhle perspektivy ještě neokoukaný. Celá trasa ti zabere necelé 2 hodinky, takže ji můžeš spojit i s příjemnou procházkou po Mikulově. Zpátky do Perné se potom dostaneš autobusem, který jezdí v pravidelných linkách i o víkendech.

Stolová hora

2. Procházka po Mikulově

Mikulov je bezpochyby jedno z nejkrásnějších měst u nás. Sama jsem tu byla několikrát a přiznám se, že mě nikdy nepřestává bavit. Ať už ho navštívíš v rámci některé z akcí spojených s vínem či jen tak, vždycky ti nabídne spoustu dechberoucích zážitků.

Mikulov

O tom, co v Mikulově a jeho okolí vidět, jsem už psala v jednom z mých předchozích článků – Do Mikulova nejen za vínem. Ze všech míst, která tohle město nabízí, mám ale stejně nejraději Svatý kopeček, ze kterého je nádherný výhled na město i do dalekého okolí.

3. Rekreace na Novomlýnských nádržích

Poslední tip je především pro milovníky vodních sportů nebo pro ty, kteří se v létě rádi rekreují u vody. Jedná se o soustavu vodních nádrží Nové Mlýny na řece Dyje. Horní – Mušovská – nádrž slouží pro závlahy a rekreaci, střední – Věstonická – je vyhlášena přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků a dolní – Novomlýnská – slouží pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny.

Nové Mlýny

K nádržím se váže poměrně zajímavá historie. Vybudovány byly v 70. až 80. letech 20. století kvůli opakujícím se záplavám. Na základě rozhodnutí tehdejších socialistických orgánů byla zaplavená vesnice Mušov. Zbyl po ní jenom románsko-gotický kostel svatého Linharta, který stojí na ostrůvku uprostřed Věstonické nádrže. Nedotčeny zůstaly například mušovské vinné sklepy nacházející se severně od vodních nádrží po západní straně silnice vedoucí do Pohořelic.

Vinné sklípky Mušov

Pálava – to není jenom Sirotčí hrádek, Mikulov či Novomlýnksé nádrže. Je tolik možností, co v tomhle nádherném koutu naší krásné země podniknout či navštívit. Stačí jen nasadit pohodlné boty či nasednout na kolo začít objevovat!

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.