5 českých botanických zahrad s nevšední nabídkou: cesta do pravěku, Fata Morgana a mnoho dalšího!

Že v botanické zahradně uvidíte, co jste určitě ještě neviděli, není klišé, ale prostý fakt. Když už máte plné zuby hradů a zámků, nebaví vás ani bezcílné toulky ulicemi měst nebo lesem, aquapark není nic pro vás a přesto máte touhu jet na další výlet, zkuste se rozhodnout právě pro botanickou zahradu. A nebojte se – nuda jako na školním výletě to teda rozhodně nebude.

Botanická zahrada je skleník světa, který i pro nezasvěcené botaniky nabízí přehršel zajímavostí. Nad vzhledem nejedné rostliny určitě nevěřícně zakroutíte hlavou, zcela jistě propadnete kouzlu omamných vůní, velikosti nebo naopak budete žasnout nad maličkou formou zeleného života. Botanické zahrady vám ukážou i rostliny, které už v přírodě budete hledat jen těžko – ano, lidé dokázali vyhubit i některé druhy rostlin. Výlet do některé z českých zahrad tak určitě bude i důvodem k zamyšlení, a třeba vás bude motivovat natolik, že i pod vašima rukama vyroste vaše vlastní, malá botanická zahrada…

Botanická zahrada hlavního města Prahy – kousek ráje ve velkoměstě

Rozprostírá se hned vedle slavné pražské ZOO, ale rozhodně nepadá do jejího stínu. Je tomu právě naopak, díky jedinečným expozicím a rozmanitým akcím přivítá Botanická zahrada hlavního města Prahy každý rok více a více turistů. K návštěvě je určitě dobré si najít několik hodin, protože je na co koukat. Zahrada se dělí na venkovní a vnitřní expozice, které v každou roční dobu překvapí něčím jedinečným. Například v květnu se ve venkovní expozici necháte omámit vůní a krásou šeříků, Japonská zahrada zase plánuje výstavu sbírky bonsají. V červnu patří mezi top místa statná lipová alej, která začíná kvést, a úchvatnou podívanou nabízí Pivoňková louka. V červenci zase budete obdivovat kvetoucí lilie v Ornamentální zahradě.

Zdroj: botanicka.cz
Zdroj: botanicka.cz

Je toho zkrátka mnoho, rozhodně to ale není vše. Velikým lákadlem je skleník Fata Morgana, ve kterém během jedné hodiny podniknete fascinující cestu kolem světa ve společnosti až nadpozemsky vypadajících rostlin. Atmosféru umocňuje šum divokého vodopádu, říčky a jezírka s tropickými rybami. A ještě jeden unikát zahrada v Praze má. Dá se v ní i grilovat, a to na vinici sv. Kláry. Zde si můžete půjčit gril i uhlí a při pikniku s rodinou nebo přáteli se kochat úžasným prostředím a výhledem na hlavní město. A určitě potěší, že výlet do Prahy rozhodně neprovětrá vaši peněženku. Na oficiálním webu botanicka.cz najdete ceník, využít se dá třeba i výhodné společné vstupné do ZOO a botanické zahrady. Koukněte i na podrobnosti k projektu Kořeny osobností, který je dalším důvodem, proč si udělat výlet právě sem.

Zdroj: botanicka.cz
Zdroj: botanicka.cz

Botanická zahrada Liberec – nejstarší a i s cestou do pravěku

Severní Čechy ukrývají klenot v podobě nejstarší české botanické zahrady, která oslavila už 120 let svého fungování. Není to ale žádná zašlá budova se starými exponáty. Je tomu právě naopak. Liberecká botanická zahrada se neustále rozrůstá o nové exponáty. Jako návštěvník budete obdivovat hned několik pavilonů s precizně udržovanými exponáty. Mezi nejpopulárnější patří pavilon s masožravými rostlinami. Najdete zde dokonce i dva druhy, díky kterým se zahrada proslavila po celém světě, protože právě zde byly poprvé uměle pěstovány, rozmnoženy a prozkoumány.

Zdroj: botaniliberec.cz
Zdroj: botaniliberec.cz

Když vstoupíte do pavilonu H Pravěk, rázem se ocitnete ve fantazijním světě jako vystřiženém z obrazů pravěkých scenerií od Zdeňka Buriana. Pavilonu dominuje obří jihoamerická přeslička a iluzi pravěké přírody dotváří i zvuky zurčícího vodopádu. Zahrada láká také na výstavu orchidejí. Kvetoucí druhy jsou každý den obměňovány a aranžovány tak, aby návštěvníci mohli užasnout nad něžnou krásou těchto nádherných květin. Botanická zahrada Liberec je otevřena denně po celý rok. Více informací o ní najdete na www.botaniliberec.cz.

Zdroj: botaniliberec.cz
Zdroj: botaniliberec.cz

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity – má vstup zdarma

I Morava má svůj botanický skvost, kterým je Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. I ona je oázou klidu uprostřed rušného města, a možná právě proto je vstup do jejích zahrad zcela zdarma. V zahradě si prohlédnete 2 klasické a 3 poměrně netradiční expozice. Rozličné rostliny uvidíte v zahradách nebo ve sklenících. Doporučujeme hlavně subtropický skleník. Je výhodou, že Brněnští jsou velmi precizní. U rostlin vždy návštěvník najde jmenovky a u jednotlivých expozic ještě informační tabule. Ve sklenících jsou instalovány mluvící panely s výkladem v českém a anglickém jazyce, můžete si zde zakoupit informační materiály a tištěné průvodce. Co se týče těch méně tradičních expozic, těšte se na živočichy, zkameněliny a umělecká díla.

Zdroj: sci.muni.cz
Zdroj: sci.muni.cz

Mezi stálé návštěvníky ze zvířecí říše patří například kuna skalní, ježek východní, veverka obecná, drobní savci jako hlodavci: hraboš polní, myš domácí a hmyzožravci: rejsek, slepýš aj. Když budete tiše pozorovat dění v zahradě, určitě se některý z nich objeví. Ve sklenících také uvidíte zkameněliny, a to zakomponované do expozic nebo ve vitrínách, jsou to zkameněliny rostlin od prvohorních až po třetihorní. Návštěva potěší i umělecky založené duše, v zahradě se často konají různé kulturní akce právě s výstavou různých uměleckých děl a ve sklenících je trvale umístěno kolem dvaceti různých plastik. Jednou z nejstarších je Žába – fontána u největšího bazénu. Program akcí, ceník a další cenné informace najdete na www.sci.muni.cz.

Zdroj: sci.muni.cz
Zdroj: sci.muni.cz

Botanická zahrada a arboretum Štramberk – vznikla rekultivací holé skály

Pokud vás skleníky a klasické velké zahrady nelákají, arboretum Štramberk vás nadchne. Jedná se o cca 10ha území na okraji krásného města Štramberk, které má svou současnou unikátní podobu díky jednomu rozhodnutí a urputné vytrvalosti jednoho muže – biologa Petra Pavlíka. Právě on přišel s nápadem, že na holé skále, u které dokonce dříve bývala skládka, vytvoří botanickou zahradu. Podle slov Petra Pavlíka se právě u Štramberka naskytla fantastická příležitost vyzkoušet možnost rekultivace čisté holé skály bez jakýchkoli semen rostlin, která na příležitost vyklíčit čekají roky až desetiletí.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons

Pustil se do díla, ke kterému se mnozí stavěli skepticky, těžkou prací se nenechal odradit, a tak se zrodilo přírodní dílo hodné obdivu. V současné době zdobí zahradu více než 1 200 druhů rostlin, mezi kterými je i kriticky ohrožený keř židovník německý. Součástí zahrady jsou navíc mokřady, kde návštěvníci mohou pozorovat mnoho druhů obojživelníků. Žijí zde třeba ropuchy, rosnička zelená i čolek velký. Vzácný kout přírody střeží přes 20 m vysoké skály, které často zdolávají horolezci. Čeká vás prostě jedinečný zážitek a výlet můžete zakončit posezením v některé z kaváren ve městě a pochutnat si na proslulých štramberských uších. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons

Bylinková zahrada na Kuksu – omamné propojení s uměním

A když rádi zažíváte opravdu netradiční věci, vyrazte na Kuks. Perla českého baroka majestátně stojící nedaleko Dvora Králové vám odhalí krásy a vůně bylinek. Místní bylinková zahrada vznikla už na počátku 18. století. Pěstovaly se zde bylinky pro potřeby místní vyhlášené lékárny U Granátového jablka, jejíž interiéry si při výletě samozřejmě nezapomeňte prohlédnout. Zahrada prošla před několika lety rozsáhlou rekonstrukcí, při které bylo vytvořeno celkem 144 záhonů.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons

V nich zahradníci pěstují rozličné druhy bylinek a vy si během procházky užijete jejich vůni a naučíte se je poznávat. Na všechnu tu léčivou rostlinnou krásu dohlíží socha Polyféma, bájného jednookého obra. Ozdobou zahrady je ještě socha velkého Křesťanského bojovníka z dílny Matyáše Bernarda Brauna vytvořená roku 1732. Zahrada je volně přístupná. Návštěvu spojte i s procházkou po dalších částech Kuksu. Užijete si společnost majestátních soch a klidné přírody. Podrobnější informace najdete na www.hospital-kuks.cz.

Ještě rada na závěr – asi i vás napadne, kdy je ta nejlepší doba na návštěvu takové botanické zahrady. Naštěstí je to velmi jednoduché: v každé zahradě se totiž odehrává spousta fascinujících věcí po celý rok. Takže za tím nehledejte žádné složitosti, prostě si udělejte volno a vyrazte!

Magda

Bez cestování prostě nemůže být. Miluje českou krajinu, ale nebojí se vyrazit ani na druhý konec světa. Na cestování nejvíce miluje volnost a možnost vybírat si z nekonečných cílů.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.