Balaton

Balaton není jen místem pro letní dovolenou!

Možná taky patříte mezi lidi, kteří si myslí, že Balaton už má svou turistickou éru dávno za sebou. Že je to místo, kde jezdívali naši rodiče a prarodiče. Já si to také myslela, než jsem ho osobně navštívila.

Pravdou je, že jezero má svou specifickou mléčnou barvu, která mě osobně od koupání trochu odrazuje, ale na druhou stranu je v sezóně extrémně teplé a jeho malá hloubka je vhodná i pro děti, které se teprve učí plavat.

Balaton

A co víc, Balaton rozhodně není jen místem pro letní dovolenou. Sem se totiž vyplatí vyrazit i mimo sezónu. Čtěte dál a dozvíte se proč.

Cyklisté vítáni

Kolem celého jezera vede cyklostezka, tudíž si ho můžete prohlédnout ze všech stran. Kola zde půjčují téměř všude. Rozhodně doporučujeme vyrazit na masiv Badascony, který se tyčí nad jezerem. Pěstuje se zde vinná réva, na kterou jsou Maďaři velmi pyšní a kterou rozhodně stojí za to ochutnat. Místních sklípků a vináren je tu nespočet, stačí si jen vybrat.

Badascony vinařská oblast

Balatonu vévodí Halászlé

Téměř ve všech restauracích a stáncích narazíte na Halászlé, tradiční maďarskou rybí polévku. Není divu, jezero je plné ryb a na své si tak zde přijdou jak gurmáni, kteří raději rybu na talíři, tak také zapálenci do sportovního rybolovu.

Termální lázně v okolí

Když už vás omrzí voda v jezeře. Vydejte se za vodou termální. Stačí sednout do auta a vyrazit. Kam? Třeba za přírodním termálním jezerem Hévíz nebo termálním koupáním v městě Zalakaros či Kehida. Vše je dostupné autem a od západní strany jezera to není ani moc daleko.

Termální lázně Zalakaros

Jeskynní plavba v Tapolce

Stejně tak se dá navštívit jeskynní komplex v Tapolce, který je podobný našemu Moravskému krasu. Zde se také můžete projet na lodičce podzemním jeskynním jezerem, akorát s tím rozdílem, že kapacita lodičky jsou tak 4 lidé a loďku si řídíte úplně sami. Zároveň se nemusíte bát, protože hloubka jeskynního jezera není moc velká, díky čemuž vidíte krásně až na dno.

Tapolca jeskynní systém

 Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.