Radnice na náměstí

Česká Lípa – dovolená v severních Čechách II.

Česká Lípa je krásné město, které se stalo záchytným bodem při naši dovolené v severních Čechách. Odtud jsme vyráželi na naše malé výlety. Všechny byly v dosahu max. 30 minut, takže ideální. Ale samozřejmě jsme si pořádně užili i Českou Lípu.

Procházka městem

Po ubytování v apartmánu nás hnala zvědavost především do ulic a na prohlídku historického centra. Nebydleli jsme daleko. Po pár desítkách metrů se nám otevřelo malebné náměstí České Lípy. Děti se okamžitě hnaly ke kašně, a tak jsme se teprve z tohoto místa mohli pořádně rozhlédnout a kochat se místní architekturou, morovým sloupem i historickou radnicí s věží.

Náměstí v České Lípě
Náměstí v České Lípě

Kája měl zřejmě velký hlad a proto si první všiml restaurace U Hrabala, kterou viděl v pořadu „Ano, šéfe“. Chodili jsme kolem ní skoro celý týden, ale nakonec nás zlákala místní čínská restaurace naproti. A obě jídla smažené nudle s kuřecím masem a kachní směs s rýží byli vynikající.

V čínské restauraci
V čínské restauraci

Pak jsme měli v úmyslu prohlédnou si místní kostely, ale bohužel jsme nenašli žádný otevřený. Dalším lákadlem  České Lípy je zřícenina vodního hradu Lipý.

vodní hrad Lipý
vodní hrad Lipý

Dovnitř jsme se nepodívali, protože jsme nikdy nestihli otvírací dobu. Ale i zvenku jsme si mohli prohlédnout část pozůstatků zdí a nádvoří. V České Lípě se pořádá mnoho kulturních akcí a mnohé z nich probíhají právě zde na hradě Lipý.

A aby si dovolenou pořádně užily i děti, vyzkoušeli jsme hned několik místních dětských hřišť. Nejvíce se nám líbilo dětské hřiště u Městského parku, kde se mohly naše děti pořádně vyřádit a my se trochu protáhnout na venkovních posilovacích strojích.

Hubertova naučná stezka

Pro ty co mají rádi přírodu vřele doporučujeme Hubertovu naučnou stezku. Stezka začíná u parkoviště na okraji města. Hubertova NS nám poskytla velmi příjemnou procházku. Krásně udržovaný les, stín stromů, spousta malin a ostružin nám procházku ještě více zpříjemňovaly. Nejvíce se nám líbila zastávka u chaty Fešák Hubert u které se rozkládalo malé jezírko „Hříšné Milady“.

Chata Fešáka Huberta
Chata Fešáka Huberta

Podle legendy se zde utopila uhlířova žena, která svého muže přistihla právě s hříšnou Miladou. U chaty je možné si na ohni opéci špekáčky. Podle velkého množství připravených klacků na opékání soudím, že toto místo je velmi oblíbené pro místní skauty či školní výlety.

Rekreační areál Dubice

V informační centru na náměstí nám doporučovali navštívit v České Lípě rekreační areál Dubice, které nese název Wake sport park. V areálu je vybudováno plno atrakcí pro celou rodinu. Mě by asi nejvíce lákal vodní vlek, minigolf, plážový volejbal, ale především nedávno zbudované 3D bludiště. Bohužel  naše děti musí do těchto aktivit ještě dorůst. Nevadí, další z důvodů, proč se do České Lípy opět vrátit.

Pokud tě článek zaujal, sdílej.