Český Krumlov

Český Krumlov – město, na které nikdy nezapomenu

Český Krumlov je velmi známé historické město. My jsme v Českém Krumlově byli před čtyřmi roky, ale pokaždé, když slyším nebo vidím něco o něm, hned se mi vrátí ty krásné vzpomínky. Naši první společnou dovolenou jsme se rozhodli strávit v jižních Čechách, konkrétně právě v Českém Krumlově a jeho okolí. Všechno zařizoval Kája, a tak jsem popravdě ani nevěděla, co mě čeká.

Krásný vstup do města

Auto jsme zaparkovali na záchytném parkovišti kousek od historického centra. Do města nás uvedla brána pod hradbami a nad ní třípatrový most spojující hradní nádvoří. Lepší vstup do města si nedokážu představit. 🙂

vstup do města

Přešli jsme dřevěný most vedoucí přes řeku Vltavu, která velmi neobvykle obtéká právě historické centrum Českého Krumlova. Ubytovali jsme se v jednom z místních penzionů v pokoji s výhledem na zámek, v pokoji na mě navíc čekala překrásná kytice růží.

Pohled z okna pokoje

Byla jsem nadšená. Trochu jsme si odpočinuli po cestě a pak jsme se vydali prozkoumat krásy tohoto města.

Krumlovský zámek a jeho okolí

Samozřejmě naše první kroky vedly k zámku, který nás zaujal už  při našem vstupu. V hradním příkopu se líně procházeli medvědi, kteří byli evidentně po obědě a rozhodně neměli v úmyslu  nechat se vyrušit ze své siesty. A od turistů už vůbec ne.

medvěd

Ze zámku nás nejvíce lákala věž. Žádné schody na vyhlídku nám nedělají problémy, a tak se nám otevřel krásný pohled na zámecký areál, celé město i široké okolí.

Pohled z věže

Z ptačí perspektivy jsme se snesli dolů a pak teprve začali obdivovat zámecký areál i z pohledu člověka. 🙂 Areál je opravdu rozsáhlý. Zámek má 5 nádvoří, ale mě stejně nejvíce zaujala zámecká zahrada. V přední části krásně upravená, zastřižený každý keřík, trávník i stromeček, překrásně kvetoucí rostliny, velkolepá kašna, lavičky… prostě nic tomu nechybělo. Zadní část zahrady mi připomínala spíše normální park s altánkem, ale všechno překonalo úžasné jezírko s lekníny na konci zahrady. U něho bych vydržela sedět snad až do teď. 🙂

jezírko s lekníny

V zámecké zahradě Českého Krumlova se mohou pyšnit jedinečnou vzácností a to je otáčivé hlediště. Probíhají zde divadelní představení, při kterých přesouvají děj i s diváky. Nedokázala jsem si to představit. Večer jsme na jedno představení zašli a je to úžasné, připadala jsem si jako na kolotoči. 🙂

otáčivé jeviště

Pak jsme se vydali prozkoumat  město. Krásný kostel sv. Víta, brána, radnice, historické domy, to vše dodává městu středověký ráz. Samozřejmě jsme tuto procházku podnikli i v noci, protože s nočním osvětlením a nasvícením se veškerá atmosféra ještě umocňuje.

Český Krumlov

Křížová hora

Na závěr naši dovolené jsme se ještě rozhodli dobít vrchol Křížové hory. I přes velmi teplé počasí se nám to povedlo celkem hladce. Je to od Českého Krumlova opravdu jen kousíček. Na vrcholu je postavená kaple Panny Marie Bolestné a překrásný výhled na Český Krumlov.

Výhled z Křížového hory

Kaple byla bohužel zavřená a působila hodně opuštěně. Všude rostla vysoká tráva, jen turisté jako my okolo vyšlapali chodníček. Zpět do města jsme sešli přes louku po stopách zastavení křížové cesty.

A proč na toto město nikdy nezapomenu? Protože poslední den naší dovolené mě Kája v zámecké zahradě v Českém Krumlově požádal o ruku. 🙂

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.

1 komentář: „Český Krumlov – město, na které nikdy nezapomenu

Komentáře nejsou povoleny.