První výlet Cestonauta – procházka v oblacích Dolní Morava

První výlet Cestonauta – procházka v oblacích Dolní Morava

Každý správný Cestonaut by se měl občas projít v oblacích. Mně ale nestačila normální rozhledna, tak jsem vyrazil na Dolní Moravu na procházku v oblacích. Tato atrakce tu funguje teprve od roku 2015, ale se stala jedním z dalších důvodů, proč navštívit tuto lokalitu.

Jedinečná lokalita a atrakce – to je Stezka v oblacích Dolní Morava

Když jsem dorazil na místo, musel jsem zaparkovat na louce až u bobové dráhy, protože všechna místa k parkování určená pro Stezku v oblacích již byla obsazena. Přes les jsem se dostal k chatě Marcelka, k nástupní stanici lanové dráhy, která vás vyveze až úplně nahoru. Chvíli jsem váhal, zda se nevydat pěšky, ale když jsem viděl ten strmý výšlap, moc dlouho jsem se nerozmýšlel. Na pokladně jsem hrdě oznámil, že chci jet jen nahoru a dolů už půjdu pěšky. Pan pokladní se na mě dlouze zadíval a navrhl mi, abych spolu se vstupným na Stezku v oblacích koupil i cestu zpět, protože to vyjde skoro nastejno. Souhlasil jsem s tím, že se tedy rozhodnu později.

Lanová dráha na procházku v oblacích

Procházka v oblacích z lanovky

Procházka v oblacích Dolní Morava

Nejen zábava, ale i spousta zajímavých informací

Když jsem lanovkou vyjel na kopec, vyrazil jsem rovnou do oblak. Hned na začátku jsem se na informačních tabulích dozvěděl, jak se celá atrakce stavěla, kolik oceli bylo potřeba a v jakém nepříznivém počasí se muselo pracovat. Na jedné z dalších tabulí jsem se dočetl, že protější kopec Klepáč, kde také stojí rozhledna, je nazýván „trojmoří“, protože z něho stéká voda do tří moří, a to Baltského, Severního a Černého. Také jsem se dočetl, že tu kdysi stál ledovec, a spoustu dalších zajímavých věcí. Kolem neustále svištěli a pištěli lidé, kteří sjížděli dolů tobogánem. Vzpomněl jsem si na Lipno, kde jsem se také svezl dolů při procházce v jejich rovněž krásné Stezce korunami stromů.

Procházka v oblacích zblízka

Procházka v oblacích zblízka

To je krásný výhled

Nádherný výhled na celé Jeseníky

Když jsem se dostal až úplně nahoru, rozhlédl jsem se kolem sebe a výhled byl nádherný. Viděl jsem Králický Sněžník, ten byl hodně blízko, Červenohorské sedlo, Skřítek… Co mě však nejvíc zaujalo, byla část podlahy, která byla místo dřevěných prken tvořena drátěným pletivem. Mohl jsem se tak projít s hlavou skloněnou dolů a vidět pod sebou 100metrovou propast. Jedna slečna se dívala tak urputně, až jí spadly sluneční brýle. K jejímu neštěstí propadly pletivem a nejspíš spadly někomu dole na hlavu. Prošel jsem si tuto část snad desetkrát, a protože nahoře hodně foukalo a byla zima, vyrazil jsem na cestu zpátky na zem.

Výhled z procházky v oblacích Dolní Morava

Výhled z procházky v oblacích Dolní Morava

Cestonaut na procházce v oblacích

Procházka v oblacích - pohled dolů

Nakonec jsem se i najedl a doslova přecpal

Když jsem sešel na pevnou zem, byly skoro tři hodiny odpoledne, tedy čas něco k snědku. Vedle Stezky v oblacích stála chata Slaměnka. Pročetl jsem si jídelní lístek, ale nic mě v něm nezaujalo. Tak jsem se rozhodl zkusit Chatu Marcelka dole. Bylo mi nakonec vhod, že mám i zpáteční lístek na lanovku. Když jsem si pročetl nabídku jídel v Chatě Marcelka, litoval jsem, že jsem se nenajedl nahoře. Nakonec jsem si objednal zelnou polévku s klobásou, vepřové rizoto s parmazánem, pohár s lesním ovocem a půllitr Kofoly. Vedle mého stolu stál automat na zmrzlinu, ze kterého si mohl každý sám natočit zmrzlinu s topingem dle vlastního výběru. S podobnou mašinkou jsem se setkal během mého cestování v Moravské Třebové, kde jsem ji také vyzkoušel. Teď jsem byl ale úplně plný a nebylo místo, kam zmrzlinu dát.

Cestonaut u procházky v oblacích
Plný zážitků jsem se vydal domů. Určitě se na Dolní Moravu někdy vrátím a vyzkouším některou z dalších atrakcí – Mamutíkův vodní park, Akrobat park nebo bobovou dráhu. Ale i procházka v oblacích stojí  za zopakování.

Mapa

Cestonaut

Letět do vesmíru a procestovat celý svět Vám nepomůže poznat sám sebe a stát se lepším člověkem. Proto jsem se rozhodl poznávat místa mně blízká srdci i polohou.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.