Cestování s dětmi: 7 tipů, jak je v autě zabavit

Jestliže máte děti a auto, pak se s velkou pravděpodobností společným jízdám nevyhnete. A asi mi dáte za pravdu, že takové rodinné cestování může být velmi náročné. Zvláště pak, když je dětský pasažér znuděný či jinak nespokojený. Poradíme vám, jak ho v autě zabavit.

1. Vytvořte pohodlné a příjemné zázemí

Základem pro to, aby se dítě v autě cítilo příjemně, je pohodlí. Ujistěte se, že ho sedačka nikde netlačí, že mu nebude svítit slunce do očí, odněkud na něj foukat apod. S tímto bodem samozřejmě souvisí i vhodné oblečení. Je dobré mít v záloze i nějaký polštářek či deku.

Nezapomeňte mít s sebou dostatek pití a jídla s ohledem na délku a povahu trasy.  A buďte připraveni opravdu na vše a předvídejte. Zvláště při cestách do zahraničí se můžete zdržet v kolonách na dálnicích, kde nebude příležitost cokoliv zakoupit nebo použít WC.

2. Společně si zpívejte nebo poslouchejte písničky

U menších dětí zabodujete s nejrůznějšími zpívánkami, které si společně s nimi budete prozpěvovat. Těm o něco starším můžete vzít CD s oblíbenou hudbou. Když se do činnosti zapojíte i vy, vydrží u ní ratolest o něco déle.

3. Hrajte slovní hry

Klasika, která jen tak neomrzí. Hrajte všichni v autě a bude to určitě skvělá zábava. Existují různé druhy slovních her, z těch běžných si připomeňme následující:

  • slovní fotbal – kdo je na řadě, musí vymyslet slovo začínající posledním písmenem či slabikou předchozího
  • hádej, kdo jsem – někdo si myslí nějakou osobnost/pohádkovou postavu, ostatní hádají pomocí otázek, na které lze odpovědět ano/ne
  • vymyšlený příběh – postupně společně vymýšlíte zajímavý příběh, doporučujeme nahrávat si to například na diktafon v mobilním telefonu a poté si to celé pustit
  • netradiční přezdívky – vymýšlejte přezdívky podle počátečních písmen jména a příjmení členů rodiny/příbuzných/známých apod. – např.: když se někdo jmenuje Petr Rychlý, můžete mu přidělit přezdívku pilný rytíř

4. Nezapomeňte na hračky, ale…

Ale pozor, pro vaše vlastní dobro – takové, které vydávají jakékoliv zvuky, nechte doma. Dále také myslete na to, aby byla hračka bezpečná a u menších dětí také nerozložitelná. Nikdy nevíte, co v zápalu hry a při tolika vjemech z okolí vašeho šikulu napadne. Velmi praktické řešení pro uložení hraček ve vozidle představuje závěsný kapsář určený pro upevnění na opěrku předního sedadla.

img_1350

5. Pusťte pohádku nebo film

Tablet, notebook, mobilní telefon, všechny tyto výdobytky moderní doby vám také pomohou zabavit děti v autě. Podle věku nachystejte film či pohádku nebo nějakou zajímavou hru.

6. Uspořádejte soutěž

Děti jsou soutěživí, využijte toho a uspořádejte nějakou soutěž související s pozorováním dění za oknem. Např.: kdo vymyslí nejvíc slov na první písmeno registrační značky auta za vámi atd. Stačí jen být kreativní. A nezapomeňte na příslib výhry, třeba nějakou sladkost.

Anebo na to jděte úplně šibalsky od lesa a celé klání bude spočívat v tom, kdo vydrží déle mlčet. I to je možnost, třeba se na to vaše zlatíčko chytí. 🙂

7. Dělejte časté zastávky

Protáhnout se a osvěžit na čerstvém vzduchu potřebují nejen malí cestovatelé, ale i řidič. Vždy plánujte cestu tak, abyste měli dostatek času na přestávky. Je lepší vyjet dříve a cestovat v pohodě, než se stresovat a spěchat. Pokud máte tu možnost, vždy zastavte na nějakém klidnějším místě vzdáleném od silnice.

Ideální je, když se tam můžete všichni trochu proběhnout, třeba si společně zahrát „na babu“ či jinou venkovní hru. Přispějete tím k dobré náladě a také se přiblížíte tomu, že se děti unaví a usnou. Odborníci doporučují zastavovat dětem do 3 let věku zhruba po hodině jízdy, těm starším po dvou či dvou a půl.

Způsobů, jak děti při cestování autem skvěle zabavit, se nabízí celá řada. Některé sice vyžadují přípravu, ale zaručuji vám, že se to vyplatí. Někdy ale naopak stačí i jen obyčejné povídání, na které třeba ve shonu všedních dní nemáte až tolik času. Ať už zvolíte cokoliv, bude to vždy vhodnější, než dítě odbývat s tím, ať neotravuje a je zticha. A pamatujte na to, že schopnost soustředit se na jednu činnost je u dětí dána věkem – v 5 letech zvládne zhruba 15 minut, v 6 letech zhruba 30 minut a od 8 let už se čas koncentrace prodlužuje na zhruba 45 minut.

Přejeme šťastnou cestu a mnoho spokojených kilometrů!

Jana

Jana je cestovatelka každým coulem. Kdyby mohla, objevuje tuzemské i zahraniční krásy dennodenně. Miluje především hory a moře, nepohrdne ale ani výletem za zajímavými kulturními památkami.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.