Do Krakova za poznáním i na famózní obwarzanek

Krakov je právem označován za nejkrásnější město Polska. Zároveň se může pyšnit zápisem na listině světového dědictví UNESCO. Není proto divu, že je ze všech polských měst tím nejnavštěvovanějším. Ačkoliv jsem v Krakově nestrávila tolik času, kolik bych si přála, jeho návštěvu jsem si i tak dostatečně užila. Během dvou dnů jsem si prošla jeho historické centrum a poznala to, co dělá Krakov Krakovem. Díky Slevotéce si navíc můžeš návštěvu Polska zpříjemnit pěkným wellness pobytem. Stačí se podívat SEM, co zrovna nabízí.

Historické centrum Krakova

A co pěkného je v Krakově k vidění? Středobodem celého města je tzv. Královský rynek – náměstí, v jehož východním rohu stojí známý Mariánský kostel. Jedná se o trojlodní cihlovou gotickou baziliku z poloviny 14. století a je hlavním farním kostelem města.

Mariánská bazilika na Rynku

Uprostřed náměstí stojí nádherná historická tržnice Sukiennice. Hned vedle ní 70 metrů vysoká radniční věž z cihel a kamene, která je pozůstatkem zbourané radnice z přelomu 13. a 14. století a jejíž vstup stráží dva lvi. Za zmínku také stojí vůbec nejstarší kostel v Krakově – kostelík sv. Vojtěcha.

Tržnice Sukiennice na Rynku

Kostelík sv. Vojtěcha na Rynku

Z rynku je to už jen kousek k Wawelskému návrší. Cestou se určitě ještě zastav u kostela sv. Petra a Pavla. Je to totiž úplně první barokní stavba v Krakově. Uvnitř se nachází oltář z roku 1735 a nádherné štuky. Kostel má velmi dobrou akustiku, proto se v něm často konají nejrůznější koncerty.

Kostel sv. Petra a Pavla

Kostel sv. Ondřeje

V centru budeš potkávat na každém rohu mobilní stánky s obwarzanky (preclíky). Jeden jsem vyzkoušela a musím říci, že byl famózní. Určitě si taky jeden dej.

Stánek s obwarzanky

Hrad a katedrála na Wawelu

Pokračujem na Wawel. Tady totiž najdeš opravdový poklad – pohádkový královský hrad a katedrálu. Navíc je odtud hezký výhled na část Krakova a řeku Vislu. Nachází se tu i nejznámější jeskyně v Polsku – Dračí jáma. Tu podle polské legendy obýval sedmihlavý drak, který utiskoval obyvatele města. Přemohl ho král Krak, po kterém pak byl Krakov pojmenován.

Hrad na Wawelu

Katedrála na Wawelu

Výhled z Wawelu

Další zajímavosti v Krakově a jeho okolí

Za návštěvu určitě stojí i židovská čtvrť Kazimierz, kde se v minulosti prolínaly židovské a křesťanské tradice. A právě tady taky najdeš slavnou továrnu Oskara Schindlera. Z Krakova se dá podniknout hned několik výletů do blízkého okolí, které rozhodně budou stát za to! Hned za městem se nachází Kościuszkova mohyla a lom Zakrzówek. Jihovýchodně od Krakova pak leží hluboko pod povrchem země solný důl Wieliczka a směrem na západ jsou to koncentrační a vyhlazovací tábory Osvětim a Březinka. Tam ostatně můžeš vyrazit na jednodenní výlet se Slevotékou.

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.