Pohled na Labe z přívozu

Dovolená na kole – co lze zažít na Labské cyklostezce

To se tak občas semele. Plánujete si pohodovou dovolenou na kole, když do toho přijde koncert Stounů a svatba kamarádů. Jelikož jste vykuk, všechno zkombinujete a těšíte se, až pofrčíte kolem Labe s větrem v zádech…

Labská cyklostezka
Labská cyklostezka

Proč cyklostezka kolem Labe

Polabská cyklostezka nás lákala již delší dobu. Jedná se o nejfrekventovanější dálkovou cyklotrasu v Německu, což dává tušit, že náročnost nebude kdovíjaká. O to více si užijete měnící se krajinu a historická města. Překvapením pro mě bylo, že na celé trase jsme patřili mezi nejmladší. Drandili kolem nás Němci užívající si důchod na elektrokolech, rodiny s batolaty ve vozíku za kolem i party kamarádů, co již vypustili děti do světa.

Kolik je to km?

Celá cyklostezka od pramenu Labe až po Hamburk měří úctyhodných 1220 km. Nejčastěji se však jezdí úsek, nebo jeho část, Praha – Hamburk. Z Prahy pohodlně dojedete podél Vltavy do Mělníka, a tam již pokračujete podél Labe.

Cyklostezka podél Labe
Labe si razí cestu úchvatnou přírodou

Jak si zabalit a kde se ubytovat?

Na výběr máte ze dvou variant. První z nich je rozplánovat si cestu dopředu a na každou noc si zajistit předem ubytování. Cestou jich je dostatek, ale doporučila bych zarezervovat si nocleh dopředu – nebudete tak ztrácet čas objížděním penzionů. Druhou možností je přibalit stan a přenocovat v kempech. K čemuž jsme se nakonec přiklonili. Na kemp narazíte co 40 – 60 km a zkušenosti máme jen dobré, všude čistota, klid a pořádek.

Při balení je vhodné zvážit, co opravdu potřebujete. Přebytek kosmetiky, oblečení a jídla je nepříjemnou zátěží. Přeci jen, pohybujeme se po Čechách a v sousedním Německu – pokud vám bude něco chybět, dokoupíte to. Co se jídla týče, projíždí se řadou menších vesnic, ve kterých je ne vždy otevřený obchod a restaurace může být vzdálená nepříjemných pár kilometrů. Proto je rozumné mít s sebou několik sladkých svačinek a případně jedno větší jídlo. Minimálně 1× za den na slušně vybavený market narazíte, a dokoupíte si tak vše potřebné.

Můj seznam je následující:

 • prodyšné triko na kolo pro případ vedra
 • kraťasy na kolo
 • větrovku pro případ chladnějšího počasí
 • delší kalhoty do chladnějšího počasí
 • termotriko
 • pláštěnka
 • plavky
 • jídlo na jeden den
 • 2 lahve vody
 • základní kosmetika

Vše výše uvezete a případný stan necháte vézt manžela či přítele. 🙂

Ubytování na Labské cyklostezce
I takto vypadá kemp

Jak cesta probíhala a jaké jsou na trase zajímavosti

Plán byl jasný. Využijeme prodlouženého víkendu, na kolo nasedneme v Praze, nastavíme směr Mělník a podél Labe do Drážďan a dále. To by ale do Čech nesměli přijet Stouni. Tudíž kupujeme lístky a slibujeme si po koncertě rovnou do postele. To by se ale kamarádi druhý den nesměli brát. Přepočítáváme trasu, přijde nám jako skvělý nápad ráno chytit vlak do Roudnice nad Labem a projet se kopci do Českého středohoří. Zabíráme nevěstě koupelnu a na obřadu jsme mezi prvními. Uf. Další den se opět přes kopce vracíme k Labi a ta pravá dovolená na kole může začít.

Českosaské Švýcarsko, Drážďany a Míšeň

Úsek od Děčína přes Bad Schandau až po Pirnu mě chytl za srdce asi nejvíce. Projíždíte údolím, kde krása střídá nádheru. Od Labe se zdvihají pískovce, řeka se kroutí a těšíte se na každý další kilometr. Chladným vás nenechá ani pevnost Königstein, která se tyčí nad stejnojmenným městem a jejíž prohlídka zabere i půl dne.

Postupně se zvyšuje zástavba a přijíždíte do Drážďan, historického i kulturního centra. Cyklostezka vás provede nejvýznamnějšími památkami, vy se však zastavte ještě na předměstí a dejte si kávu na místní náplavce. Drážďany a okolí jsou nejbohatším regionem bývalého Východního Německa. V krajině převládá zemědělský ráz a i řadu let po pádu Berlínské zdi je jasné, že průmysl je více na západě. Což není pro náš výlet vůbec na škodu. Krajina i domky jsou precizně upravené, trávníky posekané, lidé nevystresovaní a milí.

Pohled na Drážďany z Labské stezky
Drážďany a průjezd historickým centrem

Dalším malebný městem, na které narazíte, je Míšeň. Kromě porcelánu je městečko známé i pro svůj zámek a katedrálu. A samozřejmě pro okolní vinice – za vyzkoušení stojí zejména suché víno.

Míšeň na Labské cyklostezce
Míšeň a její historické dominanty

Průjezd sýpkami Německa a vzhůru do lesů

Následující úsek tvoří mokřady a meandrující Labe. Stezka vás často odvádí od řeky do okolních vesniček a klikatí se jako zmije. Slunce praží, vane silný protivítr, kolem samé obilí a větrné mlýny. Zpestřením je přívoz přes Labe a výtečná ledová káva. Projíždět budete několika menšími vesničkami a historickým Torgau. Upoutá vás také Wittenberg, proslavený jako působiště Martina Luthera. Smutnou zajímavostí je, že až do Wittenbergu doplul při povodních lachtan Gaston z Pražské zoologické zahrady.

Zemědělská krajina na Labské cyklostezce
Krajina má zemědělský ráz

Zároveň se ze Saska posouváme do další spolkové země, Saska-Anhaltska. Krajina se postupně mění a balzámem na duši je příjezd do lesů. Chvíli si připadáme jako v Lednicko-valtickém areálu, jindy jako v Kersku či na Kokořínsku. Cesta ubíhá a zase nás baví. Mile se střídají památky a příroda. Konečnou destinací je pro nás Magdenburg. Sedáme na vlak, ještě několikrát přesedáme, těšíme se na teplou sprchu a vlastní postel.

Upravená stezka vás čeká i v lese
Upravená stezka vás čeká i v lese

Závěrečné tipy pro dovolenou na kole

 • Při pohledu z vlaku cestou domů jsme s nadsázkou konstatovali, že „to Labe je stejně nejhezčí v Čechách“. 🙂
 • Dočtete se řadu doporučení, že lepší je jezdit Labe proti proudu. Prý hodně fouká. Je to skutečně tak, zvolte tedy směr z Německa do Čech, ušetříte spoustu sil.
 • Jízdenky na vlak je dobré řešit s předstihem. Mezinárodní rychlíky mají jen několik málo míst pro kola. I osobáky to jde, nicméně přímější cesta bude pohodlnější.
 • Pokud chcete vyrazit jen na prodloužený víkend, doporučuji dojet vlakem do Drážďan a pokračovat po Labi do Čech. Užijete si památek i přírodních krás.
 • Jestli vás aktivní dovolená láká, ale nechcete být jako nomádi, podívejte se na ubytování Slevotéky. Narazíte na řadu krásných míst, kde lze podnikat cyklovýlety i se zázemím pohodlného penzionu či hotelu.

Monca

Na polehávání ji moc neužije a na cestovatelské plány neumí (ani nechce) říkat ne. Ať už se jedná o aktivní poznávání Čech nebo dalekou exotiku. Při cestování se snaží dostat za hranice toho, kam chodí běžní turisté a vnímat očima místních.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.