Po stopách generála Laudona: Zámek Veltrusy

Generál Laudon jede přes Veltrusy, generál Laudon jede přes ves...“. Pokud jste právě zbystřili a chcete namítnout, že písničku znáte jinak, tak máte pravdu. Ale ani my jsme si nic nevymysleli. Generál Laudon, slavný turkobijec, totiž zde nějakou dobu opravdu pobýval. Zámek Veltrusy mu sloužil jako sídlo pro generální vojenský štáb v době prusko-rakouské války. Místa historických bitev ale zajímají jen pár desítek nadšenců. Zatímco romantická zahrada či park ukrývající příjemná místa k posezení, projížďka kočárem, a v neposlední řadě návštěva barokního zámku, to zní jako velmi lákavý program. A přesně tohle všechno najdete na Zámeckém Ostrově Veltrusy. Nevěříte? Třeba vás přesvědčíme následujícími řádky.

Z malé vsi rodovým sídlem

Malé město Veltrusy leží na řece Vltavě asi 25 km severně od Prahy a asi 15 km jihozápadně od Mělníka. Osídlení zde bylo už ve 13. století, ale teprve díky výstavbě zámeckého sídla rodu Chotků se z Veltrus stalo významnější místo. Jako první byl postaven barokní zámek, poté přibyl park v původně francouzském stylu a nakonec obora. Celý areál prošel během staletí několika přestavbami, nejen kvůli různému vkusu majitelů, ale taky kvůli povodním, které areál několikrát téměř zlikvidovaly (naposled v roce 2013).

Zámek Veltrusy a jeho okolí dnes

Nádherný barokní zámek je bezesporu dominantou celého areálu. Možná vás při pohledu na jeho kopulovitou střechu, typicky červeno-bíle omítnuté zdi a bohatě zdobená okna napadne, že už jste něco podobného viděli. Zámek Veltrusy je totiž postaven ve stejné době a stylu, jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Buchlovicích. Jeho interiéry prošly na začátku 21. století nákladnou rekonstrukcí, díky které si dnes můžete prohlédnout některé z pokojů obývaných hrabaty z rodu Chotků včetně nábytku i dalšího vybavení. Druhý prohlídkový okruh je věnovaný výše zmíněnému generálu Laudonovi a událostem prusko-rakouské války.

Interiér zámku Veltrusy
zdroj: www.zamek-veltrusy.cz

I když je zámek sám o sobě překrásný, jeho obliba by nebyla tak velká, nebýt nádherného parku. Proč se ale vlastně celé oblasti říká Ostrov? Původní francouzský park totiž opravdu ležel na ostrově uprostřed řeky Vltavy, postupně se ale říční rameno zaneslo a dnes už po něm nenajdete ani památku. Vody je tu ale pořád dost, parkem protéká Mlýnský potok a přes něj majitelé nechali postavit 6 nádherných mostků inspirovaných anglickou architekturou.

Pěšky i kočárem, máte na to celý den

Celková rozloha parku je 300 ha a je v něm rozhodně co objevovat. Klidně v něm můžete strávit celý den, otevřeno je totiž od úsvitu do soumraku. Prohlídku je nejlepší začít hned u zámku. Když se posilníte v místní kavárně, zamiřte k daňčí oboře. Je oplocená a protože daňci se lidí nebojí, určitě je nejednou přes plot zahlédnete. A není to jediná zvěř, která vám bude dělat společnost. V celém parku je spousta bažantů a zajíců, když půjdete na procházku kvečeru, možná potkáte i plašší srnčí zvěř.

Daňci v oboře
zdroj: www.pixabay.com

Pokračovat pak můžete Osovou alejí, která vede do „zemědelské“ části parku. U Holandského selského domu se podařilo obnovit sad s historickými odrůdami ovocných stromů a je tu i domek zahradníka s typickou fasádou z červených cihel. Kolem budovy Červeného mlýna, která připomíná spíš malý novogotický zámeček, se dostanete k Egyptskému pavilonu střeženému sfingami u mostu. Další zajímavé stavby, které byste neměli minout, je památník generála Laudona, Dórský chrám, Pavilon Marie Terezie nebo umělá zřícenina.

Mostek v zámeckém parku
zdroj:www.facebook.com/Veltrusy

Na své si v parku přijdou i milovníci geocachingu. Při procházce si totiž můžete stáhnout unikátní aplikaci Ostrov pokladů. Ta vás provede zajímavými místy po celém parku, přitom budete řešit nejrůznější rébusy a na konci vás bude čekat zasloužená odměna.

Nechce se vám chodit pěšky? Tak nasedněte do kočáru a kochejte se krásami parku tak, jak to dělala šlechta, která zde žila.

A co tak pobyt přímo na zámku?

Pokud se vám zámecký život opravdu zalíbil, proč nevyzkoušet také ubytování v původních, ale nádherně zrekonstruovaných prostorách hospodářských budov přímo v zámeckém areálu? Krom přespání se můžete těšit i na polopenzi podávanou v zámecké restauraci. Nebudete muset nikam spěchat a budete tak mít spoustu času na prozkoumání tohoto opravdu nádherného místa. Určitě nebudete litovat a odvezete si na zámek Veltrusy i jeho unikátní park ty nejkrásnější vzpomínky.

Mapa

Market

Milovnice přírody, historie, starých legend a zapomenutých míst. Dřív si nedokázala představit prázdniny bez cesty někam do zahraničí a užívala si konference v různých evropských zemích. Na mateřské objevuje krásy Moravy, testuje, co všechno potomstvo vydrží a co bude bavit děti i rodiče.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.