Jak mi učarovaly malebné uličky Bratislavy a výhled na noční město

Nedávno jsem měla možnost strávit den v hlavním městě Slovenska – Bratislavě. Nebylo to poprvé, co jsem tady byla. Nicméně vždy se sem moc ráda vracím. Jednak proto, že se mi tohle město líbí a jednak také proto, že je tu relativně levno. Ze všeho nejraději se procházím uličkami Starého Města a nebo se kochám výhledem na Dunaj. Prostřednictvím tohoto článku se tam můžeš podívat se mnou.

Od Modrého kostela až k prezidenstkému paláci

Prohlídku města jsem začala u Kostela sv. Alžběty Uherské. Jedná se o jednolodní secesní kostel a přezdívá se mu “Modrý kostel” a to jednoduše proto, že jeho hlavní charakteristikou je modrá omítka a střešní krytina s modrým glazováním. Vypadá opravdu pohádkově, nemyslíš?

Modrý kostel

Odtud jsem zamířila na Hodžovo náměstí omrknout Grasalkovičov palác, který je od roku 1996 sídlem slovenského prezidenta. Z druhé strany rezidence se nachází Prezidentská zahrada. Můžeš tady třeba posedět ve stínu pod stromem, který tu vysadil španělský král nebo prezidentka Indonézské republiky.

Grasalkovičov palác z Prezidentské zahrady

Malebnými uličkami na Starém Městě

Poté jsem se vydala do malebných bratislavských uliček. Nejprve jsem ale musela projít Michalskou bránou. Je to jediná dochovaná brána městského opevnění ze 14. století. Navíc se z její terasy, která se nachází ve výšce 51 metrů, můžeš pokochat krásným výhledem na hrad a Staré Město. A hned vedle brány najdeš jednu raritu – nejužší dům v Evropě. Je široký pouhých 1,3 metrů!

Michalská brána

Ve Starém Městě toho můžeš vidět a zažít opravdu mnoho, takže ti vyzdvihnu jen to, co nejvíce zaujalo mě samotnou. Kromě uliček, které jsou samy o sobě asi tím nejkrásnějším, co Bratislava nabízí, mi v paměti utkvělo ještě Hlavné námestie se Starou radnicí, Dóm sv. Martina, socha Čumila a Hviezdoslavovo námestie, na jehož konci stojí budova Slovenského národního divadla.

Hlavné námestie se Starou radnicí

Dóm sv. Martina

Ulička na Starém městě

Hurá na hrad!

Schylovalo se k večeru, a tak jsem se přesunula do jedné z mnoha vyhlášených restauracích, o které v centru není nouze. Při odchodu jsem zjistila, že se značně setmělo a to jsem ještě nebyla na hradě! Historie bratislavského hradu sahá daleko do minulosti. Vždyť jen kopec, na kterém hrad stojí, byl osídlen už v pravěku!

Staré město

Hrad je seskupením několika staveb různých architektonických slohů – gotického, renesančního a barokního. Na východní terase jsou dokonce vidět ruiny sakrálních staveb z 9. až 12. století. Je obklopen barokní zahradou s mnoha vyhlídkami nabízejícími úchvatný výhled na celé město, mohutnou řeku Dunaj i jeden ze symbolů města – most Slovenského národního povstání s vyhlídkovou restaurací ve výšce 80 metrů. Ačkoliv jsem do zahrady dorazila už za tmy, i tak jsem si výhled na noční Bratislavu náramně užila.

Bratislavský hrad

Noční BratislavaDoufám, že tě článek alespoň trochu nalákal a že si návštěvu Bratislavy v budoucnu nenecháš ujít. Pro lepší zážitek z pobytu ve slovenské metropoli doporučuji využít nabídky Slevotéky a rezervovat si třeba tento zvýhodněný pobyt v luxusním zámeckém hotelu u Bratislavy. Další informace o tom, co je ve městě k vidění, pak můžeš načerpat třeba v TOMTO článku.

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.