Jeseníky – klidná leč náročná turistika

Pro všechny milovníky klidné turistiky existuje v Česku mnoho míst a každý má určitě to své nejoblíbenější. Moje nejoblíbenější se rozkládá v okolí tří lokalit Jeseníků – Ostružné, Petříkova a Ramzové. Dnes je to už vyhlášená destinace, oblast zvlášť v zimě, přesto tu byl v prvním červencovém víkendu náramný klid a pohoda.

Jeseníky – to znamená výšlap na Paprsek

Tentokrát jsem se ubytoval v Ostružné v nově vybudovaném apartmánovém komplexu Theresian appartments, který mě překvapil svou velikostí a vybaveností včetně obrovské televize, sedací soupravy, kuchyně s ledničkou a troubou a sprchového koutu s masážními prvky. Ubytování mělo snad jen jednu chybu a tou byl fakt,  že televize nebyla naproti gauči, ale v rohu, což se ale večer při sledování fotbalového mistrovství Evropy dalo vydržet.

Theresian Appartments

Pohoda na gauči

Po vybalení věcí jsem se vydal na první výlet – z Ostružné na chatu Paprsek, kam chodím vždy, když pobývám na tomto místě, a to kvůli skvělým borůvkovým knedlíkům. Cestu z Ostružné jsem nikdy nešel, znám tu po červené z Petříkova, ale všechno se musí vyzkoušet.

Asi po 2 km jsem trochu zalitoval, že jsem nešel přes Petříkov. Sice by to bylo zhruba o půl hodiny delší, ale stoupání by bylo mírnější. Za Ostružnou se totiž šlo šíleným stoupáním a navíc v takovém vedru jsem počítal každý ušlý metr. Naštěstí cesta rychle uběhla a já se napojil na červenou značku z Petříkova, která už vedla po vrstevnici až přímo k chatě Paprsek.

Výhled při cestě z Ostružné na chatu Paprsek

Byla první prázdninová sobota, takže mě ani nepřekvapila spousta svatebčanů pobíhajících kolem chaty. Lekl jsem se ale, že by snad mohla být restaurace uzavřena. A to by bylo velké neštěstí, protože bez borůvkových knedlíků by tento výšlap jaksi postrádal smysl. Restaurace ale otevřená byla a knedlíky byly taktéž. A protože jsem měl po spořádání tří obrovských knedlíků ještě na něco chuť, dal jsem si jako dezert česnekové bramboráčky.

Borůvkové knedlíky - bez nich si Jeseníky neumím představit

A po menší siestě před chatou jsem se vydal na cestu zpátky do Ostružné.

Siesta před chatou Paprsek

Jediná výhoda cesty nahoru, je to, že ta zpáteční vede zase dolů. Zvlášť s plným žaludkem to přijde vhod. Vrásky na čele mi neudělal ani zvedající se vítr a nebezpečně vyhlížející mraky na obloze. Sice zapršelo, ale místo deštníku mně krásně posloužily stromy a po krátké pauze jsem mohl jít dál. Velký liják se naštěstí spustil, až když jsem unaveně klesl na gauč, a že to byl pořádný slejvák. Ale aspoň se pročistil vzduch. Na to jsou Jeseníky výborné.

Výhled během výletu do Jeseníků

V Petříkově jsem si sjel bobovou dráhu

V neděli ráno byl vzduch čerstvý, přímo nutil k nadechnutí. Po snídani jsem vyrazil do Petříkova, prošel si známá místa a jako pokaždé žasl, jak se Petříkov změnil. Zachoval si svoji duši i navzdory narůstajícímu turismu. Ale hlavně jsem si konečně sjel tu jejich bobovou dráhu klikatící se mezi stromy. Po první opatrné seznamovací jízdě  jsem to napodruhé pořádně rozjel tak, že si toho všiml i pán z obsluhy.

Z bobové dráhy jsem se šel podívat na Ramzovou, a když jsem viděl, že lanovka nejezdí, ale jinak je vše na svém místě, mohl jsem spokojeně byť s lehkou únavou zamířit zpátky ku domovu.

Výhled na Ramzovou

Výhled na Jeseníky

Vydejte se do Jeseníků také! Vyberte si jeden z pobytů v Jeseníkách se slevou!

Mapa

Cestonaut

Letět do vesmíru a procestovat celý svět Vám nepomůže poznat sám sebe a stát se lepším člověkem. Proto jsem se rozhodl poznávat místa mně blízká srdci i polohou.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.