Hrad Křivoklát

Křivoklátsko – kraj, který inspiroval Otu Pavla

„My tři kluci jsme do toho kraje za hrad Křivoklát ohromně rádi jezdili. Tenkrát jsem nevěděl proč, ale dnes to vím. Můj tatínek pochopil už tenkrát, že jednou můžu vidět bulváry Paříže a mrakodrapy New Yorku, ale už nikdy nebudu moci týdny bydlet v chalupě, kde voní v peci chleba a v máselnici se tluče máslo,“ takto vzpomíná na krajinu svého dětství Ota Pavel v knize Smrt krásných srnců. Mě potěšilo, že z popisu některá místa poznávám i dnes. Pojďme se společně dozvědět více o Křivoklátsku a schválně, jestli uhodnete, která další místa se v knížce objevují.

Unikátnost Křivoklátska

Chráněná krajinná oblast, posazená na západ od Prahy, je unikátní v mnoha ohledech. Samým středem si razí cestu Berounka a tvoří zde kaňon. Její tok nebyl nikdy regulován a okolní krajina je tak čistě dílem přírody. Narazíte na místa, která nelze projít suchou nohou, stráně, které sotva vyšplháte, příkré skály a jindy na lesní palouček nebo pláž zrozenou ke koupání. Pro celé Křivoklátsko je typický hustý lesní porost a členitý terén.  Napočítáno je více než 1800 druhů rostlin, 52 druhů dřevin, 120 druhů ptáků a nespočet dalších příslušníků živočišné říše, díky čemuž je oblast biosférickou rezervací UNESCO.

Husté lesy Křivoklátska
Husté lesy Křivoklátska

Od středověku do prehistorie

Krajina dostala svůj název podle hradu Křivoklát, který shlíží na okolí a je jeho patronem. Původ památky nalezneme ve 12. století, kdy jej nechal postavit Přemysl Otakar II. Hrad toho mnoho prožil, několikrát změnil majitele, vyhořel, střežil korunovační klenoty, ale byl i obávaným vězením. Dle legendy zde zajali slavného loupežníka Babinského. Jeho pobyt na hradě měl však krátkého trvání, uprchl a žalářníkům se nepodařilo nalézt ani tolar z jeho pokladu. Dnes hrad nabízí několik prohlídkových okruhů, romantické noční prohlídky a pořádá řadu kulturních akcí. Doporučuji vydat se na vyhlídku v nejvyšší věži, pohled do okolí stojí za námahu. Po výstupu se odměňte kávou nebo pivem na nádvoří.

Pokud vás lákají doby starší než staré, zavítejte do obce Skryje, kde podle slov starostky dávají lišky dobrou noc a pole jsou plná kamení. Zkameněliny jsou také to, co obec proslavilo. V prehistorii se jistě jednalo o trilobití velkoměsto – i dnes je vytyčeno několik lokalit, kde můžete zkusit své štěstí při probírání se břidlicí a přivézt si domů svého trilobita. Za těmi nejlepšími kousky se vydejte do Památníku J. Barranda, francouzského vědce, který zasvětil fosiliím svůj život a Skryje proslavil.

Okolí obce Skryje
Zdroj: cs.wikipedia.org

Tipy na výlety – do skal, na zámek a za Máminkou

Neposílám vás domů za maminkou. Takto kouzelný název dostala rozhledna u obce Hudlice, ke které vede naučná stezka. Za hezkého počasí dohlédnete až 90 km. Stavba citlivě zapadá do okolí, tvoří ji převážně prvky dřeva. Zajímavostí je střecha rozhledny, která jako by nebyla. Sestává se z průhledného materiálu a nabízí volný výhled na nebe.

V Křivoklátsku se nachází řada skalních útvarů. Mezi nejznámější patří Čertova skála. Dle pověsti rybář přislíbil svou dceru čertovi, pokud do kohoutího zakokrhání postaví most na druhou stranu Berounky. Čert se dal do díla a rybář se vylekal, jak rychle pokračuje. Jal se tedy vzbudit kohouta, ten zakokrhal a po čertovi se slehla zem. Zůstal po něm rozestavěný most, pozdější skalní útvar.

Hezkým výletem, vhodným třeba i pro rodiny s kočárky, jsou zahrady okolo zámku Lány. Ten si jako letní sídlo zvolil již T. G. Masaryk. V blízkosti zámku se nachází i Lánská obora. Veřejnosti je zpřístupněna jen její část formou naučné stezky s vyhlídkou na výběh se srnkami a daňky. Naučnou stezku spojte s vycházkou po upravených zámeckých zahradách.

Čertova skála
Zdroj: cs.wikipedia.org

Jiný pohled na okolí

Oblast protkává nespočet stezek a každoročně ji tak objevuje řada turistů a cyklistů. Mé oblíbené výletní cíle jsem již zmínila. Na co se chystám, je poznat Křivoklátsko z vodní hladiny. Ne všechna místa, kudy proudí řeka, jsou dostupná pro cyklisty a pěší, a meandrující řeka bude jistě úchvatná. K noclehu se uložíte v některém z kempů, a vodáky vítá, mimo jiné, hospůdka U Jezzu v Roztokách.

Vodáci
Zdroj: commons.wikimedia.org

 

Poznáváte některá místa, o kterých psal Ota Pavel? Mně se, kromě hradu Křivoklát, vybavuje Čertova skála a popis stráně nad řekou, kde jeho tatínek lovil jeleny. Až budete vyrážet, přibalte si proto do batůžku knížku, nabízí lepší popis okolí než průvodce Lonely Planet.

Myslete na včasnou rezervaci ubytování, kapacity se rychle plní. Pomoc hledejte u Slevotéky.

Mapa

Monca

Na polehávání ji moc neužije a na cestovatelské plány neumí (ani nechce) říkat ne. Ať už se jedná o aktivní poznávání Čech nebo dalekou exotiku. Při cestování se snaží dostat za hranice toho, kam chodí běžní turisté a vnímat očima místních.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.