Kroměříž je klenot mezi českými městy

Kroměříž je bezpochyby jedno z našich nejkrásnějších měst. Najdeš ji snad v každém průvodci o České republice, ve kterém tě budou lákat především do Arcibiskupského zámku, Podzámecké zahrady a Květné zahrady. Všechny tyto památky jsou totiž od roku 1998 zapsány na listině světového kulturního dědictví UNESCO. Mým průvodcem byla moje kamarádka – rodačka z Kroměříže, tak se pojď podívat, kam všude mě vzala.

Na průzkum do Podzámecké zahrady

Naší první zastávkou byly Podzámecké zahrady neboli “Podzámka”, jak ji přezdívají místní. Najdete tu unikátní sbírku stromů a také minizoo s exotickým ptactvem, opičkami a jiným zvěrstvem.

Minizoo v Podzámecké zahradě

Součástí komplexu zahrad je i barokní Arcibiskupský zámek, který se řadí mezi nejkrásnější zámky u nás. Dominuje mu 84 metrů vysoká věž, která si za svou existenci prošla dvěma požáry. Ten druhý založili němečtí vojáci na ústupu v posledních dnech 2. světové války. Na věž se dá dostat samostatně bez průvodce a je odtud opravdu krásný výhled na historické centrum Kroměříže.

Věž Arcibiskupského zámku

V samotném zámku je toho ale k vidění mnohem víc – od nádherně zdobeného interiéru sněmovního sálu až k obrazárně, v níž je umístěno dílo malíře Tiziana Vecellia – Apollon a Marsyas. Než abych se tu ale rozepisovala o každé zajímavosti zvlášť, která je v zámku k vidění, mrkni raději na oficiální stránky a naplánuj si prohlídkový okruh podle toho, co tě nejvíc láká.

Arcibiskupský zámek

Tour po kroměřížských náměstích

V Kroměříži najdeš mnoho náměstí, přičemž každé z nich má svojí nezaměnitelnou atmosféru. Od zámku jsme si to namířily rovnou kolem impozantního kostela svatého Mořice, který je jednou z největších gotických staveb u nás, na Sněmovní náměstí. Právě tady se totiž nachází poslední dochovaná městská brána v Kroměříži – tzv. Mlýnská.

Mlýnská brána

Od Mlýnské brány jsme vyrazily na Velké náměstí. Velké náměstí se vyznačuje krásnými podloubími, barokními fasádami měšťanských domů a v neposlední řadě i barokním mariánským sloupem.

Velké náměstí Kroměříž

Dalším krásným náměstím je Masarykovo náměstí, jemuž dominuje kostel svatého Jana Křtitele. Tím nejstarším náměstím v Kroměříži je Riegrovo náměstí a na Milíčově náměstí zase najdete budovu Nadsklepí postavenou na konci 19. století právovárečnými měšťany nad pivovarskými sklepy.

Masarykovo náměstí

Rozkvetlá Květná zahrada

Říká se to nejlepší nakonec. Proto jsme záměrně prohlídku města zakončily v Květné zahradě. Jedná se o raně barokní zahradu s osmibokou rotundou uprostřed. V ní je zavěšeno Foucaultovo kyvadlo, které zapisuje svojí dráhu do jemného písku na kamenném stole uprostřed. Musím říci, že z celé zahrady sálá nesmírná pohoda. Možná je to tím, jak je tu vše geometricky vyladěné až do naprosté dokonalosti.

Květná zahrada s barokní rotundou uprostřed

Až budete procházet kolem 244 metrů dlouhé kolonády, nezapomeňte se jít podívat na její střechu, odkud krásně vynikají všechny tvary záhonků a pěšin. O samotné kolonádě se pak traduje, že když do výklenku na jedné straně zašeptáte, na opačné straně to někdo druhý uslyší.

Kolonáda v Květné zahradě

Kroměříž předčila všechna moje očekávání a určitě se sem jednou znovu a ráda podívám. Navíc je to odtud jen kousek na Moravu, tak proč to nespojit i s nějakým pěkným vinným programem?

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.