Máchovo jezero

Máchovo jezero a okolí – dovolená v severních Čechách III.

Letní dovolená, a zvláště v takových horkých dnech jako byly letos, se nejlépe tráví u vody. My jsme na své dovolené v severních Čechách měli na dosah Máchovo jezero. Strávili jsme u něj jen dvě odpoledne, ale i tak se nám tam velice líbilo.

Máchovo jezero

Čistota vody průměrná, ale jinak jsme si připadala jako u moře. Zaplatili jsme si vstup na hlavní pláž. Čistá písčitá pláž a mírný postupný vstup do vody je ideální zvláště pro děti.

hlavní pláž Máchova jezera
hlavní pláž Máchova jezera

Alespoň ty naše se tam pořádně vyřádily. Skákaly, běhaly po vody, stavěly hrady a přehrady, stříkaly vodu na sebe i na nás. Občas si zaběhly i na dětské hřiště. U Máchova jezera  nezapomínají ani na větší děti a dospělé.

Atrakce na břehu jezera
Atrakce na břehu jezera

Nabízí zde různé nafukovací atrakce, vodní skluzavky, tobogány, překážkové dráhy. Samozřejmě si můžete  půjčit lodičku nebo šlapadlo. I zázemí okolo pláže uspokojí snad každého. Stánky i restaurace okolo nabízí vše od pizzy, langošů až po vietnamskou kuchyni. Prostě nám nic ke spokojenosti nechybělo.

A pokud můžu doporučit nezapomeňte si Máchovo jezero užít i z paluby výletní lodi.

výletní loď
výletní loď

Dětem i nám se to velice líbilo. Asi 30 minutová vyhlídková plavba okolo Máchova jezera byla velice příjemným zpestřením.

Město Doksy

Pokud jste jako my a nevydržíte celý den jen na pláži. Vydejte se do městečka Doksy. (10 min. od hlavní pláže) Velkým lákadlem pro děti je malý zoopark. Vypadá to jako malá zoo. Jen je zde možnost pohladit si běžná domácí zvířata jako například kozu,poníka či ovci.

poník v zooparku
poník v zooparku

Ale navíc tu máte příležitost podrbat za uchem zebru nebo si sáhnou na hrb velbloudovi.

Kája a velbloud
Kája a velbloud

A to se vám v zoo asi nepoštěstí. Jinak jsou tu k vidění i lvi, bílí tygři, krokodýli, leopard nebo klokani. Navíc se děti můžou svést na kolotoči nebo využít skákací hrad.

Fanoušci K.H.Máchy v Doksech nezapomenou navštívit jeho památník, který je umístěn v nejstarším dochovaném domku ve městě.

Památník K.H. Mách
Památník K.H. Mách

Dalším pěkným místem v Doksech je bezpochyby zámecká zahrada. Při naší návštěvě se zámek právě opravoval a tak je možné, že i on se brzy stane cílem mnoha turistů.

V horkých letních dnes jsme našli útočiště ve stínu stromů  lesoparku v Masarykových sadech. Nově obnovený park v sobě skrývá fitnes stezku, tenisové kurty, piknikovou louku, dětské hřiště, ale především dřevěné sochy lesních bytostí. Nejvíce se nám líbil Kryšpín, který sedí na stromě a hází po lidech šišky

Kryšpín na stromě
Kryšpín na stromě

nebo „mašličkový muž“ který vám splní přání, když na něj přivážete mašličku.

Mašličkový muž v Masarykových sadech
Mašličkový muž v Masarykových sadech

Hrad Bezděz

Na kopci stojící hrad Bezděz tvoří dominantu Máchova kraje. A jak známe z literatury bylo to básníkovo oblíbené místo. A já se tomu vůbec nedivím. Krásné výhledy na celý kraj a zvláště na Máchovo jezero uchvacují turisty dodnes. Avšak než se k takovému výhledu vůbec dostanete stojí vás to nemalé úsilí. Od zaparkovaného auta jsme zamířili vzhůru k hradu.

hrad Bezděz
hrad Bezděz

Příjemná asfaltová cesta vesnicí se za první hradní bránou pomalu mění na cestu pro kamzíky. Skákali jsme z kamene na kámen a byli jsme velice rádi, že nemáme s sebou kočárek. Terinka si hověla u mě na zádech a tak jsme cestu i prohlídku v pohodě zvládli.

Nádvoří hradu Bezděz
Nádvoří hradu Bezděz

Podívali jsme se do každých dveří, prozkoumávali kdejaké zákoutí a vylezli do všech schodů. Zhlédli jsme zajímavou výstavu obrazů i expozici o historii a rekonstrukci hradu. Velice nás zaujala ukázka středověkých mučících nástrojů, u které jsme stihli i odborný výklad. Kája si dokonce i některé vyzkoušel.

Kája v mučírně
Kája v mučírně

A protože Kája plánuje naše výlety do posledních detailů, navštívili jsme hrad Bezděz v den, kdy tu měli svá vystoupení rytíři. Po představení se mohli děti s rytíři vyfotit, prohlédnout a vyzkoušet si jejich zbraně.

Rytíři na hradě Bezděz
Rytíři na hradě Bezděz

Nakonec jsme si nechali výstup na hradní věž. Trochu nás mrzelo, že na věži nejsou popisky co, kde vidíme. Ale ten nádherný výhled do kraji byl úžasný.

výhled z věže
výhled z věže

 

 

 

Pokud tě článek zaujal, sdílej.