Zpívající fontána

Mariánské Lázně nabízejí víc než jen léčebné prameny!

Odpočinek při všemožných procedurách v Mariánských Lázních je určitě ten hlavní důvod, proč se do Karlovarského kraje vydat. Celé město však nabízí více zajímavých aktivit a památek, které rozhodně nesmíte při návštěvě vynechat. Takže se vydejte na výlet během přikusování lázeňské oplatky a nebojte se ptát na cestu. Místní budou mít radost, když od turisty uslyší češtinu, protože to se jim moc často nestává. Díky tomu jsem byl na kolonádě třeba pozván na výletní loď na Krétu. 🙂

Poklidné ubytování v Golf Hotelu Morris

Předtím, než se ovšem vydáte poznávat krásy kraje, je nutné si zvolit základnu, ze které budete vyrážet. Za sebe bych doporučil 4* hotel Morris, který je známý svým umístěním v klidné čtvrti a dobrou kuchyní, proto si také většina návštěvníků volí pobyt minimálně s polopenzí. Leží sice už mimo město, do centra se ale autem dostanete do deseti minut, poklidnou procházkou za tři čtvrtě hodiny.

Hotel Morris
Restaurace hotelu Morris

Vedle hotelu Morris se nachází golfové hřiště, což jen dotvrzuje slova provozovatele o luxusním hotelu. V pořádném lázeňském hotelu samozřejmě nesmí chybět vlastní wellness centrum, které je tady zařízeno velmi vkusně. Také si můžete dopřát relax při některé z masáží nebo balneo procedur, kterých je na výběr celá řada. Musím říct, že jde o dobrou volbu hotelu k pobytu v Mariánských Lázních, pokud si chcete užít na dovolené trochu luxusu. 😉

vířivka
Vířivka v hotelu Morris

Kromě možností relaxu je však v okolí hotelu Morris a celých Mariánských Lázní spoustu zajímavých míst, kam je možné se vydat. Vybral jsem tři nejzajímavější místa v okolí, která byste měli v lázeňské sezóně rozhodně navštívit. Mariánské Lázně však nabízejí zábavu i v zimě, nedaleko města je ski areál, kde je možné se trochu rozjezdit před pořádnou zimní dovolenou.

Zpívající fontána – kouzlo technického pokroku

Mezi určitě nejvděčnější cíle patří zpívající fontána. Je poměrně rozšířeným mýtem, že ji sestrojil František Křižík, i když vznikla až v 70. letech minulého století, kdy ji zkonstruoval Pavel Mikšík. Nachází se na hlavní kolonádě Maxima Gorkého, takže ji nemůžete minout. Pokud si chcete její koncert poslechnout, tak hraje každou lichou hodinu v lázeňské sezóně, která trvá od května do září.

Zpívající fontána
Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Výběr skladeb je opravdu pestrý a uslyšíte všemožné skladby od klasických z vážné hudby po filmové znělky. Stal se z ní dokonce takový fenomén, že hudebníci začali skládat melodie přímo pro ni. Jako první zkomponoval skladbu pro fontánu slavný Petr Hapka. Já jsem slyšel zpívající fontánu hrát asi pětkrát a vždycky šlo o skvělý poslech i podívanou. Určitě si nenechte nějaký její koncert ujít.

Boheminium – české Las Vegas

Vyhledávaným cílem je i úžasný park miniatur Boheminium. V něm během hodiny dokážete projít všechny nejdůležitější památky v České republice a ani se u toho nezapotíte.

P1040710
Zámek v Českém Krumlově

To takhle vyjdete z Mariánských Lázní a najednou jste v Českém Krumlově. Většina modelů má do výšky přes metr a půl, takže když jsem tam byl jako malý, připadal jsem si v Boheminiu skoro jako vedle skutečných staveb. V parku najdete všechny naše památky UNESCO a spoustu dalšího, včetně například letiště či Ještědu.

Ještědský vysílač
Lanovka na Ještěd

Vstupné investované do návštěvy se vám rychle vrátí. Pokud totiž umíte fotit lépe než já, můžete následně tvrdit, že jste u památek doopravdy byli. Vždyť kdo by nechtěl aspoň ve zmenšené podobě vidět kostel sv. Jana Nepomuckého od geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho?

Kostel sv. Jana Nepomuckého
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Park miniatur Boheminium je unikátní projekt, který jen tak jinde nenajdete. Navíc všechny plastiky jsou v příjemném prostředí plném zeleně, takže jde o ideální odpočinkovou vycházku.

Pravoslavný kostel sv. Vladimira – poznejte kouzlo popů

Celý Karlovarský kraj je známý poměrně silnou rusifikací. To se projevuje i v náboženství, takže i v Mariánských Lázních můžete najít jeden z mála pravoslavných kostelů v Čechách. Je zasvěcen svatému Vladimirovi. Ten nebyl vybrán v konkurzu po Perunovi, jak by se mohlo zdát z četby Havlíčka, ale byl jedním z prvních misionářů v Kyjevské Rusi.

Pravoslavný kostel
Zdroj – Wikipedia.org

Od Velkého schizmatu uplynulo už téměř tisíc let, takže si můžete užít úplně jinou bohoslužbu než obvykle. Hluboký hlas zpívajících popů krásně vyplňuje prostory, o smyslu jejich kázání se něco dozvíte na ikonách okolo, jenom si jako člověk s odlišnou vírou budete muset stoupnout za ikonostas. O něm se říká, že patří mezi nejkrásnější v celé Evropě. Musím uznat, že je to pravda.

kostel
Zdroj – wikipedia.org

Mariánské Lázně stojí za návštěvu, i když zrovna nepocházíte ze západních Čech. Nabízejí spoustu možností zábavy. Když totiž odjedete kousek od hlavní kolonády, poznáte úplně jiné město, které lázeňstvím moc nežije. Mariánské Lázně jsou město několika tváří a vy je rozhodně vyrazte poznávat!

Mapa

Honza

Cestováním pozná člověk sám sebe. Pozná své vlastní krajní meze podle Jasperse, provede reflexi bez vnějších senzací. Mimo naši běžnou sociální bublinu mizí část osobnosti, kterou jsme si vytvořili pro ostatní. Proto tolik duchovních směrů hledá štěstí v cestě, která ani nemusí někde končit. Já to tedy mám radši, ať už je to v Aši nebo Káthmandú, všude se dá najít něco zajímavého a inspirujícího.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.