Zdroj: pixabay.com

Cestovatelské aplikace: 18 chytrých pomocníků pro váš smartphone

Vlastníte chytrý telefon, ale do tajů vychytaných mobilních aplikací jste se ještě úplně neponořili? I ten nejlepší cestovatel kdysi tahal kačera. Není se tedy za co stydět, pokud přiznáte, že doposud jste si vystačili jen s “vrozenými” aplikacemi vašeho telefonu. Existuje však jakýsi základní balíček pomocníků, který upotřebíte, ať už je vaším cílem místo v Čechách, v Evropě nebo třeba u protinožců. A co tam patří?

„Must have“ cestovatelské aplikace pro začátečníky

Dva hlavní tahouny v kategorii map není třeba dlouze představovat. Google Maps a Mapy.cz vás uspokojí kdekoliv ve světě. Nenároční řidiči ocení i možnost autonavigace. Obě aplikace jsou přístupné pro Android i Apple. Mapy.cz jsou však výrazně lepší v turistických vodách. Snadno vás navedou na jakoukoliv značenou turistickou stezku v Evropě, a to i offline. Stačí si naplánovanou trasu stáhnout předem do telefonu a nic vás nepřekvapí. Google vám mapy v offline formě poskytne také, ale v omezené formě.

Zdroj: pixabay.com

Multifunkčním průvodcem a pomocníkem na všech cestách je Trip Advisor. Zarezervuje vám ubytování, levnou letenku a ukáže vám, co vše se dá v dané destinaci vidět a dělat. K dané oblasti zobrazí recenze a hodnocení těch, kteří tu byli před vámi. A až vám zakručí v žaludku, vyfiltruje vám nejbližší možnosti stravování dle vašich požadavků na typ kuchyně, cenu či hodnocení ostatních. Výhodou je obrovská komunita lidí, která do aplikace přispívá. Díky tomu máte velké množství relevantních informací na jednom místě a v několika jazycích. Nevýhodou je závislost na návštěvnosti a ochotě ostatních turistů danou destinaci ohodnotit. Pokud se totiž chystáte na místo, kam turista zavítá jednou za dekádu, nic se nedozvíte. Nutno také dodat, že jsme neověřovali spolehlivost nabízených ubytovacích služeb. Starost o útulné ubytování na chladné noci totiž přenecháváme ozkoušeným stálicím – Bookingu a Airbnb. Ani jednu určitě není třeba představovat, takže jedeme dál.

Zdroj: pixabay.com

Stop počítání zastávek!

Cestujete-li hromadnou dopravou, poslouží vám obligátní jízdní řády IDOS. Výborně fungují v rámci naší republiky. Nevýhodou však je, že potřebujete vědět, odkud jedete a kam, a často i čím chcete jet. Nelze filtrovat podle ceny ani délky trvání, navíc nejede offline. Pro cesty mimo ČR si tedy raději stáhněte Moovit. S tímto mezinárodním pomocníkem můžete starosti o MHD zcela přenechat svému telefonu. Nejen, že vás dovede k nejbližší autobusové zastávce a řekne vám, čím máte jet, ale také, kdy máte vystoupit či zda se už ke své cílové stanici blížíte. Díky tomu už nebudete muset nikdy trnout, zda příští stanice je už ta vaše. Neocenitelnou výhodou je aktualizace v reálném čase.

Zdroj: pixabay.com

Jazykovou bariéru za vás vyřeší klasický Google Translator fungující v jisté formě i offline (ačkoliv za výsledky bych úplně neručila) či výborná Duolingo. Ta sice není dle mého názoru úplně “blbuvzdorná”, ale zase vás zabaví při dlouhé chvíli. V appce se totiž jazyky zároveň učíte a postupujete do dalších a dalších levelů.

Když nedáte bez navigace ani ránu

Cestujete-li často autem, neobejdete se bez spolehlivé navigace. Velmi chytrá aplikace Waze propojuje širokou komunitu řidičů napříč celým světem, takže ať už jedete kamkoliv, máte nejčerstvější informace o zácpách, vhodných objížďkách či nejlepších cenách benzínu. Jedničku s hvězdičkou si zaslouží i za možnost poslat naplánovanou trasu čekajícímu na druhé straně. Nemusíte mít appku nainstalovanou a přesto můžete sledovat, kde se vaše drahá polovička nachází, zatímco vy naštvaně stepujete na dohodnutém místě. Prostě bomba od začátku do konce! Appku máme vyzkoušenou i v zahraničí. Je zdarma a dostupná jak na Androidech, tak v App Storu.

Zdroj: pixabay.com

Dobrou službu vám z řad navigací udělá i Sygic. Výhodou je, že poskytuje mapy i offline a velké množství různých doplňků od průvodců až po hlídání nákladů za provoz auta. Spousta uživatelů na ni nedá dopustit, my ale moc nadšení nebyli. Je pomalejší, ztrácí se, a to i pokud si zvolíte placenou verzi. Nejednou nás také dovedla tam, kde jsme se rozhodně ocitnout nechtěli. Své fanoušky má, tudíž v našem rychlopřehledu nesmí chybět.

Průvodce, co nezabere místo

Znáte to, každý průvodce doporučuje něco jiného a tahat všechny, to aby měl člověk další zavazadlo. Nechejte papírové bichle doma a vstupte do 21. století. Kromě již zmíněného Trip Advisoru můžeme doporučit aplikace světoznámé agentury Lonely Planet. Základní průvodce v několika jazykových mutacích s offline mapami, doporučeními a třeba i s převodníkem měn najdete pod názvem Guides. Některé texty jsou zcela zdarma, jiné za poplatek, ale zadarmo ani kuře nehrabe, že? Pokud se chcete jen inspirovat ostatními cestovateli či naopak sdílet své zážitky se stejně naladěnými lidmi, mrkněte na nejnovější dítko s jednoduchým názvem Trips. Můžete si rozkliknout výlety z celého světa s autentickým fotkami a samozřejmě s autorským komentářem. Zkuste třeba očima místního projít pařížský Montmartre – to je teprve pochoutka!

Zdroj: pixabay.com

Finance pod palcem

Při organizaci finančních nákladů se nám perfektně osvědčilo hned několik značek. Pokud vás totiž cestuje více a každý platí něco, bez chumlu účtenek se nikdy nedoberete k tomu, abyste se vyrovnali. Přidejte si k tomu různé měny a program na celý večer máte obstarán. Ušetřete své mozkové závity a svěřte hospodaření aplikacím jako je Splittr, Splitwise nebo Settle Up. Všechny víceméně fungují podobně jen v jiném designu. Poslední zmíněná aplikace je nástupcem oblíbené české appky Dlužníček.

Zdroj: pixabay.com

Všechny výše zmíněné tipy mají jednu nevýhodu – vybíjejí baterii. A jak to udělat, když nejbližší zásuvka je kilometry a kilometry daleko? I na to vývojářské mozky myslely! Aplikace jako Hibernation Manager či Greenify umožní vypnout procesy běžící na pozadí telefonu, i když jej zrovna nepoužíváte. Výsledkem je částečná úspora baterie.

Zdroj: pixabay.com

Nejedná se o vyčerpávající přehled, který vás zachrání v každé situaci. Aplikace se stále vyvíjí, mění, prochází updaty (dobrými i méně dobrými). A pokud se bojíte na ně spoléhat, je tu vždycky někdo, kdo vám naplánuje vše od začátku až do konce. Vyberte si ideální pobytový balíček pro vás zde.

Lucka

K cestování a jeho kouzlu přičichla až poměrně pozdě (v 17 letech), o to víc si to ale vynahrazuje v současnosti. Ráda si zjišťuje legendy a pověry spjaté s místem a více než otrocké pobíhání po pamětihodnostech jí naplňuje posezení dále od turistické vřavy, kde může nerušeně nasávat místní genius loci. Na každém výletě musí ochutnat zdejší specialitu a ideálně si něco z toho odvézt domů (naštěstí to ještě nebyly zažívací potíže).
Pokud tě článek zaujal, sdílej.