Ostrava

Moje představy o Ostravě se úplně zhroutily

Popravdě řečeno se mi na výlet do Ostravy moc nechtělo. Při představě jak tam na mě padá popílek, těžce se mi dýchá a …. Ale při prvním pohledu na Ostravu se moje představy továrního města zahaleného ve smogovém kouři, kterým sotva pronikne paprsek slunce, úplně rozplynuly. Právě naopak nás přivítala Ostrava zalitá sluncem, krásná viditelnost až do vzdálených Beskyd a příjemný svěží vzduch. A to že komínů má opravdu požehnaně, mi vůbec nevadilo.

V Ostravě jsme měli konkrétně namířeno do Landek parku.  Hnala nás zvědavost zjistit, co všechno se dá udělat z již nepoužívaného důlního komplexu a také projížďka důlním vláčkem. Ta asi nejvíc.

Landek park si užije každý

Ještě jsme ani nevstoupili do areálu a Matýsek už volal: „Jéééééééééé šš“, protože uviděl hned na začátku stojící historickou mašinku.

historický vlak

Prohlédl si ji několikrát za všech stran a pak jsme teprve mohli pokračovat dál. Podobné výkřiky nadšení projevoval u všech v parku vystavených razících strojů, rýpadel, větráku, nakládačů a vozíků. A že jich tam bylo.

Rýpadlo Panda

důlní stroje

Při procházce parkem jsme míjeli tenisové kurty, víceúčelové hřiště, v zimě bohužel zavřené minizoo, bar… a vyzkoušeli si workoutové hřiště, abychom zjistili, že naše fyzička je totálně na bodu mrazu. Asi s tím budeme muset něco udělat. 🙂

zkouška fyzičky

V jedné z budov jsme nakoukli do dveří s nápisem: Řetízková šatna. Trochu jsem se zděsila, protože na první pohled to vypadalo, jako obrovská místnost se stovkami oběšenců. Naštěstí to byly jen pověšené hornické mundúry, helmy a gumáky na stovkách řetízků. Taková malá vychytávka na ušetření místa. Ale stejně to byl divný pocit se pod tím vším procházet.

řetízková šatna

Důlní vláček, na který jsme se nejvíce těšili, bohužel v zimě neprovozují. Ovšem Hornické muzeum nás taky hodně lákalo, ale sestoupit do dolu jsme kvůli dětem nemohli. Přece jenom minimální hodinová prohlídka by byla na Matýska ještě moc.  Až trochu povyrostou, určitě sfáráme. Rozhodně máme důvod se sem vrátit.

Hornické muzeum

Před další cestou jsme se posilnili ve stylové hornické restauraci Harenda u Barborky. Po celém interiéru měli vystavené hornické svítilny a dobové fotky. Prostředí i obsluha byli velmi příjemné, jídlo vynikající a co jsme nejvíce ocenili byl dětský koutek a možnost dětské židličky. V letě se dá posedět i venku, kde se děti zabaví na prolézačkách a kolotoči.

Přírodovědecká a hornická naučná stezka

Z Landek parku jsem se vydali do divoké přírody. Naučná stezka nás zavedla k uhelné sloji, místu, kde se uhlí dostává na povrch.

uhelná sloj

Dál vedla naučná stezka po břehu řeky Odry až k jejímu soutoku s řekou Ostravicí.  Chvíli jsme pozorovali jak se špinavá Odra mísí s čistou Ostravicí. (musela jsem se na informační tabuli ujistit, protože bych to tipovala  spíše naopak) Dlouho se každá z nich snažila udržet svůj tok, takže to byl unikátní pohled na dvoubarevnou řeku.

soutok Odry a Ostravice

Podél břehu se nám šlo parádně, rovinka a krásně upravená asfaltová cyklostezka. A celá skoro jen pro nás. 🙂 Pak nás ovšem čekal malý výšlap“mírně“ zablácenou cestou k rozhledně. Odtud jsme viděli celou Ostravu jako na dlani.

výhled na Ostravu

Byli jsme moc rádi, že už není sníh, protože cesta byla pro nás i kočárek místy dost náročná i bez něj. Ale rozhodně stojí zato si ji projít. Po cestě jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací  a dokonce se i zasmáli. Jak se dá s humorem bojovat proti vandalům?

varování

Škoda, že to zatím moc nezabírá. Bylo znát, že touto naučnou stezkou vandalové opravdu prošli a počmárali informační tabule nesmyslnými nápisy. ŠKODA.

Před odjezdem jsme ještě nahlédli do prehistorie k mamutům …

mamut

a prohlédli si Petřkovickou Venuši, která byla nalezena tady na Landeku. Je to jediná štíhlá Venuše v Evropě. A evidentně i štíhlejší než Kája. A to byla jen zvětšená kopie.

Petřkovická Venuše

Domů jsme odjížděli do nádherného západu slunce a v autě vzpomínali na zážitky z celého dne. Bylo tu krásně a už teď se moc těším, až zase vyrazíme na výlet do Ostravy.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.