Zámek Bučovice

Můj první zámeckohradecký maraton – Bučovice, Nesovice, Cimburk, Buchlovice, Buchlov

Všude je tolik krásných míst, která bych rád viděl, ale prostě na ně není čas. Nedávno jsem se tak rozhodl pro svůj první zámeckohradecký maraton. Tedy navštívit hned několik památek během jediného dne. Pro svůj první maraton jsem si vybral jižní Moravu. A na trase Slavkov u Brna a Uherské Hradiště se zastavil na pěti místech – Bučovice, Nesovice, Cimburk, Buchlovice, Buchlov. A zde jsou zápisky z těchto míst.

Bučovice – zámek s nádhernou fontánou

V Bučovicích mají krásný renesanční zámek s arkádovým nádvořím, který znám třeba z Moravské Třebové, a monumentální fontánou tvořenou okřídlenými mořskými pannami sedícími na delfínech a dracích chrlících vodu. Na vrcholku fontány stojí bakchant. Je to asi oblíbené místo pro svatební obřady, protože právě v době mé návštěvy se zrovna jedna svatba konala. Za zámkem je menší park s několika kašnami, bohužel jsou ale bez vody. Dost vody ale mají před zámkem, kde je dokonce i vodotrysk, který mě v horkém letním dni příjemně osvěžil.

Zámek Bučovice fontána

Zámek Bučovice zahrady

Zámek Bučovice pohled zvenku

Nesovice – zámek s ocásky na střeše

Další renesanční zámek jsem viděl v Nesovicích po pár minutách autem z Bučovic. Zámek je nyní v soukromých rukách a pro veřejnost nepřístupný, takže jsem si ho mohl vyfotit jen za plotem. Uchvátilo mě především unikátní cimbuří nazývané vlaštovčí ocasy.

Zámek Nesovice vstupní brána

Zámek Nesovice

Cimburk – zřícenina s míchačkami a pochmurnou historií

Největší problém na mém maratonu bylo najít zříceninu hradu Cimburk. Zde jsem se musel dokonce ptát na cestu. Ve městě Koryčany jsem zahnul u kostela doleva a vjel jsem do lesa. Musel jsem najít nějaké větší parkoviště, od kterého měla být zřícenina vzdálena asi jeden kilometr. První parkoviště, které jsem potkal, se mně nějak nezdálo, proto jsem se pro jistotu zeptal lidí chystajících se také na Cimburk. Podle nich jsme byli na správném parkovišti. Mně se to ale stále nezdálo. Tak jsem raději jel dál a udělal jsem dobře. Po pár kilometrech jsem našel to správné parkoviště s mnoha auty a turistickou značkou vedoucí k Cimburku.

Z italské renesance jsem se přesunul do francouzské gotiky. Zříceninu jsem si mohl sám projít. Podobně jako nedávno Hukvaldy nebo Starý Jičín. Zříceninu postupně renovují nadšenci, takže připomíná všude staveniště s míchačkami, lopatami, lešením a stavebním materiálem. V jejím nejvyšším bodě, kam jsem se dostal, jsem si přečetl příběh o zlotřilém rytíři, který se kdysi násilím zmocnil hradu a uvěznil majitelku s jejími dětmi do vězení. Když za rytířem přišel orodovat mnich, poštval na něj rytíř psy. Když ho psi dohnali, proměnil se mnich v obrovský kámen, který se začal valit směrem k hradu. Všichni zpanikařili a nejvíc zlý rytíř, který se ze strachu vrhnul do rybníka pod hradem a utopil se. Bohužel majitelka s dětmi byla už tou dobou ve vězení mrtvá.

Zřícenina hradu Cimburk

Zřícenina hradu Cimburk

Buchlovice – zámek s nádhernou zahradou, záchrannou stanicí a výbornou čokoládou

Město Buchlovice bych na svém zámeckohradeckém maratonu vyzdvihnul asi nejvíc. Všude bylo moc krásně, ale Buchlovice měly něco navíc. Před prohlídkou zámku a okolí jsem ale měl už takový hlad, že jsem se nejprv zastavil v jedné místní hospůdce na oběd. Na náměstí, kde se právě konala akce k výročí místních dobrovolných hasičů, jsem takových hospůdek napočítal pět nebo šest. Po obědě jsem zamířil k zámku.

Výročí hasičů v Buchlovicích

Na buchlovickém zámku se mně líbilo snad všechno. Samotný barokní zámek, rozsáhlá zahrada, záchranná stanice, kde jsem snad poprvé viděl krkavce (a že je to obrovský pták), botanická zahrada pyšnící se výstavou fuchsií, ale hlavně a především čokoládovna. Ta mě zpočátku zklamala, protože už jsem si nemohl objednat nic k pití ani žádný z pohárů, které vypadaly na první pohled výborně (už nebyl přítomen kuchař). Ukonejšily mě alespoň pralinky, kterých měli na výběr bezpočet, takže byl vůbec problém nějakou vybrat. Jsem rád, že existují i takové zámky, kde se návštěvníka nesnaží uspokojit jen duchovně, ale záleží jim i na jiných druzích prožitků.

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice zahrady

Buchlov – tajemný hrad na závěr

Svůj první maraton jsem ukončil návštěvou hradu Buchlov, jednoho z nejstarších hradů v České republice. Bohužel až po 17. hodině, kdy už bylo přístupné pouze nádvoří. Ale i zde mám jednu zajímavost – strom rostoucí přímo na jednom z výklenků. Pokud bych zde byl dříve, určitě bych vystoupal na 35 metrů vysokou věž a porozhlédl se po okolí. Údajně bych mohl vidět Hostýn, Pálavu a dokonce i Vídeň.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

Už se těším na další podobný maraton…

Mapa

Cestonaut

Letět do vesmíru a procestovat celý svět Vám nepomůže poznat sám sebe a stát se lepším člověkem. Proto jsem se rozhodl poznávat místa mně blízká srdci i polohou.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.