Tour de museum – to nejlepší z Moravskoslezského kraje

Vybaví se vám pod pojmem muzeum typický pach starých věcí, vrzající podlahy a nudné vitríny? Ano, za dob našeho dětství to tak možná bylo. Dnes ale máme muzea moderní, interaktivní, doplněná poutavým výkladem a hlavně i jedinečná. Přesvědčte se o tom s naším seriálem. Začínáme v Moravskoslezském kraji!

Technické skvosty v ocelovém srdci kraje

Milovníci technických památek a muzeí mají Ostravsko určitě prochozené skrz na skrz. Je libo sfárat do jednoho z dolů či se projít skutečným ocelovým městem? Žádný problém. Autentická atmosféra zde číhá na každém kroku. Láká-li vás hornický svět, navštivte Landek Park – největší hornické muzeum u nás. Při vstupu do areálu plného zeleně, stromů a cihlové architektury pro vás možná bude těžké představit si, že právě zde začala éra dolování černého uhlí. A není to tak dávno, co skončila. Průvodci po této (ne)dávné minulosti vám budou zkušení havíři. To je dle našeho pohledu asi největší devíza parku. Lidé, kteří touto prací žili (a jsou na ní často také neskutečně hrdí), s vámi sfárají do historického dolu Anselm a provedou vás celým procesem těžby uhlí a životem horníků od příchodu na směnu až do konce. Pokračovat pak můžete expozicí báňského záchranářství nebo se seznámit s razicí technikou. Kompletní prohlídka trvá cca 2 hodiny a dospělou osobu přijde na 150 Kč, rodinné vstupné je nastaveno na příjemných 390 Kč a děti do 6 let jdou samozřejmě zdarma.

landek
Zdroj: www.landekpark.cz

Od uhlí až po železo

Landek Park aktuálně spadá pod Národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice. Areál vznikl v roce 1828 a postupně rostl. Na konci 20. století se zde nejen rubalo uhlí v Dole Hlubina, ale také rovnou zpracovávalo na syrové železo. Poslední pec vyhasla teprve v roce 1998. Pokud pocházíte stejně jako my z průmyslem nedotknuté oblasti, budete si připadat jako v románu Julese Verna Ocelové město. Na první pohled děsivě vypadající areál se dnes mění na společenské a kulturní centrum. Skipovým výtahem můžete vystoupat na vrchol důlní pece a navštívit i tzv. Bolt Tower – 25 m vysokou nástavbu pojmenovanou podle nejrychlejšího sprintera světa Usaina Bolta. Ten ji také křtil. Díky pečlivě naplánovaným okruhům se s výrobou železa seznámíte krok po kroku. Prohlídka s výstupem na věž je naceněna na 190 Kč pro dospělého, rodiny s dvěma dětmi zaplatí 590 Kč. Zvolíte-li uhelný okruh zaměřený na prohlídku areálu Dolu Hlubina, připravte si 110 Kč na osobu.

vitkovice
Zdroj: www.dolnivitkovice.cz

Surovou a autentickou atmosféru bez příkras zažijete na prohlídce v Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích. Ten byl stejně jako vítkovický areál prohlášen za Národní kulturní památku. Jeho jedinečnost spočívá především ve snaze zachovat areál v takovém stavu, v jakém byl po odchodu horníků z poslední směny. Projdete se tak nejen administrativní budovou, ale samozřejmě i řetízkovou šatnou a lampovnou až k těžním klecím. Zdejší budovy zásadnější rekonstrukcí prošly naposledy v roce 1915, díky čemuž se dochoval výjimečný ráz místa. Pod zem se tu sice nepodíváte, protože původní těžební jámy byly zasypány, na druhou stranu ale ušetříte. Za prohlídku utratíte 100 až 110 Kč podle varianty zvoleného okruhu, rodinné vstupné se pak pohybuje od 270 do 300 Kč.

Řetízková šatna
Zdroj: pixabay.com

Zázraky přírody na vlastní kůži ve Světě Techniky

Za interaktivní vědeckou zábavou se vydejte do místního Světa Techniky. Na několika patrech zde vyčerpáte nejen děti, ale i sebe při poznávání přírody, civilizace, ale i vědy a techniky. Vyzkoušíte si třeba vypálit raketu pomocí vlastní síly, na interaktivních modelech se ponoříte do fyzikálních zákonitostí a zasednout můžete i do kina na jeden z 3D dokumentů. Chcete-li být skutečně důkladní, vyhraďte si na Svět Techniky celý den (možná i dva). Stojí to opravdu za to. Za celodenní návštěvu dospělé osoby, včetně kina, zaplatíte 300 Kč, rodina v počtu 2+2 810 Kč. A to nejlepší na závěr – nebudete litovat ani jediné koruny!

ostrava
Zdroj: www.stcostrava.cz

Vagonka ve Studénce a úzkokolejkou v pivním vagóně

Technické skvosty najdete také za hranicemi Ostravy. Nemusíte jezdit ani moc daleko a dokonce si můžete vybrat. Nedaleká Studénka je s vlaky a železnicí spojena už více jak 110 let, ačkoliv v posledních letech možná bohužel trochu nešťastně. Nicméně zdejší Vagonářské muzeum vám připomene ty šťastné roky a výrobu vagonky již od samotných počátků. Navíc je umístěno poněkud netradičně nikoliv na nádraží, ale v místním zámku. Expozice jsou rozmístěny ve třech patrech a nechybí ani tradiční modelová dráha. Otevřeno je od dubna do října a vstupné je velmi lidové – 45 Kč pro dospělého a 110 Kč pro celou rodinu bez ohledu na počet potomků.

vagonka_1
Zdroj: www.vagonarske-muzeum.cz

Sběratele unikátních zážitků zveme na projížďku po úzkorozchodné dráze Třemešná – Osoblaha. Do historického vláčku nastoupíte v Třemešné, kam pohodlně dojedete běžnou železnicí. Trať dále pokračuje Oderskou nížinou a romantickým údolím říčky Osoblahy a kolem zříceniny hradu Fulštejna do své cílové stanice u polsko-české hranice. Obvykle zdejší trať obsluhují české dráhy starými motorovými lokomotivami, ale v turistické sezóně tu víkendové návštěvníky vozí tradiční parní vlak se speciálními vagóny jako jsou pivní či cyklo. Jízdní řády vlaku hledejte na stránkách osoblažské úzkokolejky. Na jednosměrnou jízdu si připravte 120 Kč na osobu, tam a zpět se svezete za 200 Kč.

Další muzejní výzvy pro fajnšmejkry

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici jistě nemusíme představovat. Jeho kvalitu potvrzuje stále stoupající návštěvnost. Kromě tradičních nákladních vozů, které pod touto značkou slaví v letošním roce 120 let, tu najdete i automobily a jedinečné chuťovky jako je třeba prototyp motorových saní. Méně známé, avšak neméně kvalitní je i Hasičské muzeum města Ostravy. A nebojte se, ačkoliv historická část může působit trošku nudně, vynahradí vám to expozice mapující hasičskou profesi v současnosti.

www.tatramuseum.cz
Zdroj: www.tatramuseum.cz

Chybí vám nějaké muzeum na hony vzdálené technice a průmyslu? Vemte děti do Archeoparku v Chotěbuzi. Spolu s průvodcem odhalíte podobu středověkého hradiska, ale i tradiční činnosti našich předků souvisejících s obživou, které si budete moci i vyzkoušet. A když už jsme u zkoušení, přijeďte do Muzea klobouků. Zdejší expozice Nechte na hlavě! mapuje historii kloboukářství. Muzejní sbírka je považována za nejrozsáhlejší na světě. A díky dobovému fotoateliéru, který je součástí expozice, se ve vybraném kousku budete moci zvěčnit i vy.

Zdroj: www.archeoparkchotebuz.cz
Zdroj: www.archeoparkchotebuz.cz

Muzea už dávno nejsou jen ta nudná skladiště předmětů za skleněnými vitrínami. Přesvědčte se o tom s námi při návštěvě Moravskoslezského kraje. A protože víme, že jeden den vám rozhodně nebude stačit, mrkněte i na výhodné ubytování třeba v Beskydech!

Zdroj: www.muzeumnj.cz
Zdroj: www.muzeumnj.cz

Lucka

K cestování a jeho kouzlu přičichla až poměrně pozdě (v 17 letech), o to víc si to ale vynahrazuje v současnosti. Ráda si zjišťuje legendy a pověry spjaté s místem a více než otrocké pobíhání po pamětihodnostech jí naplňuje posezení dále od turistické vřavy, kde může nerušeně nasávat místní genius loci. Na každém výletě musí ochutnat zdejší specialitu a ideálně si něco z toho odvézt domů (naštěstí to ještě nebyly zažívací potíže).
Pokud tě článek zaujal, sdílej.