poustevník ve Sloupu

Naše malé výlety – dovolená v severních Čechách I.

Konečně dovolená! Před námi 6 dní volna a čas objevit nové krásy naší vlasti. Tentokrát jsme směřovali na severní Čechy. Záchytným stanovištěm se pro nás stala Česká Lípa. Odtud jsme vyráželi na naše objevné cesty. Výběr míst měl na starost Kája. Snažil se přizpůsobit výlety i našim dětem Matýskovi (3 roky) a Terince (1,5 roku). Myslím, že se mu to vážně povedlo. Několik z nich vám představím.

Průrva Ploučnice

Záchytné parkoviště bylo vzdáleno snad jen 100 m od průrvy. Procházkou jme došli k velkému skalnatému masivu ve kterém byl uměle vytvořen otvor pro korigování řeky Ploučnice.

průrva řeky Ploučnice
průrva řeky Ploučnice

Jak jsme se dočetli, řeka se ve skále dvakrát ohýbá o 90°. Průrva se skládá ze dvou tunelů asi 15 a 40 metrů dlouhých. Strmou cestičkou se dá vylézt až na skalnatý masiv a prohlédnout si řeku Ploučnici, jak vtéká do tunelů.

pohled na vtékání řeky Ploučnice do průrvy
Pohled na vtékání řeky Ploučnice do průrvy

Kdo se nebojí vody může si celý úsek projít. A ten kdo se nechce namočit si může  vypůjčit lodičku, plout průrvou a splavit řeku Ploučnici až do nedalekého města Mimoň.

Cesta průrvou na lodičce
Cesta průrvou na lodičce

 

Město Mimoň

Město Mimoň nás zaujalo nejen pro svůj název známý z filmu, ale i super výstavou. Udělali jsme si krátkou procházku okolo na kopci čnícího kostela, zajímavých kamenných soch, přes náměstíčko až k významnému místu Mimoně Areálu Božího hrobu. Hned vedle stojí muzeum, které bylo naším hlavním cílem. Nalákala nás sem výstava „kdo si hraje nezlobí“. I když nám paní na pokladně vstup s tak malými dětmi nedoporučovala, musím říct, že jsme si to všichni parádně užili.

kostel v Mimoni a kamenné sochy
Kostel v Mimoni a kamenné sochy

 

výstava-Kdo si hraje, nezlobí
Výstava – Kdo si hraje, nezlobí

Vyzkoušeli jsme postřeh, pevnou ruku, logiku, rovnováhu, technické umění i obyčejný zrakový klam.

Sloup v Čechách

Obyčejná malá vesnička, uprostřed ní skála a v ní skalní hrad. O sloupu mi Kája něco málo řekl, protože tu už byl, ale až do chvíle než jsme stoupali po kamenných schodech vzhůru do skály jsme si to nedokázala představit.

vytesané schody ve skále
Vytesané schody ve skále

Lidskou rukou vytesané schodiště, mnišské cely, pokoje, kaple i s kopulí, to vše skrýval uvnitř skalní masiv.

kamenná kaple s kopulí
Kamenná kaple s kopulí

Na vrcholu skály jsme si mohli projít všechny vyhlídky. Naše děti byly úplně unešené. Prolezly všechny otvory, statečně vyšlapaly nespočet schodů, oběhly všechny vyhlídky a všechno komentovaly slovy: „jé“, „tý jo“, „podívej“…Skoro jsme je nemohli dostat zpátky na zem.

výhled na terasy a schodiště

Úzká asfaltová cestička pod hradem nás ještě zavedla k malému rybníčku. Odtud byl krásný výhled na skalní hrad a děti si mohly zblízka prohlédnout labutě.

Sloup v Čechách s rybníčkem
Sloup v Čechách s rybníčkem

Panská skála

Čedičová skála, která vznikla ze sopečné lávy připomíná svým vzhledem varhany.Tento přírodní útvar si dokonce prý zahrál v pohádce Pyšná princezna. Skládá ze sloupců ve tvaru pěti a šestiúhelníků.

Panská skála
Panská skála

Skála je přístupná všem, dokonce i Matýsek si na ní sám v pohodě vylezl. Je pravda, že ho o trochu víc lákalo jezírko pod skálou, ale být horolezcem je taky fajn.

panská skála a jezírko
Panská skála a jezírko

Pekelné doly

Tato jeskyně sahá svou historií až k pohádce S čerty nejsou žerty. Moc jsme se sem těšili, ale musím přiznat, že nás toto místo trochu zklamalo. Jeskyně je v soukromém vlastnictví a majitel z tohoto místa udělal motorkářský klub.

pekelné doly
Pekelné doly

Jeskyně jsou volně přístupné, ale všude jsou rozestavěné plastové židle, gauče a na zemi je namalované dopravní značení. Velkou naději pro zlepšení dává připravovaná expozice pekla a očistce.

Ovšem co nás uchvátilo a úplně nadchlo byly o 300 metrů dále „Pusté kostely“. Jeskyně připomíná pekelné doly, ale v menším měřítku. Jeskyně jsou volně přístupné, v podstatě přímo u silnice.

Pusté kostely
Pusté kostely

A rozhodně jsme si to tam víc užili. Prolezli jsme všechny chodby a posvítili si do temných koutů. Prostě paráda.

Zámek Zákupy

Do renesančního zámku Zákupy nás přivedla soutěž “sežeňte ovečky“ z dětské televizní stanice Déčko. Zámek Zákupy nás překvapil hned u vstupu. V zámeckém příkopu chovají živého medvěda, což jsem si do teď myslela, že je rarita pouze zámku v Českém Krumlově. Zámek je velice pěkně udržovaný.

zámek Zákupy
Zámek Zákupy

Prohlédli jsme si nádvoří a pak zamířili do přilehlé zámecké zahrady a upraveného zámeckého parku. Byla to velice příjemná procházka.

 

Dále jsme samozřejmě navštívili Českou lípu, Máchovo jezero a jeho okolí, ale o tom až v dalším článku.

Pokud tě článek zaujal, sdílej.