Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec – naše výlety po jižních Čechách I.

Jindřichův Hradec krásné historické město, které se stalo první zastávkou při naší dovolené v jižních Čechách. Od Českých Budějovic, kde jsme měli ubytování, je to zhruba 50 minut. V Jindřichově Hradci jsme navštívili mnoho zajímavých míst pro nás i pro naše děti.

Panská ulice

Pohodová ulička začínající od Masarykova náměstí směrem k hlavnímu náměstí Míru. V této uličce si můžete poklidně posedět v jedné z mnoha zahrádek restaurace, cukrárny nebo rychlého občerstvení. V létě na vás na každém rohu čeká osvěžující zmrzlina (napočítali jsme jich asi 6). Nebo se zde můžete jen tak procházet, dívat se do výloh obchodů… My jsme v jednom z obchodů objevili bezhlavého rytíře ze starých telefonů a elektrických drátů.

Bezhlavý rytíř ze starých telefonů

Náměstí Míru s Morovým sloupem

Při budování tohoto náměstí tvůrci naštěstí mysleli na řidiče i turisty, a proto je část náměstí průjezdná a část uzavřená jen pro chodce. V okolí sousoší Nejsvětější trojice si můžete posedět na lavičce obklopeni květinovou výzdobou, odpočinout si a prohlížet si okolní domy.

Náměstí v Jindřichově Hradci

Městská vyhlídková věž

Výstup na věž je samozřejmě trochu náročný, ale pohled shora stojí za to. Můžete vidět starý hrad i zámek, lesklou hladinu nádrže Vajgar i vzdálené hory. Věž je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je taktéž velmi krásný. Kostel i vyhlídku najdete za průchodem pod Starou radnicí, která se nachází na náměstí Míru.

pohled na zámek z vyhlídkové věže

Překročení 15. poledníku

Po 15. poledníku se můžete projít hned u kostela s vyhlídkovou věží. Upozorní vás na něj název penzionu „Na 15. poledníku“ i informační tabule hned ve čtyřech jazycích.

15. poledník

Zahrada u Muzea fotografie

Tato zahrada nám poskytla příjemnou chvíli odpočinku i kultury. Nejdříve jsme si tu dali malý oběd, který jsme si dovezli z domu a pak jsme si prohlíželi velkoformátové fotky rozmístěné po celé zahradě. Na závěr jsme si ještě nechali udělat rodinnou fotku u zdejší oblíbené sochy. Většina turistů se fotila u jejího pozadí, ale nám se více líbila z boku. 🙂

rodinná fotka se sochou

Muzeum Jindřichohradecka

Naše další kroky vedly na zámek, který jsme zahlédli už z vyhlídkové věže. Po cestě jsme minuli Muzeum Jindřichohradecka, ve kterém je nejznámější expozice Krýzovy jesličky. Největší mechanický lidový Betlém na světě. Dokonce je zapsán v Guinessově knize rekordů. Hodně jsme váhali, jestli se na něj nepůjdeme podívat, ale děti jsou ještě malé a času tak málo. Tak jsme si návštěvu muzea nechali na příště.

Zámek Jindřichův Hradec

Od Muzea jsme pokračovali úzkou uličkou podzámčí a podhradí. Prošli jsme se kolem nádrže Malý vajgar a dorazili do zámeckého areálu. Zámecký areál se skládá z několika nádvoří. Je zde možnost vystoupit na Černou věž, pozůstatek starého hradu. Na hlavním nádvoří nás velmi zaujalo nově zrekonstruované kování zámecké studny.

zámecká studna

Ve slunci se zlato-barevné kování jen blyštilo. Matýska naopak zase zaujalo historické dělo pod zámeckým balkónem.

Matýsek s dělem

V další části areálu jsme procházeli zahradou s fontánkou k hudebnímu Rondelu. Kruhová budova, ve které probíhaly koncerty a plesy, byla zajímavě umístěná mimo hlavní budovu zámku. Matýska jako obvykle uchvátila fontánka s naprosto zelenou vodou. Vůbec se od ní nechtěl hnout, a tak jsme si chvíli užívali krásný slunečný den v zámecké zahradě.

Rondel a Fontána v zámecké zahradě

Masarykovo náměstí s koupalištěm pro děti

Před odjezdem do Českých Budějovic jsme se ještě nečekaně zastavili na Masarykově náměstí. Matýska zaujaly výskající a pobíhající děti, které si hrály ve vodní fontáně. Voda tryskající přímo z chodníku ho nenechala jít dál. I přes naše protesty byl v okamžiku vysvlečený (i když doma mu to hrozně dlouho trvá). Užil si vodu i děti a byl neuvěřitelně spokojený a my samozřejmě taky.

Tryskající voda na Masarykově náměstí

Užili jsme si překrásný slunečný den v nádherném městě plném zajímavých míst.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.