Navštivte naše TOP 3 skanzeny a přeneste se v čase

Pohltí vás a vtáhnou do dob dávno minulých, nechají vás se zasnít nad tím, jaké to asi bylo žít bez stresu a shonu moderní elektronické doby. Dýchne na vás i pokora před těžkou prací, kterou by dnes už málokdo zvládl. A na konec zanechají ten nádherný pocit, že jste poznali alespoň střípek tradiční české, moravské a třeba i valašské kultury, která se nikdy nevrátí. Seznamte se TOP trojkou skanzenů v ČR a vyrazte na výlet, vyplatí se to!

2v1: Veselý kopec a méně známé pokračování v Hlinsku

Když se řekne skanzen, většině z nás se vybaví právě Veselý kopec, proto začínáme právě jím. A není to náhoda, protože je to skutečně půvabné místo. Najdete ho na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů. První expozice byly otevřeny už v roce 1972. Zajímavostí je, že i když staré chalupy působí dojmem, že zde stojí odjakživa, pravda to rozhodně není. Původní je jen jedna z nich: je to Pilnovo stavení č. p. 4, které se řadí k nejstarším dokladům lidového stavitelství v oblasti Železných hor. Ostatní chalupy byly přivezeny z různých koutů ČR. Unikátem je potom kolekce technických památek na vodní pohon. Kochat se budete krásou a dokonalostí mlýnu s varnou povidel, stupníku na tříslo, olejny či pily. Aby byla iluze časů dávno minulých dokonalá, jsou jednotlivé chalupy vybaveny dobovými předměty. Vše vypadá tak, jako by si majitelé právě odběhli na pole a nechali svůj domov otevřený pro návštěvy. Je ještě větším zážitkem, když se na Veselý kopec vydáte v době konání některé z akcí. Program, ceník a další užitečné informace jsou k dispozici ZDE.

Zdroj: skanzen-vysocina.cz
Zdroj: www.skanzen-vysocina.cz

TIP: Když už budete na Veselém kopci, zajeďte si také do nedalekého Hlinska. Uprostřed města se rozprostírá Památková rezervace lidové architektury Betlém. I toto je krásné místo, které vás seznámí se starými časy. A pozor – je zde otevřena výborná cukrárna, kde mají snad ty nejlepší zákusky na světě 🙂 , více ZDE.

Zdroj: betlem-hlinsko.cz
Zdroj: www.betlem-hlinsko.cz

Nejstarší v Evropě: Skanzen Rožnov pod Radhoštěm s téměř 100 objektů

Kromě titulu nejstarší se chlubí ještě jedním – jedná se totiž o největší soubor lidových staveb ve střední Evropě. Valašské muzeum bylo založeno už v roce 1925 a kdo zde ještě nebyl, měl by svou velkou chybu napravit. Hned na začátku musíme upozornit, že návštěva zabere určitě celý jeden den a pěkně se projdete. Takže naberte sílu a pojďte vyrazit na fascinující prohlídku života na malém městě a vesnici v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. Skanzen Rožnov pod Radhoštěm tvoří 3 části: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Dřevěné městečko je určitě nejnavštěvovanějším areálem, který seznamuje s životem na malém městě. Především v létě se zde koná celá řada akcí a různé programy, které seznamují s obyčeji a dovednostmi našich předků. Část Valašská dědina je zase nejrozsáhlejší, její prohlídka spolkne i dvě hodiny.

Zdroj: www.vmp.cz
Zdroj: www.vmp.cz

Tvoří ji hlavně hospodářské usedlosti, například mlýn a kovárna. Budete procházet i mezi zvířaty, představy o starém venkovském životě zde prostě dostávají reálnou podobu. Mlýnská dolina je nejmladším areálem a uvidíte tady funkční technické stavby převážně na vodní pohon. K Valašskému muzeu neodmyslitelně patří ještě Pustevny. I když chatu Libušín zničil požár, ostatní 3 stavby stále na kopci stojí. Na místo jezdí autobus, doporučujeme spojit s výletem k soše Radegasta a ke Kapli svatého Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště. Vše důležité o skanzenu v Rožnově najdete na oficiálním webu www.vmp.cz.

Zdroj: www.vmp.cz
Zdroj: www.vmp.cz

Nabízí porovnání: Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Skanzen v Kouřimi je možná méně známý, ovšem svým významem obrovský. Tvoří ho celkem 14 stavitelských památek, které sem byly dovezeny z území středních, východních a severních Čech. Nabízí proto porovnání lidových staveb, které se vyskytovaly na území ČR. Pochází z období od 17. do 19. století a návštěvníci mají jedinečnou příležitost porovnat, jak se žilo předkům v různých částech naší země. Uvidíte třeba unikát v podobě desetiboké roubené stodoly z Durdic u Votic z roku 1648. I zdejší chalupy mají dobové zařízení, seznámíte se třeba s tím, jak vypadala hospoda. Všechny se nachází v prostředí starého ovocného sadu a jsou doplněny ještě menšími stavbami, jako jsou zvonička, boží muka a další. Společně tvoří nádherný celek, rozhodně stojí za vidění kdykoliv během roku. Před návštěvou se podívejte na web skanzenu na seznam plánovaných akcí. Při nich zde bývá hodně živo a dozvíte se plno zajímavých věcí.

Zdroj: www.skanzenkourim.cz
Zdroj: www.skanzenkourim.cz

Magda

Bez cestování prostě nemůže být. Miluje českou krajinu, ale nebojí se vyrazit ani na druhý konec světa. Na cestování nejvíce miluje volnost a možnost vybírat si z nekonečných cílů.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.