Do Mikulova nejen za vínem

Mikulov je krásné české město, kam se ráda a opakovaně vracím. Jednak za výbornými moravskými víny a jednak kvůli turistice. Ať už pěšky nebo na kole, okolí Mikulova nabízí nespočet tras po okolí, které tvoří opravdu nádherná příroda. Město protíná i několik naučných stezek – Vinařské naučné stezky, Naučná stezka židovskou čtvrtí, Naučná stezka Děvín a Naučná stezka Turold. Samotný Mikulov má bohatou historii a díky tomu nabízí i mnoho zajímavých památek.

Mikulov

Nedávno jsem v Mikulově strávila víkend. Na místním zámku se totiž konala výstava vín a to jsem si nemohla nechat ujít. Sešlo se tam neuvěřitelných 600 vzorků moravských vín, takže si asi dokážeš představit, že proložit to nějakou pěknou vycházkou po městě bylo nasnadě.

Mikulov

Ze zámku přímo na náměstí

Ze všeho nejdřív se nabízela procházka po zámku, který tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města. Zámek je sídlem Regionálního muzea v Mikulově a nalezneš tu hned několik zajímavých expozic. O tom, které výstavy na zámku zrovna probíhají, se dočteš na stránkách muzea. Zahrady zámku nejsou nijak rozsáhlé, ale i tak nabízí příjemnou procházku kolem zámku. Je odtud navíc pěkný výhled na Svatý kopeček.

Mikulov

Zámeckou bránou pak vyjdeš přímo na hlavním náměstí s renesančními domky. Jejich původní podoba se od té dnešní příliš neliší. Mojí pozornost vždy upoutá rohový domek, jehož fasádu zdobí sgrafity s biblickými a antickými výjevy. Mimo to najdeš na náměstí také kašnu nebo sousoší Nejsvětější trojice. V dolním rohu náměstí pak stojí Dietrichsteinská hrobka, která byla do dnešní podoby přestavěna po rozsáhlém požáru kostela sv. Anny.

Mikulov

Výšlap na Svatý kopeček

Od Dietrichsteinské hrobky jsme vyrazili na Svatý kopeček. Po cestě na jeho vrchol do výšky 363 m. n. m. jsme nejprve prošli celou křížovou cestou. Ta je vůbec jednou z nejstarších křížových cest u nás. Zahrnuje celkem 17 objektů: 14 kapliček po cestě na vrchol Svatého kopečku a na samotném vrcholu pak ještě kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu. Cesta nahoru se zprvu může jevit jako náročná, ale není.

Mikulov

Pokud nejsi věřící a křížová cesta ti nic neříká, vydej se na Svatý kopeček kvůli výhledu. Ten ti totiž opakovaně vyrazí dech. Nejprve se na jedné straně kopečku pokocháš pohledem na Mikulov z ptačí perspektivy a když přejdeš na jeho opačný konec, naskytne se ti úchvatný výhled do krajiny. Při dobré viditelnosti dohlédneš i do nedalekého Rakouska.

Mikulov

Druhý den jsme vyrazili na Kozí hrádek, což je skalnatý pahorek se zříceninou dělostřelecké věže s ochozem. Ta dnes slouží jako rozhledna a výhled odtud je opět úchvatný.

Mikulov

V budoucnu bych ještě chtěla navštívit židovský hřbitov a jeskyni Na Turoldu – na to už mi tentokrát bohužel nezbyl čas. Další tipy na zajímavá místa najdeš na stránkách města Mikulov, kde se dočteš třeba i o tom, jaké akce se tu právě konají. Jedno vím ale jistě – v Mikulově se určitě nudit nebudeš!

Jižní Morava je mojí oblíbenou částí České republiky. Pěkných míst, které v těchto končinách navštívit, je opravdu mnoho. Mrkni třeba, jaké pobyty ve vinařském kraji nabízí Slevotéka.

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.