Nejlepší ski areály nejen v Jeseníkách aneb pár tipů kam letos vyrazit

Kde si nejlépe zalyžujete na Moravě? Při pohledu na teploměr, který aktuálně hlásí 4°C nad nulou si možná povzdychnete, že nikde. Díky moderním možnostem zasněžování však není o lyžařské radovánky nouze. A ano, možná se u toho trošku zpotíte, ale hlavně, že nebude kosa. Technický sníh je sice o poznání těžší a hutnější, ale pokud mezitím napadne pár centimetrů prašanu, vlastně to ani nepoznáte. Takže zkontrolujte boty, vázání, vytáhněte svá prkýnka ze sklepa a jdeme na to!

Ledový bar

Lyžovačka po práci? Proč ne!

Pokud máte ještě po práci chuť a energii jít na svah, pak lze doporučit ski areály v Hlubočkách a v Hrubé Vodě na Olomoucku. Oba kopce jsou v těsné blízkosti, a pokud je jen trošku slušně (tedy tak slušně, aby šlo spustit sněžná děla), nabídnou vcelku parádní odpolední či večerní lyžování. Výhodou je i dobrá dopravní dostupnost. V Olomouci stačí sednout na vlak a za slabou půlhodinku jste tam.

Za hodinové lyžování pro dospělého zaplatíte v Hlubočkách 190-200 Kč, v Hrubé Vodě desetikorunu ušetříte. Děti budou v obou areálech lyžovat za 140-150 Kč za hodinu. Nicméně, radíme rozhodovat se i podle dalších kritérií. Sjezdovka v Hrubé Vodě byla letos protažena o dalších 300 metrů a nahoru vás vyveze moderní čtyřsedačková lanovka, zatímco v Hlubočkách musíte pěkně na pomu. Námahu ovšem vyrovnává větší počet sjezdovek a jejich délka. Takže pokud máte děti, které to na klasickém vleku ještě moc neumí, se sedačkou neuděláte na chybu. Naopak já, jakožto bezdětný příslušník mladší generace, dám přednost Hlubočkám – sice s pomou, ale za to s větší rozmanitostí.

Nejlepší ski areály v Jeseníkách – skipas, parkování a další tipy

Ve volném dni se vydejte do vyšších horských poloh. My z Hané víme, že nejlepší je to v případě, když doma máme inverzi. To je pak na takovém Červenohorském sedle nádherně azuro. Nejstarší ski areál na Moravě před pár lety ustál obrovskou krizi, na jejíž dno ho dostaly špatné sněhové podmínky. Ve spojení s chybějícím zasněžováním to byl zásadní problém. Dnes se tu sice stále lyžuje na přírodním sněhu, ale vydatně se dosněžuje i uměle. Zdejší středisko nabízí lyžování na severních a jižních svazích, které jsou navíc od letošního roku nově spojeny praktickým mostem přes zdejší dopravní tepnu. Dříve byl přesun komplikovaný a s českými řidiči bohužel někdy i zdraví nebezpečný.

Lanovka

Tuto sezónu bez problémů zaparkujete přímo ve ski areálu ve vzdálenosti asi 200 metrů od sjezdovky. Počítejte s cenou 550 Kč za celodenní skipas pro dospělé, 400 Kč pro děti 6 let, prcci předškolního věku jezdí jen za 50 Kč. Samozřejmostí jsou slevy pro držitele karty ISIC. A protože po celodenním lyžování pěkně vyhládne, doporučujeme zastavit se na jídlo v hotelové restauraci. Za poměrně přijatelnou cenu tu dostanete svíčkovou jako od maminky, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat!

Pro náročné doporučujeme ski areál Kouty, který najdete po pravé straně po cestě na Červenohorské sedlo. Obzvláště velkým lákadlem je tříkilometrové sjezdovka, nejdelší na Moravě. Navíc si tu vychutnáte veškerý komfort – skibus od vlakového nádraží až ke sjezdovce zdarma, pohodlná šestisedačka, prostorné parkoviště (opět zdarma) a freeridová zóna.  Za jednodenní skipas tu necháte 670 Kč, děti lyžují za 450 Kč, do 6 let za 50 Kč. Kromě dražší ceny vás nepotěší ani všudypřítomné fronty od lanovky až po toalety. Ale nic, co by se u tak promovaného střediska nedalo čekat.

Za hranice kraje na Dolní Moravu

Podobné to je i na Dolní Moravě.  Avšak s tou výjimkou, že pokud si nepřivstanete, hrozí vám docela reálné riziko, že nezaparkujete, jako se to stalo i nám. Horší je také vzdálenost, protože ač se cíl jmenuje Dolní Morava, ve skutečnosti je to už Pardubický kraj. Potkáte tu lyžaře a běžkaře z celé republiky a k tomu ještě turisty směřující na vyhlášenou Stezku v oblacích. V každém případě při dobrých podmínkách se vám i tento výlet vyplatí. Kopce nabízí nenahraditelný výhled, mezi nejvzdálenějšími sjezdovkami pendluje skibus (samozřejmě zdarma) a své si tu najde každý. Čistá cena celodenního skipasu se letos vyšplhala na 670 Kč za dospělého, 460 Kč za dítě od šesti let. Domů tak pojedete o něco chudší, ale zase s patřičnými zážitky!

Lanovka

Buď jak buď, lyžování není levnou záležitostí. Milovníci sjezdů mi však dají za pravdu, že nic se nevyrovná tomu pocitu, kdy po ránu poprvé hoblujete úžasný manšestr a v obličeji vás chladí horský vzduch. A úplně nejlepší je to hned několik dní za sebou! V takovém případě mrkněte na Slevotéku a určitě vám nějaký skvělý pobyt v Jeseníkách padne do oka!

Mapa

Lucka

K cestování a jeho kouzlu přičichla až poměrně pozdě (v 17 letech), o to víc si to ale vynahrazuje v současnosti. Ráda si zjišťuje legendy a pověry spjaté s místem a více než otrocké pobíhání po pamětihodnostech jí naplňuje posezení dále od turistické vřavy, kde může nerušeně nasávat místní genius loci. Na každém výletě musí ochutnat zdejší specialitu a ideálně si něco z toho odvézt domů (naštěstí to ještě nebyly zažívací potíže).
Pokud tě článek zaujal, sdílej.