Olomouc – místo, kde Přemyslovci vymřeli po meči

Olomouc jsem měla v plánu navštívit už delší dobu. Nakonec se mi tohle přání splnilo díky výletu s přáteli do polského Krakova a návštěvě koncentračního tábora Osvětim a Březinka – o těch ti ale povyprávím příště. Olomouc byla napůl cesty, a tak se jevilo jako skvělý nápad udělat tady zastávku na oběd a při té příležitosti si projít i její historické centrum.

Studium na vysoké mi dalo nejen nějaké ty vědomosti, ale také spoustu přátel po celém Česku i na Slovensku. Proto když se chystám vyrazit někam, kde některý z mých spolužáků bydlí, neváhám si s ním domluvit sraz. Často to pak končí procházkou po městě a kdo jiný vám představí nějaké místo lépe než samotný rodák? Jednou mě takto prováděla spolužačka po Kroměříži (o tom sis ostatně mohl/a přečíst v tomto článku) a hádáš správně, ani v Olomouci tomu nebylo jinak!

Boční ulička

Dolní náměstí a Bezručovy sady

Auto jsme zaparkovali v podzemních garážích u vlakového nádraží a vyrazili na Dolní náměstí, kde už jsme měli sraz s mým spolužákem a kde jsme také společně poobědvali. Ihned poté jsme odtud zahájili prohlídku města. Na náměstí se nachází Mariánský sloup a dvě kašny – Jupiterova a Neptunova. Malebnou uličkou Kapucínská jsme se dostali do Bezručových sadů, které od města dělí středověké hradby. Součástí sadů je také například botanická zahrada či Jihoslovanské mauzoleum z roku 1926 s pozůstatky jihoslovanských vojáků z I. světové války.

Středověké hradby

Kostel sv. Michala – pýcha celé Olomouce

Odtud jsme zamířili k nejkrásnějšímu kostelu v Olomouci – k baroknímu chrámu svatého Michala. V něm mě doslova nadchl jeho bohatě zdobený interiér. Málokdo také ví, že se tu dá bezplatně vystoupat do gotické zvonice. Mimo to je odtud krásný výhled na město. Škoda jen toho pletiva…

Zdobený interiér kostela sv. Michala

Zvon ve zvonici kostela sv. Michala

Výhled ze zvonice kostela sv. Michala

Kostel ale ukrývá ještě jednu zajímavost – sklepení. Vstup do něj je opět zdarma. O tomhle kostelu se říká, a já věřím, že tomu tak skutečně je, že v celé Olomouci nenajdete jediné místo, odkud by byly vidět všechny tři kopule tak, aniž by jedna zakrývala druhou.

Sklepení v kostele sv. Michala

Na nejvýznamnější náměstí města

Pokračovali jsme na Horní náměstí, kde jsme si u stánku koupili údajně nejlepší zmrzlinu v celé Olomouci. Uprostřed náměstí stojí gotická budova radnice s Olomouckým orlojem z roku 1420 a 75 metrů vysoká goticko-renesanční věž. Je tu také několik kašen – Caesarova, Herkulova a Ariónova, sloup Nejsvětější Trojice nebo ocelový model centra města. A ano, najdete tu i prodejnu olomouckých tvarůžků.

Horní náměstí

Radniční věž s Olomouckým orlojem

Odtud jsme pokračovali dál. V místě, kde se Denisova ulice rozděluje a mění se v ulice Pekařská a Ostružnická, jsme se krátce zastavili u temné úzké uličky ústící mezi domky. Právě tudy se totiž ve filmovém zpracování Rychlých šípů vnikalo do Stínadel.

"Stínadla"

Po stopách Přemyslovců

Kolem Univerzity Palackého a Arcibiskupského paláce jsme konečně došli k dominantě města – katedrále svatého Václava. Její věž je s výškou 100,65 metrů druhou nejvyšší věží u nás. A ano, byla to tato katedrála, kde Přemyslovci vymřeli po meči. 4. srpna tu byl zavražděn Václav III.

Katedrála sv. Václava

Můj spolužák nás však upozornil, že samotná katedrála není zrovna historický kousek stojící za obdiv. Je to kvůli její razantní přestavbě do novogotického stylu, která proběhla v 19. století. Za zmínku ale stojí původní románské okno, které se nachází hned vedle hlavního vstupu do katedrály a nelze jej přehlédnout.

Původní románské okno

Tady jsme naší prohlídku Olomouce zakončili. Musím říci, že jsem od tohoto města moc nečekala, ale nakonec mě překvapilo, kolik opravdu pěkných a zajímavých věcí je tu k vidění. Pokud se sem rozhodneš vyrazit, nezapomeň se podívat, jestli náhodou na Slevotéce nenabízí nějaký zajímavý pobyt v této lokalitě.

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.