Osvětim mě naučila vážit si dnešní doby

Nápad vydat se do koncentračních a vyhlazovacích táborů v polské Osvětimi jsem držela v hlavě už delší dobu. Nakonec se mi tenhle výlet podařilo zorganizovat pro partu asi deseti kamarádů, které tahle část dějin fascinuje stejně tak jako mě. Kromě samotné Osvětimi jsme navštívili také Olomouc a Krakov.

Koncentrační tábor Auschwitz I

V Osvětimi se nachází dva tábory, které lze navštívit. Jsou od sebe vzdálené asi 1,5 kilometru. Jedním z nich je Auschwitz I, který najdeš přímo ve městě Osvětim. Druhým pak Auschwitz II – Birkenau, který se nachází jen kousek za Osvětimí u vesnice Březinka. Do prvního tábora si musíš předem rezervovat termín svojí návštěvy na hodinu přesně a pokud možno co nejdříve – zájem o prohlídku je velký a termíny se rychle plní. Pokud zvolíš prohlídku s průvodcem (v nabídce je mnoho světových jazyků, přes léto dokonce i čeština), musíš zaplatit symbolické vstupné.

Vstup do areálu tábora Auschwitz I

Tábor lze ale navštívit i bez průvodce a vstupné je potom zdarma. My jsme nakonec zvolili právě tuto variantu a i tak jsme se o táboru dozvěděli spoustu věcí. Celý areál je totiž protkán nejrůznějšími informačními tabulemi, tematickými výstavami a také každá budova je přehledně značená. Do Březinky se vstup neplatí, ani není potřeba jej dopředu nějak rezervovat. Není tu ani možnost prohlídky tábora s průvodcem, ovšem pár skupinek s průvodcem tu i tak potkáš. Jedná se však o organizované zájezdy. Opět se tu ale nachází spousta informačních tabulí, takže se o každém místě dozvíš mnoho informací.

Jedna z mnoha expozic v táboře Auschwitz I

Auschwitz I – Osvětim

My jsme naši prohlídku začali v táboře Auschwitz I, kde na nás už u vstupu dýchla ponurá nálada. „Vítala“ nás tu totiž brána s notoricky známým nápisem „Arbeit macht frei“.

Brána s nápisem "Arbeit macht frei"

Samotné budovy v táboře na první pohled nevypadají nijak zvláštně. To děsivé najdeš až uvnitř každé z nich. V jedné můžeš spatřit hromadu lidských vlasů, v další kufry popsané jmény vězněných lidí, „sprchy“… Děsivě také působí zeď, u které byli vězni popravováni nebo spalovna. A k tomu všemu ještě spousta autentických fotek a videozáběrů, ze kterých běhá mráz po zádech. V bloku číslo 16 dokonce najdeš výstavu věnovanou vězňům z Česka.

Vstup do budovy v táboře Auschwitz I

Kufry vězněných lidí

Auschwitz II – Březinka

Z tábora v Osvětimi jsme se přesunuli do tábora v Březince, kde mě ohromila jeho rozlehlost. Jen od brány, kterou v minulosti vjížděl vlak s vězni až k plynovým komorám a spalovnám, je to dobrý kilometr. Tábor jsme prošli téměř celý, přičemž jsme se snažili poctivě prostudovat všechny informační tabule. Celé nám to zabralo něco málo přes dvě hodiny.

Koncentrační tábor Auschwitz II (Březinka)

Některé dřevěné kůlny v Březince, které byli obývané vězni, jsou dnes volně přístupné. V jedné je možné vidět třípatrové palandy, na kterých spalo až 8 lidí naráz, v další pak toalety nebo systém vytápění. Spousta těchto kůlen však byla stržena při osvobození tábora v roce 1945 a zbyly po nich jenom zděné komíny. Těch se nad terénem na rozlehlé ploše tábora tyčí velké množství. Díky tomu si může každý udělat jasnou představu o tom, kolik chatrčí tu kdysi bylo a co hůř, kolik lidí bylo v Březince vězněno. Mimo dřevěných chatrčí tu byly jako další ubikace postaveny zděné domky.

Dřevěné kůlny v Březince

Toalety uvnitř dřevěných kůlen v Březince

V zadní části tábora pak stálo několik plynových komor a krematorií. Dnes už jsou z nich jenom ruiny, protože je nacisté nechali před příjezdem Rudé armády zbourat. Krom toho tam najdeš les, kde lidé po příjezdu do tábora čekali na smrt, potažmo až se „uvolní“ místo v krematoriu. Jejich popel byl pak sypán do nedalekého rybníčku.

Ruiny plynové komory a spalovny v Březince

Při maximálním vytížení dokázal celý osvětimský komplex pozabíjet až deset tisíc lidí denně. Udává se, že celkově v Osvětimi a Březince zemřelo mezi léty 1941 a 1945 kolem 1,5 milionu lidí. Přesný počet obětí ale asi nikdy nebude zcela znám.

Rybníček v Březince, do kterého byl sypán popel zesnulých

Návštěva nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz – Birkenau byl zážitkem, na který jen tak nezapomenu. Tohle místo není vůbec pěkné. Vlastně je docela odporné. Nejde na něj vzpomínat s úsměvem, přesto stojí za to vidět ho na vlastní oči. Koneckonců, vydat se tam můžeš i ty – snadno a doslova za pár kaček díky Slevotéce s tímto zájezdem. A budeš to mít i s průvodcem.

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.