Žižkovo náměstí

Po stopách husitů

V tomto článku tě zavedu na místo, kde se psala významná část dějin naší země. Tábor proslul jako město Husitů, ale ve skutečnosti toho nabízí mnohem víc. Proto ani jeho prohlídka nebude jen tak ledajaká. Z části se totiž bude odehrávat v podzemí!

Žižkovo náměstí

Prohlídku města začneme na Žižkově náměstí, kde můžeš obdivovat všechny jeho skvosty téměř všech architektonických slohů. Za zmínku rozhodně stojí nepřehlédnutelný Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor vzniklý v pozdně gotickém stylu. Z jeho 75 metrů vysoké věže se můžeš v letních měsících pokochat krásným výhledem na celé město.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Na náměstí se také nachází pěkné renesanční měšťanské domy. Kromě nich tu stojí i pár pozdně gotických a v malé míře je zde také zastoupeno baroko, rokoko a empír.

Renesanční měšťanské domy

Uprostřed náměstí stojí renesanční kašna z 16. století, která dříve město zásobovala vodou. A ještě jednu věc najdeme na Žižkově náměstí. Pokud si ještě dobře vybavuješ hodiny dějepisu, musí ti být jasné, že tu nesmí chybět pomník Jana Žižky z Trocnova, který sehrál důležitou roli nejen při budování města.

Pomník Jana Žižky z Trocnova

Husitské muzeum

V dolním rohu náměstí pak stojí původní městská radnice, ve které se nachází Husitské muzeum. Návštěvníkům nabízí zajímavou a poměrně rozsáhlou expozici věnovanou husitství s řadou interaktivních prvků. Před začátkem prohlídky zhlédneš poutavý film, který tě ihned vtáhne do děje a přenese do středověku. Samotná výstava se pak rozkládá v dalších deseti sálech a nudit se tu rozhodně nebudeš.

Vchod do staré radnice

Prohlídka expozice Husité

Husitské podzemí

Kdo by ale přeci jen zatoužil po větším dobrodružství, vydá se na prohlídku husitského podzemí, která začíná právě na staré radnici, vede pod Žižkovým náměstím a končí pod domem čp. 6. Labyrint sklepů vznikal od 15. století postupným propojováním.

Chodby středověkého podzemí pod Žižkovým náměstím

Původně sklepy sloužily k uskladnění potravin a piva a také jako úkryt obyvatel před nepřítelem nebo požárem. Některé chodby se nachází až 16 metrů pod úrovní terénu. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů, ale celková rozloha činí neuvěřitelných 14 kilometrů!

Ukázka uskladňování potravin v podzemí

Mapa podzemí

Další zajímavosti v Táboře

Nejstarší architektonickou památkou Tábora je vyhlídková věž Kotnov, která je pozůstatkem původního hradu ze 13. století. Zajímavou přírodní památkou je Granátová skála známá pro zarostlé krystaly drahokamů v magmatitovém balvanu. Ve světě jsou tyto „kamínky“ známé jako české granáty. Skutečnou chloubou Tábora jsou ale městské hradby, které vzniklaly v 15. až 17. století. Zachované zbytky táborského opevnění najdeš téměř po celém obvodu historického centra. Přímo ve městě se také nachází nádrž Jordán, která je nejstarší vodní nádrží ve střední Evropě. Dříve sloužila jako zásobárna pitné vody, dnes láká k rekreaci. Více informací o městě husitů najdeš na oficiálních stránkách města Tábor.

Pokud se do Tábora vydáš, mohlo by se ti hodit pár tipů na cenově výhodná a zajímavá ubytování v Jižních Čechách.

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.