Prošmejděte si hrad Hukvaldy

Hukvaldy město známé jako rodiště Leoše Janáčka a také svou hradní zříceninou. Cílem naší cesty byla samozřejmě zřícenina. Překvapilo nás, kolik lidí mělo na Velikonoční pondělí ten samý nápad :-).

Hukvaldy – ten výšlap za to stojí

Auto jsme nechali na parkovišti, Matýska uvázali do šátku a vydali se na cestu. Hukvaldy, jako většina hradů, byly postaveny na kopci. Vždycky přemýšlím, kolik práce a námahy to muselo našim předkům dát, nanosit nebo jakkoliv dopravit všechno to kamení a stavební materiál až tam nahoru. Ale výsledný efekt je úžasný. Je zvláštní se pak dozvědět, že ho nezničily útoky nepřátel, ale že se stal zříceninou až zanedbáním a požárem (v případě Hukvald).

Vstup do obory

Prošli jsme brankou, která nás vpustila do obory. Asfaltová cesta, která byla zároveň i naučná stezka, nás vedla postupně vzhůru až k hradu. Les v oboře žije vlastním životem bez zásahu člověka, aby se neničilo přirozené bydliště i vzácných rostlin a živočichů. Po cestě nás velmi zaujaly památné stromy u cesty, které odhalovaly své kořeny až 3–4 metry od kmene. Byla to zajímavá spleť kořenů připomínající pavoučí síť.

Spleť kořenů

Cesta ústila před hradem v odpočinkové místo s lavičkami a krásným výhledem do okolí. Nechtěli jsme se tu příliš zdržovat, protože jsme se už nemohli dočkat, až projdeme hradní bránou do rozsáhlého areálu hradu Hukvaldy.

Hrad Hukvaldy

Po zakoupení vstupenky se mám otevřel celý prostor hradu, který jsme si mohli libovolně prolézt a prošmejdit, jak jsme chtěli. A protože si Matýsek hověl v šátku, nic nás nebrzdilo a prolezli jsme opravdu všechno, co se dalo :-).

Výhled na areál hradu Hukvaldy

Začali jsme dvěma předními baštami, ze kterých byl krásný výhled jak na protější kopce, tak i na druhou stranu areálu. Také jsme se chvíli zastavili v hradní kapli, která jediná vypadala, že se na ní zub času příliš nepodepsal :-).

Přejití kamenného mostu

Po přejití kamenného mostu jsme se dostali do hlavní části hradu, dříve obytných prostor. Nechyběl hradní sklep, zásobárna vody, komnaty ani tříhlavý drak.

Hrad Hukvaldy

Nejvíce nás ale potěšil krásný výhled z vrcholu hradu. Dokonce tu byly i popisné tabule se jmény okolních kopců. Jasné počasí nám dovolilo zahlédnout i zbytky sněhu na Lysé hoře :-).

Výhled do krajiny

Když už jsme prošli všechna zákoutí hradu, vydali jsme se dále po naučné stezce, která nás během chvilky vyvedla lesní cestičkou zpět na začátek. Opravdu krásný výlet :-).

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.