dřevěné městečko

Rožnov pod Radhoštěm – nejde navštívit jen jednou

Výlet do Rožnova pod Radhoštěm jsme si plánovali už hodně dlouho a nakonec jsme tam byli v krátké době už dvakrát a rozhodně ne naposledy.

Jurkovičova rozhledna – dominanta nad Rožnovem pod Radhoštěm

Manžel byl pracovně kousek od Rožnova a vzal nás s Matýskem s sebou. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Rožnově u skanzenu, ale protože jsme měli čas jen na krátký výlet, rozhodli jsme se vyjít k Jurkovičově rozhledně  a skanzenu věnovat příště více času. Cesta začínala přímo u parkoviště.

cesta na rozhlednu

Trochu nás zarazil prudký kopec, ale manžel se nenechal odradit a vytlačil kočárek s Matýskem do první zatáčky… A pak si zhluboka oddychl. Cesta dál pokračovala po vrstevnici a jen do mírného kopečku. V lese, který nás celou dobu obklopoval, byl příjemný chládek a svěží vůně přírody. Po cestě jsme si přečetli informační tabule o životě architekta Dušana Jurkoviče a lázeňské tradici v Rožnově pod Radhoštěm. Kája byl nadšený, kopec s rozhlednou pojmenovali po něm. 🙂

informační tabule kolem cesty

Na vrcholu kopce nás čekala krásná dřevěná rozhledna. Svou barevností a rozmanitostí typická pro valašský styl Dušana Jurkoviče.

Jurkovičova rozhledna Rožnov pod Radhoštěm

Vystoupali jsme nahoru po dřevěných schodech a kochali se výhledem do okolí. Tato rozhledna není tolik navštěvovaná jako skanzen a tak se nám povedlo, že jsme si krásu okolí mohli vychutnávat úplně sami. 🙂

výhled do okolí

Dřevěné městečko – srdce Rožnova pod Radhoštěm

Naším dalším cílem při návštěvě města Rožnov pod Radhoštěm byl skanzen – okruh Dřevěné městečko. Vybrali jsme si termín, kdy  v městečku probíhala folklorní akce „Ondrášova valaška“.
Počasí nám příliš nepřálo, drobně mrholilo, ale i tak to byl moc krásný výlet. Prošli jsme si náměstíčko a prohlédli všechny dřevěné chalupy s jejich vnitřní expozicí.

světnice

světnice

Obdivovali jsme, jak naši předkové dokázali skromně žít, to mně by všechny ty moderní vymoženosti rozhodně chyběly. Nejvíc asi elektřina a koupelna s teplou vodou. 🙂 Ale naopak strašně moc se nám líbila obrovská pec, na které se spávalo. Byla přesně taková, jakou známe z pohádek. Ta by se mi doma moc líbila. 🙂 Podívali jsme se i na interaktivní výstavu „Jak stavěli naši předkové“.

výstava - jak stavěli naši předkové

Ze všech budov, které na náměstíčku stojí, nás nejvíce zaujal dřevěný kostelíček s modrým stropem.

dřevěný kostelík Rožnov pod Radhoštěm

vnitřní prostor kostela

Okolo kostela stály náhrobky některých známých osobností, např. Emila Zátopka, Jana Karafiáta…

náhrobek

Za zmínku také stojí krásný dobový obchůdek, kde si můžete zakoupit nějaký suvenýr. My jsme si kromě naší oblíbené „magneťapky“ koupili na památku i hřebík. 🙂 Hned vedle byla pošta s dobovým interiérem, ale novodobými službami. Na první pohled nás nejvíce zaujala pošťácká uniforma a trumpetka.
Pak jsme si zašli na oběd do místní hospůdky na plněné bramborové knedlíky a halušky s brynzou.

halušky

Po obědě jsme chvíli poseděli v sále, kam se pro nepřízeň počasí přesunul program. Stihli jsme několik dětských folklorních vystoupení, ale pak už to Matýska přestalo bavit a museli jsme odejít. Naštěstí se počasí umoudřilo a program se přesunul do venkovního amfiteátru, kde jsme mohli zhlédnout perfektní představení „Ztracené pohádky“ v podání  brněnského folklorního souboru Ondráš.

pohádka v podání souboru Ondráš

Ale pak už jsme opravdu museli jet domů.

Při další návštěvě Rožnova máme v plánu navštívit dřevěnou vesničku a také si projít centrum města. Klidně bych se vsadila, že spousta návštěvníků viděla skanzen několikrát, ale na náměstí ještě nebyli. 🙂

A kam příště? Co si třeba vybrat pobyt se slevou?!

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.