Schönbrunn – zámek, který mě uchvátil

Vídeň je jedním z těch míst, kam se často a ráda vracím. Za ty roky ji znám celkem dobře a vím, co od ní můžu čekat. Donedávna mi na mém seznamu míst, která jsem ve Vídni doposud nenavštívila, chyběla poslední věc – zámek Schönbrunn. V dnešním článku se tedy přeneseme do barokního období, kdy zámecký komplex sloužil jako letní rezidence rakouské císařské rodiny.

Schönbrunn – to není jenom zámek

Kromě prohlídky vnitřních prostor nabízí zámek Schönbrunn i nespočet venkovních vyžití – od palmového skleníku Palmenhaus přes krásný zámecký park s labyrintem Irrgarten až k nejstarší ZOO v Evropě. Uvnitř zámku pak najdete neuvěřitených 1 441 pokojů, kterými se procházela například císařovna Sisi nebo Marie Terezie. V jednom z nich dokonce Mozart objevil svůj hudební talent.

Zámek Schönbrunn

I když to mám do Vídně z Brna jen kousek, rezervuji si předem na internetu ubytování na jednu noc. Záměrně volím lokalitu dál od centra, ale zato blíž k Schönbrunnu. Cestou k zámku mě tedy čeká ještě pěkná procházka vídeňskou čtvrtí Ottakring. Ta ukrývá několik opravdových pokladů. Jedním z nich je Ottakringerský pivovar, který započal svou tradici vaření piva už v roce 1837. Najdou se tu ale také vinice nebo slavná pražírna kávy Julius Meinl.

Zámek Schönbrunn

Jak se tak blížím k zámku, už z dálky pozoruji obrovský dav turistů. Udělám si jednu rychlou fotku zámku od brány a rychle prchám do zahrad, kde jak doufám bude větší klid. Nakonec zjišťuji, že jsem nebyla sama, kdo měl tenhle nápad. I tak je tu ale klidněji, než na placu před zámkem.

Zámek Schönbrunn

Při bloudění všemožnými zákoutími si v duchu pomyslím, že i z jara mají tyhle zahrady něco do sebe. Na některé sochy dokonce dopadají paprsky slunce tak, že vypadají opravdu dramaticky. Poté se vydávám do kopce k Neptunově fontáně, která je jedním z hlavních symbolů zámecké zahrady a je od ní krásný výhled nejen na zahrady a zámek, ale i na celou Vídeň. Musím říct, že Schönbrunn nezklamal, naopak. Jsem z něj nadšená!

Zámek Schönbrunn

Do centra bez cíleného vyhledávání turistických atrakcí

Odtud zamířím do centra města. Známým turistickým atrakcím se vyhýbám velkým obloukem, místo toho se procházím bočními uličkami a kochám se pohledem na honosné budovy a jiná pěkná zákoutí, která dělají Vídeň Vídní. Obzvláště zajímavou architekturu pak nacházím na ulici Linke Wienzeile podél kanálu. Zaujme mě tam bleší trh, na kterém se dá pořídit spousta zajímavých věcí včetně nejrůznějších suvenýrů za dobré ceny.

Centrum Vídně

Nechtě se mi povede zabloudit a než se naději, ocitám se na náměstí Stephansplatz přímo pod gotickou katedrálou svatého Štěpána, kde se opět ztrácím v davu šílených turistů. Tohle místo totiž patří k nefrekventovanějším pěším zónám v celém městě. Samotná katedrála je pak opravdu impozantní stavbou. Dominuje jí věž vysoká úctyhodných 137 metrů a v jejím podzemí se nachází i katakomby s členy rodu Habsburků a biskupskou hrobkou. Tady svou procházka po Vídni pomalu končím.

Katedrála svatého Štěpána

Tak zase někdy příště! V Rakousku je tolik krásných míst, která si říkají o navštívení… Ať už je to výlet na Medvědí soutězku nebo na hranice Česka s Rakouskem, odkud se přímo nabízí vyrazit na ochutnávku výborných moravských nebo rakouských vín.

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.