Štramberk

Štramberk, ušaté město s muzei a krásnými výhledy

Štramberk. To je místo, které lze navštívit v každém ročním období. My jsme si vybrali únor, takže zima. Už z dálky nás přivítala dominanta Štramberku, Štramberská Trúba, zbylá věž hradu přestavěná na rozhlednu, a jemný poprašek sněhu na okolních kopcích.

Město Štramberk

Mám ráda města a místa, která mají svůj výhled. A ve Štramberku se vám to poštěstí hned z několika míst. Ten nejznámější je zde samozřejmě z Trúby a z přilehlých hradeb. Krásně přehlédnete náměstí pod hradem, celé městečko i okolní kopce. A tento pohled má neodmyslitelné kouzlo i v noci. Pokud si uděláte po setmění čas a vydáte se kamennou cestou nebo po schodech lemovanými starodávnými lampami. Nad sebou uvidíte jemně nasvětlenou Trúbu.

Noční romantika

Nahoře se vám naskytne pohled na stovky světel, ozářených domu a ulic. Úplná romantika!

pohled na město z hradeb

Co ovšem ke Štramberku neodmyslitelně patří, jsou Štramberské uši (tradice vznikla od obléhání města Turky). Medové těsto vytvarované do podoby ucha. Na každém rohu je pekárna, cukrárna, obchůdek nebo hospůdka, kde je 100% koupíte. A v létě můžete i přímo vidět, jak vám je vyrábí.

Lašská naučná stezka

Pokud už ve Štramberku budete, rozhodně si nenechte ujít krásný výlet po Lašské naučné stezce. My jsme se po ní také vydali i s našim 7měsíčním synem v kočárku. Pokud se ptají rodiče s malými dětmi, zda to jde? Jde to, ale dře to. 🙂 Pokud máte trochu terénnější kočárek a silného manžela jako já, klidně jděte. Vážně to stojí za tu námahu.

My jsme začali Lašskou naučnou stezku kousek od našeho ubytování. Vedla lesem, tzv. přírodní galerií. Jak to vypadá? Normálně si jdete lesem a busta,

Přírodní galerie

jdete dál a socha, kousek dál další…, ale většinou vás na ně upozorní informační tabule. 🙂

Sv. Václav

Cestou narazíte na jeskyni Šipka a kousíček nad ní stojí krásná dřevěná zvonička. Kdo na ní zazvoní, do smrti nezemře. Alespoň to tam tak píšou. 🙂

Zvonička

Z obou míst jsou další nádherné výhledy na Štramberk. Cesta také vedla kolem arboreta, ale to je v zimě bohužel zavřené.

Pokračuje až do „srdíčkového lomu“, tedy tak mu říkáme my. Protože dole v lomu je louka posetá srdíčky a zamilovanými nápisy, které tam návštěvníci poskládali z donesených kamínků. Zhora je to unikátní pohled.

"srdíčkové" údolí

I my jsme si tam dole poskládali svoje srdíčko. 🙂

Pokud je někdo v této části stezky už na pokraji sil, může se vydat rovnou zpět do Štramberku (asi 1 km). Ti zdatnější pokračují na Bílou horu. Lesní serpentýnky vás dovedou až na vrchol kopce, kde stojí rozhledna.

Rozhledna na Bílé hoře

My jsme se tam samozřejmě vydali. Rozhledna je však v zimě zavřená, ale i tak byla mlha a žádný výhled by nebyl. Od Bílé hory je do Štramberku jen kousek a zase můžeme obdivovat Štramberk z hradeb u Trúby.

A co když prší?

Pokud vás ve Štramberku potká špatné počasí nebo nemáte chuť se někde štráchat lesem, i tak nemusíte zoufat. Štramberk nabízí několik muzeí, muzeum loutek

Muzeum loutek

a muzeum Zdeňka Buriána a nebo třeba Vánoční chalupu se sbírkou betlémů a s možností nákupu vánočních ozdob a dárků.

Výstava betlémů

Nebo můžete jen tak posedět v místní hospůdce, popíjet teplý čas a přikusovat štramberské uši. 🙂

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.