sv. Kopeček u Olomouce

Svatý Kopeček u Olomouce – krásný cíl i start výletu

Sv. Kopeček u Olomouce je pro mě už od malička symbolem domova. Nachází se na první  vyvýšenině pohoří Nízkých Jeseníků. Protože se před ním rozkládá ta naše „placatá“ Haná, je na něj už z daleka krásně vidět. A proto pokaždé, když se vracíme domů z výletu, návštěvy nebo dovolené a zahlédnu ho, vím, že už budu brzy doma.

sv. Kopeček u Olomouce

Bydlíme s manželem ve Velké Bystřici, která je od tohoto poutního místa vzdálená jen asi 6 km. Samotná cesta i cíl cesty je moc hezkým výletem, a proto ho podnikáme  několikrát do roka v létě i zimě. Někdy jedeme „na lenocha“ autem, ale většinou jdeme pěšky.

Pěší cesta z Velké Bystřice

Z Velké Bystřice se vydáme kamenitou cestou kolem Bystřické přehrady. V přehradě se nekoupe, takže je rájem jen pro rybáře a kolem volně rostoucí přírodu. Je zajímavé, jak se hladina mění se změnou ročního období. Za přehradou se už dostáváme mezi pole a louky. Cesta nás zavede do chatové oblasti „Deštníky“. Nevím, proč se jí tak říká, není to oficiální název, ale zeptejte se kohokoliv z Bystřice a bude vědět, kde to je. 🙂 Projdeme úzkou cestičkou mezi chatami a pak odbočíme zase na polní cestu, která nás dovede do vesnice Bukovany. Tou lehce prokličkujeme a vydáme se směrem nahoru k malé kapličce za vesnicí. Nakoukneme dovnitř a chvíli si odpočineme.

kaplička u Bukovan

Pak cesta pokračuje delším úsekem mezi poli. Někdy je tato cesta pěkně zrádná. V létě na vás paří slunce a není se kde schovat. V období dešťů je samé bláto a v zimě zavátá sněhem (tedy pokud v zimě napadne sníh). 🙂

polní cesta

Ale pokud tuto cestu zdoláme a dostaneme se zase k dalším chatkám, máme vyhráno. Odtud už jen kousek lesem a už zahlédneme věže baziliky.
basilika na Sv. Kopečku

Naše první kroky vždy vedou do baziliky. Ať jste, nebo nejste věřící, toto místo na vás zapůsobí. Úžasné malby na stěnách, holubice v ozářené kopuli, zázračný obraz Panny Marie, který se v dobách válek záhadně ztratí a v době míru zase náhodně najde, krásné varhany, nově relikvie papeže Jana Pavla II. a posvátné ticho. To vše mluví samo za sebe.

vnitřní prostor - pohled od varhan
Od baziliky se vám otevře krásný výhled na krajinu kolem.

Zoo Olomouc

Svatý Kopeček není znám jen jako poutní místo, ale je tu také olomoucká zoologická zahrada. Jako každá zoo je plná houpajících se opiček, vysokých žiraf,

koz, mezi které si můžete vlézt,

krmení koz

líných šelem, roztodivných ryb…

žralok

…a spousty jiných zvířat. Taky zde najdete lanovou prolézačku, rozhlednu, houpačky, občerstvení…, prostě ideální místo nejen pro rodinu z dětmi.

Kdyby to dětem bylo přece jen málo, přímo před zoologickou zahradou je velké dětské hřiště a kousek dál v lese lanové centrum. A pro rodiče výborná restaurace.

Ze Sv. Kopečku  můžete pokračovat lesem na další výlet. Třeba na Kartouzku (zřícenina Kartuziánského kláštera), na Radíkov (pevnost Fort II.) nebo po stopách naučné stezky.
Prostě Sv. Kopeček je krásné místo – ať už na něj jdete, nebo z něj vycházíte. 🙂

Najděte si pobyt se slevou a cestujte s námi!

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.