Telč

Telč krásná i s rukavicemi a čepicí

Máme rádi města bez turistů a zvlášť taková romantická jako Telč. To se ale může stát jen v zimě. Tak proč ne? Sbalit rukavice, čepice a boty do sněhu a holá směr Vysočina. Přímo v centru moc sněhu nebylo, ale v okolí jsme si ho užili až až.

Byla to jedna z těch dovolených, kdy jsme zaparkovali auto u hotelu a do odjezdu o něm nevěděli. Takové dovolené máme rádi, kdy se v okolí dá podnikat spousta věcí a auto vlastně nepotřebujeme.

výhled na náměstí v Telči

Historické náměstí, zámek a rybníky jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít, ale zmíníme se o třech dalších výletech do okolí.

Naučná stezka Lipky

Jedna z nejhezčích naučných stezek, kterou jsme se kdy prošli. Začíná lipovou alejí, která nás vyvedla na okraj města k lesnímu družstvu Borovná. Stezka se pak klikatí lesem i polem asi 6 km.

naučná stezka Lipky

Dominantou stezky je kaple sv. Karla Boromejského, ke které se váže napínavý příběh mladého hraběte, který při lovu spadnul do vlčí jámy. Jako poděkování za jeho záchranu nechala jeho matka postavit kapli. Na zpáteční cestě jsme se zastavili u dančí obory a pozorovali několik desítek daňků.

dančí obora

Volevčice s krásnou dřevěnou zvoničkou

Další výlet nás zavedl do malé vísky Volevčice. Vydali jsme se z Telče přes rybník Roštýn cestou uprostřed luk.

rybník Roštýn

Prošli jsme se asi 4 km a objevili vísku, která ukrývá krásnou dřevěnou zvoničku vybudovanou v roce 1932. Původní zvonička tu stála už na konci 18. století. Na zvoničku jsme si také pořádně zazvonili.

Léčivý Velkopařezitý rybník

V létě je to vyhlášený kemp s rybníkem obklopeným lesy, o kterém místní tvrdí, že je léčivý. V zimě to byla nádherná procházka kolem zasněžené vodní plochy ideální na běžky.

Velkopařezitý rybník

Z Telče to bylo 8 km tam a 8 km zpět, vydali jsme se ale ještě dál na hrad Roštejn a dokonce v té zimě vylezli i na hradní věž.

hrad Roštejn

Návštěvu Telče v zimním období můžeme prostě jen doporučit.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.