Hévíz, vstup do lázní

Termální relax mezi lekníny, to je Hévíz!

Hévíz je pro nás lázeňským městem number one. Má vše, co od takového místa očekáváte, krásnou kolonádu osázenou tulipány, nespočet místních kaváren s maďarskými delikatesami a samozřejmě termální vodu, která je vynikající na revma a další choroby pohybového aparátu. Hotelů a penzionů je tu spousta a některé jsou tak blízko lázní, že můžete přejít doslova v županu.

Pokud chcete zažít něco jedinečného, rozhodně si nemůžete nechat ujít přírodní termální jezero Hévíz.

Samotné Hévízké jezero je největším termálním jezerem v Evropě. Jeho hloubka je 38 m a rozkládá se na 4,4 hektarech.

Hévíz, náměstí s květinovou výzdobou

Termální voda, která vyvěrá ze dna jezera, má tak silný přítok, že se voda v jezeře vymění každých 28 hodin. Takže žádný strach, že byste plavali ve špinavé vodě. Jediné co vás může trochu zaskočit je, když se při plavání otřete o leknín. Zprvu je to nepříjemné, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že si na to po chvilce zvyknete.

Hévíz, lekníny v jezeře

Bez žížaly ani ránu

Další podivnou věcí, kterou na místních lidech uvidíte, je takový barevný polystyrenový had. Já tomu říkám „žížala“ a jedná se o plovací pomůcku, na kterou nedám dopustit, a pokud hodláte vyrazit do Hévízu, tak ji rozhodně musíte mít. Ono totiž není žádná sranda v kuse plavat nebo šlapat vodu. Někdy se chcete jen tak natáhnout na vodu a relaxovat a k tomu vám právě ta žížala skvěle poslouží. V jezeře sice najdete odpočívadla, ale často bývají obsazená a tak není od věci mít své vlastní odpočívadlo v podobě barevného hada. A pokud ho nemáte, nezoufejte, v Hévízu ho najdete prodávat na každém rohu a docela za rozumnou cenu.

Hévíz, plovací pomůcka

Za vínem do Egregyiských vinných sklepů

K lázeňskému relaxu rozhodně patří také výborná gastronomie. Tu můžete najít v Egregyiských vinných sklepích, které jsou jen 25 minut pěší chůze od centra města. Rozhodně doporučujeme ochutnat místní vína a také nějakou maďarskou specialitu, ať už to bude pravá čabajka nebo halászlé. V kombinaci s krásným výhledem na místní vinice to bude jistě skvostný zážitek.

Hévíz, Egregyiské vinné sklepy

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.