Termální relax mezi lekníny, to je Hévíz!

Hévíz je pro nás lázeňským městem number one. Má vše, co od takového místa očekáváte, krásnou kolonádu osázenou tulipány, nespočet místních kaváren s maďarskými delikatesami a samozřejmě termální vodu, která je vynikající na revma a další choroby pohybového aparátu. Hotelů a penzionů je tu spousta a některé jsou tak blízko lázní, že můžete přejít doslova v županu.

Pokud chcete zažít něco jedinečného, rozhodně si nemůžete nechat ujít přírodní termální jezero Hévíz.

Samotné Hévízké jezero je největším termálním jezerem v Evropě. Jeho hloubka je 38 m a rozkládá se na 4,4 hektarech.

Hévíz, náměstí s květinovou výzdobou

Termální voda, která vyvěrá ze dna jezera, má tak silný přítok, že se voda v jezeře vymění každých 28 hodin. Takže žádný strach, že byste plavali ve špinavé vodě. Jediné co vás může trochu zaskočit je, když se při plavání otřete o leknín. Zprvu je to nepříjemné, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že si na to po chvilce zvyknete.

Hévíz, lekníny v jezeře

Bez žížaly ani ránu

Další podivnou věcí, kterou na místních lidech uvidíte, je takový barevný polystyrenový had. Já tomu říkám „žížala“ a jedná se o plovací pomůcku, na kterou nedám dopustit, a pokud hodláte vyrazit do Hévízu, tak ji rozhodně musíte mít. Ono totiž není žádná sranda v kuse plavat nebo šlapat vodu. Někdy se chcete jen tak natáhnout na vodu a relaxovat a k tomu vám právě ta žížala skvěle poslouží. V jezeře sice najdete odpočívadla, ale často bývají obsazená a tak není od věci mít své vlastní odpočívadlo v podobě barevného hada. A pokud ho nemáte, nezoufejte, v Hévízu ho najdete prodávat na každém rohu a docela za rozumnou cenu.

Hévíz, plovací pomůcka

Za vínem do Egregyiských vinných sklepů

K lázeňskému relaxu rozhodně patří také výborná gastronomie. Tu můžete najít v Egregyiských vinných sklepích, které jsou jen 25 minut pěší chůze od centra města. Rozhodně doporučujeme ochutnat místní vína a také nějakou maďarskou specialitu, ať už to bude pravá čabajka nebo halászlé. V kombinaci s krásným výhledem na místní vinice to bude jistě skvostný zážitek.

Hévíz, Egregyiské vinné sklepy

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.