Tipy, kam v červenci na prodloužený víkend

Pokud stejně jako já nedočkavě otáčíte stránky v kalendáři, kde máte zakroužkovaná všechna volna, pak již jistě spřádáte plány na prodloužený víkend v červenci. Tyto svátky jsou mými vůbec nejoblíbenějšími a „malá dovolená” uprostřed léta vždy přijde vhod. Podívejte se na místa, která mi přirostla k srdci a třeba se vydáte právě sem.

Neprávem opomíjené Rychlebské hory

Tento panenský kousek přírody nepřestává vyrážet dech. Rychlebské hory se krčí ve stínu Jeseníků a nesou si smutný odkaz odsunu německého obyvatelstva. Je to ta pravá lokalita, kde se zapomíná na všední starosti a další stresy každodenního života. Rychlebky jsou dokonce označovány za nejopuštěnější české pohoří. Nečekejte tedy hospody na každém rohu, ale krásné výhledy, žulové skály, potoky a husté lesy. Jedná se o ideální destinaci pro ty, kteří o dlouhém víkendu chtějí především vypnout.

Kdo by neměl Rychlebské hory vynechat, jsou cyklisté. Seberte odvahu a vyzkoušejte některý z udržovaných trailů. Pokud máte pocit, že při jízdě na kole cesta ubíhá až příliš rychle a nestíháte se kochat, zabalte si do batůžku svačinu a vydejte se třeba na pěší výlet.

Okouzlující příroda Rychlebských hor.
Okouzlující příroda Rychlebských hor.

Tip na jednodenní výlet přes vrchol Smrk

Cestu zahájíme v obci Ramzová. Najdeme červenou značku a pokračujeme přes Petříkov až na Císařskou loveckou chatu. Rozcestí je poměrně frekventované, sbíhají se tu červená a zelená značka. Jestli vás bolí nohy z počátečního stoupání, vězte, že to nejhorší máme téměř za sebou. Mírnějším kopcem po zelené pokračujeme až na Smrk a hurá, pokořili jsme nejvyšší vrchol Rychlebek. Poté již jen klesáme směrem na Tři studánky a dále do Horní Lipové. Mezi obcemi je pravidelné vlakové spojení, bez problému se krátkou jízdou vrátíme zpět na výchozí bod. Odměnou za výlet nám budiž posezení v přilehlé restauraci Ramzovské sedlo. Pro lepší orientaci si zobrazte mapku.

Výhled při výstupu na Smrk
Výhled při výstupu na Smrk

Víkend v (Českém) ráji

Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na našem území a je zde opravdu co uchovávat. Pokud jste tu ještě nebyli, honem to napravte. Zkuste si vybavit scény z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Máte před očima špičaté skály, vesnické chalupy a koupání v romantických rybnících? Tak i taková je oblast dnes, jen musíme přidat vzrůstající počet turistů. Lokalita bude pravděpodobně o letním prodlouženém víkendu poměrně přelidněná. Přesto věřím, že si svůj kousek pohody najdete.

Výhled na prachovské skály
Výhled na Prachovské skály

Zastavme se ještě na chvíli u filmového průmyslu, konkrétně v obci Vesec u Sobotky. V jednu chvíli zde budete stát před obecní školou Járy Cimrmana a vzápětí možná poznáte krajinu z S čerty nejsou žerty. Pro mě je obec jednou z nejmalebnějších. Nejedná se o umělý český Hollywood, ale o opravdová vesnická stavení kouzelné a obydlené obce.

Vesec u Sobotky
Vesec u Sobotky

Věděli jste, že v Českém ráji se nachází celkem 16 skalních měst? Na poměrně malou oblast se jedná o úctyhodné číslo. Nejznámějším jsou jednoznačně Prachovské skály, které vás odmění za každý krok směrem nahoru až kýčovitým výhledem. Neméně hezká je však procházka údolím Plakánku nebo severní Maloskalsko.

Jednu věc bych Českému ráji přeci jen vytkla. Občas mám tendenci toulat se, kam mě nohy nesou. Pak se může stát, že lesní pěšinka, které se již nějakou dobu držíte, náhle skončí na vrcholu skály. Od hlavní cesty vás dělí pouhých 10 výškových metrů. Nedoporučuji, držte se značení. 🙂

Lipno a okolí disponuje několika nej

Největší vodní hladina na našem území je kompromisem mezi dovolenou na horách a pobytem u moře. Lipno leží v nadmořské výšce přes 700 m a za hezkého počasí je rájem pro milovníky aktivní dovolené. Ubytovat se můžete přímo u přehrady v obcích Frymburk a Lipno nad Vltavou. Obě místa jsou skvělým výchozím bodem jak pro cyklisty, tak pro turisty.

Pohled z vodní hladiny na obec Frymburk
Pohled z vodní hladiny na obec Frymburk

U přehrady také vyrostla první Stezka v korunách stromů. My jsme se však rozhodli konstrukci vynechat a vydat se na Vítkův Hrádek, nejvýše položenou zříceninu u nás. Úzká cesta nahoru se ukázala být výzvou pro několik řidičů, po vzájemné pomoci však všichni dosáhli vrcholu. Hrádek samotný je obsluhován skupinou nadšenců, kteří vám o něm i zazpívají. Měli jsme štěstí na hezké počasí, kdy jsme z cimbuří dokonce i spatřili vzdálené vrcholky Alp.

Třetím nej, které zmíním, je jedna z nejlepších inline stezek v Čechách. Stezka vede po upraveném asfaltu a je osvětlená, takže si můžete bez obav užít večerní projížďku. Brusle si nemusíte sundat ani do restaurace. Ať už jste cyklisté, turisté, nebo byste raději na wellness pobyt, na Lipně si své vyžití určitě najdete.

Naučte se plachtit
Naučte se plachtit

Lipno samotné lze prozkoumávat také z vodní hladiny. Můžete se přidat k organizovaným plavbám, pronajmout si plachetnici nebo se i připravit na kapitánské zkoušky. Přehrada je zkrátka takovým českým mořem, kam se můžete vydat i o prodlouženém víkendu. A přesně jako u moře si budete připadat večer na promenádě. Procházet budete kolem romanticky nasvícených restaurací, které omývá vodní hladina.

Podívejte se i na tipy Slevotéky, kde lze strávit prodloužený víkend nejen v červenci.

Monca

Na polehávání ji moc neužije a na cestovatelské plány neumí (ani nechce) říkat ne. Ať už se jedná o aktivní poznávání Čech nebo dalekou exotiku. Při cestování se snaží dostat za hranice toho, kam chodí běžní turisté a vnímat očima místních.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.