Zdroj: www.pixabay.com

Tour de museum vol. 2: Po stopách Bati a šikovných valašských rukou

Muzeum ve Zlínském kraji? To je pestrost, respekt k tradicím, ale i moderní trendy. Zatímco na Slovácku jsou hrdí na lidové umění a architekturu, na Valašsku nedají dopustit na tradiční řemesla. Na Kroměřížsku pečují o bohaté církevní památky známé po celém světě a na Zlínsku s úctou vzpomínají na Baťu a jeho principy. Přijeďte ochutnat pestrou směsici toho nejlepšího z našeho kulturního dědictví.

Muzeum Baťa aneb Byl jednou jeden švec

S troškou nadsázky by tak mohl začínat jakýkoliv životopis Tomáše Bati, vizionáře a spoluzakladatele obuvnického impéria. Dá se říci, že to on stvořil Zlín tak, jak ho známe dnes, a navždy tak změnil tvář této tehdy malé valašské obce, ale i celého obchodu. Chcete-li se vydat po jeho stopách, zavítejte do tzv. zlínského mrakodrapu s popisným číslem 21. Právě zde najdete slavnou Baťovu pojízdnou kancelář. Ta je vlastně větším výtahem vybaveným vším potřebným. Zajímá-li vás i baťovská architektura zastoupená nejen tzv. baťovskými domky, které firma stavěla pro dělníky, doporučujeme komentovanou prohlídku. Ta je k dispozici pouze na objednání, pro jednotlivce a skupiny do 10 osob za 350 Kč.

Za dalšími informacemi se vydejte do Muzea jihovýchodní Moravy sídlícím v tzv. Baťově Institutu ve 14. budově výrobního areálu Svit. Ten své dnešní jméno získal poté, co byla zlínská továrna po roce 48 znárodněna. Muzeum vás interaktivním způsobem seznámí nejen s historií obuvnictví. Dobrodruzi se spolu s cestovatelskou dvojkou Hanzelka a Zikmund vydají na cestu kolem světa, zatímco ostatní si užijí adrenalin prostřednictvím filmové tvorby režiséra Karla Zemana. Vstupné do muzea je lidové – 120 Kč za dospělou osobu a baťovských 199 Kč za rodinu s max. dvěma dětmi.

Zdroj: www.muzeum-zlin.cz
Zdroj: muzeum-zlin.cz

Ve zlínských filmových ateliérech (které mimochodem také postavila firma Baťa) vznikl Zemanův nejslavnější film Cesta do pravěku. Dnes tu najdete tzv. Filmový uzel, kde si v kreativních workshopech vyzkoušíte vytvořit vlastní animaci a nahlédnete pod ruce profesionálním animátorům. Filmová expozice je přístupná denně za 129 Kč pro dospělého a 329 Kč pro rodiny až s pěti dětmi, víkendové workshopy doporučujeme kvůli vysokému zájmu rezervovat předem. I s prohlídkou expozice vás přijdou na 199 Kč za dospěláka a 499 Kč za rodinu. Vynaložené peníze ovšem skutečně stojí za to!

Zdroj: www.filmovyuzel.cz
Zdroj: filmovyuzel.cz

Souboj pravé domácí slivovice s výletem na dno rybníka

Unikátní nápad měli ve Slováckém muzeu. Domácí pálení slivovice probíhalo a probíhá v každé druhé moravské rodině a tak se právě zde rozhodli věnovat této “ilegální” praktice muzeum. V Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově najdete podomácku vyrobený přístroj na pálení a vše, co s pálením souvisí. Návštěvu v pracovní den si musíte předem objednat, o víkendovém odpoledni od dubna do října je ale otevřeno automaticky. Na vstupné si nachystejte 60 Kč za dospělou osobu a 140 Kč za rodinu s dvěma dětmi.

Zdroj: slovackemuzeum.cz
Zdroj: slovackemuzeum.cz

Dalším jedinečným lákadlem je bezpochyby malebná slovácká obec Modrá. Zde najdete nejen velmi oblíbený Archeoskanzen, kde si pro rodiny s dětmi nachystali naučné pracovní listy, ale také tzv. Živou vodu. Tak se jmenuje místní botanická a sladkovodní expozice. Prostřednictvím proskleného podvodního tunelu se podíváte na dno zdejšího rybníka. Můžete tak pozorovat ryby hezky zblízka v jejich přirozeném prostředí. Za exkurzi dospělá osoba zaplatí 90 Kč, rodina s dětmi 200 Kč. Pokud ale návštěvu spojíte právě se sousedícím Archeoskanzenem, ušetříte 50 Kč. Vstupné pouze do skanzenu je stanoveno na 80 Kč za dospěláka a 180 Kč za rodinu.

Zdroj: zivavodamodra.cz
Zdroj: zivavodamodra.cz

Muzeum pro dámy i pro pány

Pánové všech věkových kategorií ocení návštěvu Leteckého muzea v Kunovicích. Zdejší exponáty si totiž nejen osahají, ale do spousty z nich se i podívají. Čeká na ně celkem 22 různých typů letounů, všudypřítomní nadšenci a skvělá atmosféra zdejšího vyhlášeného letiště. Dospělý se touto nádherou pokochá za 80 Kč, rodina s dvěma dětmi za 210 Kč.

Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

Jemnější pohlaví srdečně zveme do Muzea tupeské keramiky. Projdete si domek hrnčíře z přelomu 19. a 20. století, omrknete tradiční výrobu majolikové keramiky a na závěr si ve zdejší prodejně určitě vyberete něco hezkého domů. Bude-li vás více, můžete si sami za příplatek vyzkoušet své umění. To vše za 40 Kč pro dospělou osobu a 100 Kč pro rodiny.

Zdroj: muzeumkeramiky.cz
Zdroj: muzeumkeramiky.cz

Kroměřížské UNESCO

Kroměříž si většina z nás spojí se zahradním uměním. A není to špatně, je to ale pouze malá část dědictví, které nám z dob zlatého věku olomouckého biskupství zůstala. Ty největší z nich – Květná zahrada a Arcibiskupský zámek jsou dnes památkami UNESCO. Právě v zámku od roku 2006 sídlí Arcidiecézní muzeum a jeho sbírky patří mezi nejvzácnější na světě. Unikátní je především místní Kabinet zahradní kultury, který mapuje nejen místní, ale i světové zahradnické umění. To si mimochodem můžete ověřit, pokud spojíte návštěvu s místní Květnou a Podzámeckou zahradou. Garantujeme vám, že ať už jste nebo nejste milovník kytiček, budete nadšeni. Vstupné do muzea vás přijde na 70 Kč za dospělou osobu, rodina až se třemi dětmi zaplatí 140 Kč. Součástí vstupu není návštěva zahrad, o něž pečuje Národní památkový ústav, stejně jako návštěva zámeckých prostor mimo muzeum.

Zdroj: muo.cz
Zdroj: muo.cz

Biskupská honorace v Kroměříži ovšem zanechala i požitky více světského charakteru jako jsou Arcibiskupské zámecké sklepy. Ty leží zhruba 6 metrů pod zámkem a je v nich stálá teplota, která velmi vyhovuje uchovávaným mešním vínům. Kromě prohlídky můžete i degustovat, záleží čistě na vás. Prohlídka přijde jednu osobu na 60 Kč, degustace čtyř vzorků vín pak na dalších 80 Kč.

Zdroj: arcibiskupskevino.cz
Zdroj: arcibiskupskevino.cz

Valašská řemesla pod drobnohledem

Právě na Valašsku existuje hned několik zajímavých cílů. Kromě všeobecně známého rožnovského Skanzenu tu na vás čeká Moravská gobelínová manufaktura. Zde se projdete za plného provozu více než stoletými dílnami. Šikovné ruce ocení, že si spoustu věcí nejen osahají, ale hlavně i vyzkouší. Drobnou nevýhodu představuje otevírací doba, která z pochopitelných důvodů kopíruje tu provozní. Muzeum tak můžete navštívit pouze ve všední dny od 8 do 14 hodin, vynahradí vám to však příjemné vstupné ve výši 40 Kč za osobu.

Zdroj: gobelin.cz
Zdroj: gobelin.cz

Specifický místní um předávaný v rodině z generaci na generaci vám představí i v Muzeu řeznictví. To pod křídly svého uzenářského podniku otevřel majitel firmy MP Krásno ve Valašském Meziříčí. Za zkrácenou prohlídku bez ochutnávky zaplatíte 30 Kč, pokud vás ale bude více, investujte do programu s pohoštěním. Za 100 Kč na osobu tak zažijete nejen skvělou exkurzi, ale shlédnete i film a ochutnáte pivní speciál Řeznický Lev.

Zdroj: muzeumreznictvi.cz
Zdroj: muzeumreznictvi.cz

Poznávání zakončete ve výrobně svíček Unipar. Rodinná firma v Rožnově pod Radhoštěm navrhuje a vyrábí designové svíčky, které následně prodává po celém světě. Společně s průvodcem projdete všemi fázemi výrobního procesu od lisování až po dekoraci hotových výrobků a skončíte ve firemní prodejně. Ale pozor – tady začíná pro mnohé ten pravý adrenalin. Zkuste přesvědčit romantickou duši, že suvenýr v podobě krásné svíčky nepotřebuje. Nemožné – stejně jako zvládnout to nejlepší ze Zlínska za jeden den. A protože chceme šetřit nejen váš čas, ale i peněženky, nechte si s ubytováním poradit. Třeba zde.

Zdroj: unipar.cz
Zdroj: unipar.cz

Lucka

K cestování a jeho kouzlu přičichla až poměrně pozdě (v 17 letech), o to víc si to ale vynahrazuje v současnosti. Ráda si zjišťuje legendy a pověry spjaté s místem a více než otrocké pobíhání po pamětihodnostech jí naplňuje posezení dále od turistické vřavy, kde může nerušeně nasávat místní genius loci. Na každém výletě musí ochutnat zdejší specialitu a ideálně si něco z toho odvézt domů (naštěstí to ještě nebyly zažívací potíže).
Pokud tě článek zaujal, sdílej.