rybí sádky

Třeboň – naše výlety po jižních Čechách III.

Třeboň – poslední zastávka naší dovolené v jižních Čechách. Historické město známé především svou rybářskou tradicí a rybníkem svět. Tady si nedopřát pořádný kus ryby na oběd by byl hřích!

Procházka městem

Návštěvu Třeboně jsme zahájili prohlídkou zámeckého parku a zámku. Samozřejmě po předešlých zkušenostech s dětmi jen z venku. Na prostranství před zámkem nás velice zaujala kašna s lekníny. Její hladina krásně odrážela modrou oblohu a znak Schwarzenberků (dravce vyklovávajícího Turkovi oko).

kašna před zámkem

Dnes státní zámek Třeboň jim dříve patřil. Samozřejmě jsme si museli všichni udělat památku, že jsme v Třeboni byli.

památka na Třeboň

Od zámku jsme se přesunuli na náměstí. Prohlédli jsme si historické domy a chvíli nasávali atmosféru tohoto města. Zřejmě je velmi oblíbeným cílem cyklistů, protože jen na náměstí jich parkovalo nespočet.

náměstí v Třeboni

Z náměstí jsme uličkou pokračovali až ke kostelu sv. Jiljí, u kterého jsme si všimli jedné ze zastávek Třeboňského vláčku. Turisty oblíbená atrakce, která vás může provést celou Třeboní. Od kostela jsme se okruhem vrátili opět na náměstí a odtud pokračovali k rybníku Svět.

Rybník Svět

Rybník Svět je místo, které v Třeboni rozhodně nesmíte vynechat. Můžete brázdit jeho klidnou hladinu místní lodní dopravou. Využít Třeboňský vláček a sledovat rybník Svět z okýnka vláčku.

Třeboňský vláček

Zpevněná cesta ve stínu mohutných stromů vedená téměř po celé hrázi umožňuje příjemnou projížďku cyklistům nebo příjemnou procházku pro pěší.

Rybník Svět

Kolem rybníku Svět vede naučná stezka „Cesta kolem světa“ při které se dozvíte vznik a historii tohoto rybníku. Celá naučná cesta měří okolo 14 km, a proto jsme pro nás vybrali jen krátkou procházku po hrázi ke Schwarzenberské hrobce.

Ke hrobce Schwarzenberků

Užívali jme si uklidňující pohled na rybník. Vyfotili si sochu Krčína a přečetli  jeho začátky při stavení rybníku. (někdy i s humorem)

výsek z informační tabule

Nakrmili jsme místní kačenky i labutě. Prohlíželi jme si rybí sádky. Mávali na loď i na Třeboňský vláček, který neustále jezdil kolem. Poklidnou procházkou jsme se dostali až ke Schwarzenberské hrobce. Ta byla pro nás obrovským překvapením. Čekali jsme malou rodinnou hrobku a místo toho před námi stál spíše kostel. Překrásně zdobená hrobka s obrovským schodištěm a věžičkami schovaná mezi stromy.

hrobka Schwarzenberků

Cestu zpátky jsme zvládli o mnoho rychleji. Asi nás hnal pořádný hlad. Měli jsme vybranou jednu ze stylových restaurací poblíž kostela sv. Jiljí. Usedli jsme na venkovní zahrádku a objednali si rybí mix. Takže jsme si mohli vychutnat kapří hranolky, candáta i úhoře.

rybí mix

Perfektní zakončení naší dovolené v jižních Čechách.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.