Třeboňsko – svět rybníků, rovin a komárů

Oblast Třeboňska může za svůj současný ráz poděkovat především svojí historii. V 16. století se totiž tehdejší nejsilnější šlechtický rod Rožmberků rozhodl udělat tady rybníkářskou oblast. Dnes se jich tu nacházejí stovky. Dříve kraj vzkvétal především kvůli prodeji ryb, v dnešní době už má velký podíl také turistický ruch. Místní si svých rybníků velmi váží, což je vidět i na faktu, že asi nejčastěji se tady něco jmenuje po Jakubu Krčínovi, který zde působil jako rybníkář. Celé Třeboňsko rozhodně stojí za návštěvu, ať už hledáte pohodovou nebo sportovní dovolenou. Jaká místa se vyplatí navštívit?

Pond_Svět_from_Třeboň
Rybník Svět – zdroj: wikipedia.org

Historická Třeboň

Začneme od města, které dalo celé oblasti název. Třeboň si dokázala udržet atmosféru klidného střediska, kde nepanuje přílišný hluk a turisté se sem rádi vracejí. Zároveň jde o město lázeňské, což ovšem většina jeho návštěvníků netuší. K lázním se však dostaneme za chvíli.  Největším lákadlem je bezesporu místní zámek, jehož zahrady jsou opravdu krásné a vybízejí k posezení. Stejně jako většina místních památek je v renesančním stylu a mají na jeho stavbě podíl dva nejvýznamnější rody – Rožmberkové a Schwarzenbergové.

Třeboň_-_historické_jádro_obr1
Historické jádro Třeboně – zdroj: Wikipedia.org

Druzí jmenovaní také mají hrobku doslova uprostřed lesů v nedalekém Domaníně. Za mě jde o jednu z nejhezčích staveb, co se dá v Česku vidět. Třeboň je též rájem cyklistů, ti se tady buď zastavili na občerstvení a procházku, nebo zde začínají a končí každý svůj výlet. Třeboň zaujme i jen při průjezdu autem, skoro každý si pamatuje sochu vyskakujících kaprů uprostřed velkého kruhového objezdu.

Hrobka v Domaníně
Hrobka v Domaníně – zdroj: Wikipedia.org

Lázně Třeboň? Kde by se tam vzaly?

Celé jižní Čechy jsou tak proslulé jako kraj vhodný pro rekreační sportovce, že leckoho překvapí, že by tu mohli mít nějaké lázně. Třeboň při tom jsou velmi kvalitní a najdete tady například i bazén se slanou vodou. Zároveň se nezapomíná ani na zábavu, takže nechybí ani tobogány a moje oblíbená divoká řeka, která možná vypadá na první pohled nebezpečně, ale jízda v ní je skvělá. Běžně také nesnáším saunu, nedokážu snést to horko uvnitř. Tady jsem však po dlouhém váhání vlezl do vibrosauny, kde je možné si teplotu regulovat, takže jsem se i já mohl pořádně vypotit. Součástí je také několik luxusních apartmánů, ty jsem však už nevyzkoušel, tudíž je nemohu doporučit z osobní zkušenosti. Lázně Třeboň také nezapomínají na pořádání tradičních slavností, jak dokazuje tato několik let stará reportáž.

Lázně Třeboň
Lázně Třeboň – zdroj: Wikipedia.org

Který rybník je tedy největší? No Svět rozhodně ne

Rybník Svět je určitě nejznámějším místním rybníkem. Velké množství turistů si také myslí, že je největší. Ale jen na Třeboňsku je až na sedmém místě. Kde se tedy tento hluboce zakořeněný omyl vzal? To nikdo neví, já osobně tipuji, že za to může jeho název. Nicméně Svět a Rožmberk, který je skutečně největší, jsou oblíbenou rekreační oblastí. Díky dobrým cyklostezkám a absenci kopců se tady prohání mnoho cyklistů a pěších turistů. Vodní plochu využijí také plavci, jsou tady dvě pláže, přičemž menší z nich se jmenuje Ostende, což dělá z rekreace hned světovější zážitek. Zklamaní zde budou rybáři, na rybníku Svět už nesmíte rekreačně lovit ryby, zalovit si můžete aspoň sportovně. Třeba na projížďce motorovým člunem po hladině, což je další oblíbená zábava. Jenom je třeba dávat pozor na hejna komárů, která se zvláště večer vrhají na všechny pohybující se cíle. Tento nálet sice není tak hrozný jako někde poblíž mokřadů, ale i tak je nutné na něj být připraven aspoň dlouhými rukávy.

Rybník Svět u Třeboně - wikipedia.org
Rybník Svět u Třeboně – wikipedia.org

Tour de rybníky – naučná stezka Rožmberk

Jak už bylo několikrát zmíněno, Třeboňsko je nejčastěji vyhledáváno cyklisty. Rovná krajina a kvalitní cyklostezky přímo vybízejí k protáčení kol bez nutnosti přehazovat. Nejoblíbenějším místem je naučná stezka Rožmberk. Její délka je příjemných 22 km, takže ideální pro výlet s dětmi, případně jako rozcvička na půl hodiny. Nicméně to s rychlostí určitě nepřehánějte, cestu totiž lemuje mnoho velmi starých majestátních dubů, které rozhodně stojí za prohlédnutí. Hráz našeho rybníka, po které naučná stezka Rožmberk také samozřejmě vede, je velmi zajímavá z technologického hlediska. To sice nenadchne každého, ale koho trochu baví industriální architektura, jistě ho hráz zaujme. Prý je tady také možné vidět orla mořského, nemohu to potvrdit, i když jsem tu za život už několik týdnů strávil, žádného jsem nezahlédl. Takže nezapomeňte přibrzdit na některém ze zastavení, třeba ho uvidíte u Zlaté stoky nebo Výpustě Adolfa. Přeci jenom nejedete Tour de France, tady mají žlutý trikot zajištěn všichni zúčastnění.

Naučná stezka Rožmberk - wikipedia.org
Naučná stezka Rožmberk – wikipedia.org

Krásy Třeboňska

Tohle jsou asi ty nejlepší tipy na místa, která byste měli navštívit. Rozhodně jich najdete na svých cestách mnohem více, já bych vám však doporučil nevynechat výše zmíněná. Třeboňsko je ideálním místem pro letní či podzimní dovolenou, v zimě si tu příliš neužijete, bruslit na rybnících se většinou moc nedá. Ale rozhodně se sem někdy podívejte. Ujistíte se tím, že máme neskutečně rozmanitou a bohatou krajinu.

Mapa

Honza

Cestováním pozná člověk sám sebe. Pozná své vlastní krajní meze podle Jasperse, provede reflexi bez vnějších senzací. Mimo naši běžnou sociální bublinu mizí část osobnosti, kterou jsme si vytvořili pro ostatní. Proto tolik duchovních směrů hledá štěstí v cestě, která ani nemusí někde končit. Já to tedy mám radši, ať už je to v Aši nebo Káthmandú, všude se dá najít něco zajímavého a inspirujícího.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.