Údolí řeky Doubravy – nádherná příroda a božský klid

Doubravku, jak jí místní s oblibou přezdívají, znám jako své boty od dob, kdy jsme sem se základní školou podnikali opakované výlety do přírody. Tehdy jsem však zdaleka nedokázala docenit její krásu. Po několik letech jsem se rozhodla ji opět navštívit a zjistit, jak moc se to tu změnilo.

Když se příroda předvádí

Údolí řeky Doubravy se nachází v chráněné krajinné oblasti Železných hor a nabízí příjemnou, asi 4,5 kilometru dlouhou, procházku podél kaňonu řeky se spoustou romantických míst v její bezprostřední blízkosti. Díky čistotě řeky je tu také hojný výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů.

Kamenný železniční most nad řekou Doubravou

Údolí řeky Doubravy

Kromě úchvatné přírody tu najdete i několik menších či větších vodopádů, pěkné vyhlídky či zajímavé skalní útvary, které se staly oblíbeným cílem horolezců.

Vodopád na řece Doubravě

Řeka Doubrava

Údolí řeky Doubravy

Jak tam a co rozhodně neminout?

Ideálním řešením je zaparkovat auto v Chotěboři, odtud dojet vlakem na Bílek a svou trasu zakončit opět v Chotěboři. I my jsme si jako startovní pozici zvolili vesničku Bílek. Odtud jsme už následovali červené značení, které nás provedlo údolím až k vyhlídce Sokolohrady, kde se nachází zbytky původního hradu Sokolov ze 13. století.

Údolí řeky Doubravy

Most pod vyhlídkou Sokolohrady

Od Sokolohradu jsme přešli na protější svah a vystoupali na další vyhlídku, které se přezdívá Čertův stolek. Přímo pod ním je ve skále úzká jeskyně, ve které podle pověstí bydlel v dávných dobách poustevník, který jednoho dne přelstil čerta a ten pak skočil ze skály přímo do údolí rozbouřené řeky.

Jeskyně pod Čertovým stolkem

Čertův stolek

Není to však jediné místo, o kterém se v okolí tradují pověsti. Jestli jsou pravdivé? Těžko říct, nicméně rozhodně přidávají celému místu na atraktivitě.

Od Čertova stolku jsme se napojili na zelenou a došli ke Kamennému potoku. Odtud potom po modré podél železniční tratě až do Chotěboře. Tato trasa nám zabrala necelé 3 hodiny. Další možnou a zároveň delší variantou je projít údolí po červené z Bílku až k Hornímu mlýnu.

Výhled na CHKO Železné hory

Stezky jsou velmi dobře značené, udržované a zároveň nikterak obtížné. Zvládnou je proto jak děti, tak i starší lidé či vaši čtyřnozí mazlíčci. Vydat se sem můžete jak v letních měsících, tak i v zimních, kdy vás uchvátí pohled na nádherné ledopády.

Údolí řeky Doubravy je ideálním místem pro každého, kdo se chce obklopit krásnou přírodou, zaposlouchat se do bublání řeky a šumění lesa a jednoduše relaxovat.

A kam příště? Stačí si pouze vybrat pobyt se slevou a můžete vyrazit na výlet!

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.