zámek Úsov

Úsov na Šumpersku je ideální místo pro výlet s dětmi

Úsov na Šumpersku je jedno z mála míst, kde si to užijí dospělí i děti. Jak naše děti rostou, mění se pomalu ale jistě i naše výlety. Díváme se na místa, která zaujmou jak nás, tak i naše děti.  A to Úsov rozhodně je. Můžete si tu pohrát i něco nového poznat.

Zámek Úsov

Nejdříve jsme zamířili na dominantu Úsova, což je zámek. Protože tak jako většina zámků a hradů je postaven na kopci, je z něj krásný výhled na město pod ním.

pohled na město Úsov

Projít si zámek s průvodcem by bylo jistě velice zajímavé, protože v zámku je umístěno lovecko-lesnické muzeum, ale po zkušenostech s malými dětmi prohlídku odsouváme na nedohledno. I tak Úsov nabízí plno jiných možností. Pro milovníky zvířat zde mají malý zookoutek, kde můžete vidět kozy, šíleně vypelichané a líné prase a nebo králíčky. Naše děti z nich výskaly radostí.

zámecký zookoutek

Pak jsme se zašli trochu bát do zámeckého sklepení. Tam nás čekal had, pavouci, upír, čert i čarodějnice, ale to nejstrašnější strašidlo nás vylekalo uprostřed labyrintu. Jaké? To už si musí každý vyzkoušet sám.

vodní obluda v zámeckém sklepení

Venku Matýsek zamířil ke kuželkám na nádvoří a od té chvíle nechtěl pustit kouli z ruky, a tak nám nezbylo nic jiného než trpělivě stavět kuželky a marně vysvětlovat, jak se vlastně hází.

kuželky na nádvoří

Další zábavu pro děti mají na zámku připravenou za dveřmi  „Stará škola“. Ve třech místnostech je pro děti připraveno zábavné poučení v podobě expozice staré lesnické školy, kde si děti samozřejmě vyzkoušely školní lavice a

expozice Stará škola

obdivovaly parohy, myslivecké kabáty i staré učebnice.

expozice Stará škola

Zbylé dvě místnosti jsou plné her „Hádanky pánů z Vlašimi„. Všichni jsme si vyzkoušeli stavění hradu, puzzle, hádanky, pexeso, střílečky, balancování i minigolf. No všichni jsme byli nadšení.

minigolf

Při odchodu ze zámku jsme se ještě jednou pokochali krásným výhledem. A zamířili dolů do města.

V podzámčí

Pro děti není zábavy nikdy dost, a tak jsme si ještě zašli na místní dětské hřiště. Krásné hrací prvky ještě vylepšuje fakt, že hřiště leží přímo u cukrárny. Děti si hrají a rodiče si mohou dát něco dobrého na zub.

Dalším pěkným místem v Úsově je malý parčík uprostřed náměstíčka. Naše děti jako vždycky uchvátila kašna s vodotryskem.

kašna na náměstí

Naštěstí je celá krytá ozdobnou mříží, jinak by se tak Matýsek určitě vykoupal. Ale Matýsek je kluk šikovná, a tak se mu podařilo v kašně vymáchat alespoň boty.

Pro ty, co se zajímají o historii, je tu možnost navštívit synagogu nebo židovský hřbitov.

Naše závěrečné hodnocení: Úsov je ideálním místem pro výlet s dětmi.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.