Náměstí Přemysla Otakara II.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý

„V Českých Budějovicích by chtěl žít každý.“ Toto známé pořekadlo z Cimrmanovi hry Záskok nás provázelo po celou dobu naší dovolené v jižních Čechách. Našli jsme plno důvodů, proč by to mohla být pravda. České Budějovice nás rozhodně nezklamaly.

Ubytování jsme si domluvili přes Slevoteka.cz. Náš penzion Zelená ratolest se nacházel jen opravdu malý kousíček od hlavního náměstí Přemysla Otakara II. Moc jsme se na dovolenou těšili, ale měli jsme i obavy, jak se vměstnáme do dvoulůžkového pokoje s dvěma cestovními postýlkami. V penzionu nám vyšli velice vstříc a my i děti jsme byli velice spokojeni.

České Budějovice se svou polohou staly našim výchozím bodem pro všechny naše výlety po jižních Čechách.

České Budějovice historické

Hned po příjezdu jsme neodolali a šli si prohlédnout historické centrum Českých Budějovic. Nejprve jsme trochu zabloudili, protože nějaký vtipálek otočil směrovou ceduli. Naštěstí to Kájovi nedalo a po chvíli nakoukl do mapky a zjistil, že jdeme opačným směrem. Stačilo málo a otevřel se nám pohled na jedno z největších náměstí v Evropě.

náměstí v Českých Budějovicích

Našeho Matýska nejvíce zaujala uprostřed stojící Samsonova  kašna, největší kašna v České republice. Samozřejmě k ní hned běžel a vůbec si nevšímal překrásných historických domů s podloubím, které lemují celé náměstí.

Společně s Matýskem jsme se na chvíli vrátili do dětských let. Pomohli nám k tomu obrovské figurky z „člověče, nezlob se“.

sochy na náměstí jako figurky

Původně sochy, ale teď úžasná prolézačka pro děti  a přímo na náměstí. Dokonce si uvnitř můžete člověče, nezlob se zahrát, ovšem musíte si donést vlastní kostku a figurky.

Na rohu náměstí naši pozornost upoutala další socha.  Obrovská moucha sedící na Černé věži, která stojí u kostela sv. Mikuláše.

moucha na věži

Večer, až děti usnuly, vrátili jsme se zpět na náměstí a konečně si užili procházku podloubím. Večerní atmosféra města nás zlákala na chvíli posedět v jedné z mnoha restaurací a v otevřené zahrádce jsme si dali malý zákusek.

noční procházka po náměstí

České Budějovice záchrana pro deštivé dny

Další den nám trochu nepřálo počasí. Z výletu do Českého Krumlova jsme se vrátili úplně promoklí. Přemýšleli jsme, co budeme dělat, a opět České Budějovice nezklamaly. Jako mokrou variantu tu pro děti mají obrovské Hopsárium.

v Hopsáriu

Matýsek si zaskákal na trampolínách, vozil se na pneumatikách, padal do kuliček, projížděl se na dopravním hřišti a pak zapojil maminku i tatínka, aby s ním prošli obrovskou prolézací věž (minimálně 10x). Děti byly maximálně spokojené.

Dobré jídlo i kultura

České Budějovice se ukázaly, že jsou i velice kulturní. Večer jsme se stavili v restauraci U Žáby, která nás upoutala již předešlý den. Výborné jídlo nám ještě navíc zpříjemňovala hudba, jazzový koncert, který probíhal na Piaristickém náměstí hned vedle restaurace. Po jídle jsme tam samozřejmě zašli a byl to úžasný zážitek.

Jazzový koncert

Plavba po Malši

Na sobotu dopoledne jsme si objednali plavbu lodí po Malši. Nástupiště zase bylo jen kousíček od našeho penzionu. Malá lodička přirazila k nástupnímu molu na slepém rameni řeky Malše a kapitán zavelel „nástup“. Proplouvali jsme pod mosty a dívali se na zajímavé budovy, na které nás kapitán upozorňoval. Malý výklad ale vůbec nezaujal našeho Matýska. Ten se raději cpal obrovskými malinami, které jsme před tím koupili na selském trhu na Piaristickém náměstí, a mával všem chodcům i cyklistům okolo řeky.

plavba po Malši

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Jsou plné historie, kultury, krásy, zážitků, dětských her a příjemných lidí, ale doma je doma. 🙂

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.