Praha

V Praze na otočku, a přesto tolik zážitků

V Praze jsem byla naposledy před více než 4 lety s Kájou. Tentokrát jsme do našeho hlavního města vyrazily s maminkou a užily jsme si spolu skvělou dámskou jízdu. A to celý výlet i s cestou trval pouhých 22 hodin.

Levná a snadná doprava vlakem

Do Prahy jsme cestovali vlakem. Už s předstihem jsme porovnávali jízdné Leoexpresu, Regiojetu i Českých drah. Vzhledem k tomu, že obě máme in kartu Českých drah, vyhrály České dráhy. A tak nás cesta z Olomouce do Prahy a zpět stála pouhých 200 Kč na osobu. Super ne? Pak už nám stačilo jen dorazit na ten správný vlak, najít náš vagón a pohodlně se usadit. A samozřejmě nechybělo ani kafíčko a něco malého na zub. Při povídání nám cesta rychle utekla a než jsme se nadály, byly jsme v Praze.  Dojely jsme celkem na čas, a tak začal náš pobyt v Praze.

Hurá do centra

Ubytování jsme měli zajištěné na Vinohradech, přímo na náměstí Míru. Hodily jsme si věci do pokoje a vyrazily poznávat Prahu. Do centra jsme jely metrem.

pražské metro

Na Vinohradech je jedna z nejhlubších stanic metra. Užívala jsme si ten dlouhý sjezd na jezdících schodech a nechápavě se dívala na lidi, jak běží kolem nás dolů. Mohli se chvíli zastavit a odpočinout si. Stejně pak odjeli stejným metrem jako my. 🙂

Z metra jsme vystoupily na stanici Staroměstská. Pomalu se stmívalo. Podle směrovek jsme šly na Staroměstské náměstí, kde nás už za úplné tmy uvítal krásně nasvícený Týnský chrám.

Týnský Chrám

Prošly jsme se náměstím, obdivovaly jsme historické domy a práci našich předků. Nahlédly jsme do Týnského chrámu, viděly jsme památník Jana Husa i Staroměstskou radnici, která je stále v rekonstrukci. I samotný orloj se opravuje. Vzali mu úplně všechny postavičky.

Večerní procházka po Karlově mostu

Naše další kroky směřovaly ke Karlovu mostu. Proplétaly jsme se uličkami společně se stovkami dalších turistů. Zářící výkladní skříně nás lákaly od obyčejných čepic, přes broušené sklo až k matrjoškám. Konečně jsme zahlédly Mosteckou věž a za ní legendární Karlův most. Všechny památky byly perfektně nasvícené, jen se dívat.

Pohled na Hradčany

Ztemnělá Vltava odrážela tisíce světel. Opravdu miluji procházky večerním městem. Nevěděla jsem, kam se dřív dívat a jak zachytit tu nádheru fotoaparátem.

Národní divadlo

V dálce zářila naše zlatá kaplička, Petřínská věž připomínala Eiffelovku a všemu vévodily Hradčany a desítka osvětlených kostelů. Večerní procházku nám zpříjemňovali všudypřítomní umělci.

Z Karlova mostu jsme ještě pokračovaly na Malou stranu a pak se pomalu vracely k metru. Samozřejmě jsme si nemohly nechat ujít překrásný pohled na Karlův most ze břehu Vltavy.

Karlův most od Vltavy

Plny zážitků jsme se vracely zpět na Vinohrady.

Nechybělo trochu kultury

Večer nás čekala hlavní akce návštěvy Prahy. Měly jsme dva lístky do Vinohradského divadla. Překrásná historická budova, v níž se divadlo nachází, stála jen kousek od našeho ubytování.

Vinohradské divadlo

Uvnitř nás překvapilo, že každá část hlediště má svou vlastní šatnu a že v tomto divadle hraje tolik nám známých herců. Pro dnešní večer nás čekal dramatický příběh Její pastorkyňa od Gabriely Praissové. V hlavní roli vévodila Dagmar Havlová, ale i výkon ostatních herců byl vynikající. Divadelní představení sklidilo u diváků obrovský úspěch. Pro neutuchající potlesk museli oponu zvednout nejméně šestkrát.

Malé překvapení na závěr dne

Po divadle jsme ještě využily možnost našeho ubytování a vyjely si do pátého patra na vyhlídku. Byla to podívaná, až se nám z toho tajil dech. Skoro celou Prahu jsme měly jako na dlani. Před námi na dosah ruky kostel Sv. Ludmily, osvětlené náměstí Míru a v dálce Hradčany, Strahov i Petřín. Prostě nejúžasnější tečka našeho dne, jakou jsme si jen mohly přát.

Vyhlídka na noční Prahu

Ráno jsme už jen proběhly za zády sv. Václava na Václavském náměstí a jely spokojeně domů.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.