Národní park Podyjí

Pobyt v penzionu Šatovské lípy s degustací vína

…Jedu jak Pražák, hlava nehlava,
mám jediný cíl a přede mnou je Pálava.
Už od Brna jsem jako na trní,
ta sladká píseň tak blízko zní…

Konečně pátek! V práci si bereme půl dne volna a vyrážíme na jižní Moravu. Přímo u rakouských hranic, pod Znojmem, se nachází vesnička Šatov, kde máme strávit nadcházející víkend. Zaparkovali jsme přímo u penzionu Šatovské lípy a šli na recepci. Tam nás uvítala velmi milá paní, tož taková pravá Moravačka. Na přivítanou nám nalila panáka slivovičky a vše nám vysvětlila. Dostali jsme kartičky na polopenzi, vstupenky do Malovaného sklepa, bunkru a na degustaci se sommelierem, ale o tom až později…

Penzion Šatovské lípy

Penzion Šatovské lípy

Dostali jsme pokoj ve druhém patře. V předsíňce byl vestavěn botník se šatní skříní, která byla na víkend plně dostačující. Z chodbičky se vcházelo do koupelny, kde byl sprchový kout. Hlavní pokoj byl vcelku prostorný. Nacházel se zde stůl se židlemi, TV stolek a postel. Vše bylo uklizené a čisté.

Pokoj penzionu Šatovské lípy

Před večeří jsme se šli projít po Šatově. Docela nás překvapilo, že je zde spousta domů prázdných. Nejspíše se mladší generace odstěhovala za prací do Rakouska. Ale úplně mrtvo tu také nebylo. V místním obchůdku jsme si koupili nějaké sýry a tyčinky na večerní konzumaci vín. V Šatově je hodně sklípků a vinařství a s přibývajícím časem se z nich začal ozývat ruch.

Pokoj penzionu Šatovské lípy

Na večeři se do jídelny vcházelo přes hospodu. Již zde byli místní štamgasti, takže tu bylo i trochu nakouřeno, což mně jako nekuřákovi trochu vadilo, ale v samotné jídelně nic cítit nebylo, takže to bylo v pořádku. Na večeři jsme dostali čočkovou polévku a řízek s bramborovým salátem. Jako základ na večer přišlo vhod, protože nás čekala neomezená konzumace vín. V místním vinném sklípku jsme si sami nalévali z demižonů. Na výběr bylo několik druhů, nám však chutnal pouze jeden. I když jsme toho vypili docela dost, naštěstí nás druhý den nebolela hlava.Neomezená konzumace vína

Areál československého opevnění v Šatově

Ráno jsme se vydali na snídani. Výběr byl naprosto dostačující: pečivo, šunky, sýry, med, marmeláda, vejce, zelenina, jogurty, čaje, sirupy, káva, mléko. Nestalo se, že by něco chybělo. Dopoledne byla na programu návštěva bunkru. Areál československého opevnění v Šatově přímo obepíná tuto moravskou vesničku.

Pěchotní srub MJ – S3 Zahrada

Hlavním lákadlem je pěchotní srub MJ – S3 Zahrada, který je vybaven původní výzbrojí a výbavou včetně dvou kanónů. Celým srubem nás provedl nadšený průvodce. Výklad byl velmi zajímavý a mohli jsme si také pár věcí vyzkoušet.

Pevnostní kanón vz. 44/59

Pěchotní srub MJ – S3 Zahrada

Národní park Podyjí a vinice Šobes

Odpoledne jsme se chtěli projít v národním parku Podyjí, který je vzdálen od penzionu Šatovské lípy 10 minut cesty autem. Po cestě jsme se stavili v hotelu Happy Star na vynikající oběd. Auto jsme nechali na kraji národního parku, na parkovišti hotelu Vinice Hnanice.

Mapa NP Podyjí

Náš výlet začal po žluté turistické značce, kde jsme sestoupali až k řece Dyji. Poté jsme se po modré vydali kolem řeky. Prohlédli jsme si zříceninu bývalého Wefthoferova Mlýna a přes lávku se dostali na druhou stranu řeky. Zde nás čekalo stoupání 150 metrů. Na Lipínské cestě jsme museli počkat, až nás doženou naše plíce.

Lipinská lávka

Přes žlutou zkratku jsme se dostali na Šobeskou cestu a po červené šli po hřebenu na vyhlídku Železné schody. Ta námaha stála za to! Naskytl se nám krásný výhled na klikatící se Dyji obklopenou lesy a kopci. Dále cesta pokračovala přes známou vinici Šobes zpět k našemu autu. Krásnou procházku o délce cca 7 km jsme stihli za 3 hodinky.

Národní park Podyjí

Řeka Dyje

Vinice Šobes

Malovaný sklep

Před večeří jsme navštívili v Šatově Malovaný sklep. Jedná se o raritu, kdy v pískovcových chodbičkách a saloncích celých 36 let maloval místní malíř na stěny této vinárny. Na večeři jsme se vrátili zpět do penzionu. Na stůl nám přistálo knedlo-vepřo-zelo, které si pochvalovali i další hosté.

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Večer nás čekala řízená degustace se sommelierem. Večerem nás provázel pan Jiří Dočekal. Prošli jsme si vinný sklípek a pak se usadili u krbu v lisovně. Čekalo na nás 7 vzorků vína. Čtyři vzorky bílého, jedno růžové a dva vzorky červeného vína. Ač červené víno moc nevyhledávám, opravdu mile mě překvapil Cabernet Moravia, ty lesní plody tam šly opravdu cítit. Po ochutnávce jsme si namazali chléb se sádlem a cibulí a ukončili tím velmi příjemný den.

Nedělní ráno se trochu pokazilo počasí. Po pozdní snídani jsme se začali balit a kolem 10. hodiny opouštěli penzion. Měli jsme v plánu strávit celou neděli ve Znojmě. Začalo ale hustě pršet, takže jsme museli od tohoto nápadu upustit. Snad se sem vrátíme někdy příště.

Mapa

Monika

Monika pracuje ve firmě slevoteka.cz, v jejíž nabídce pobytů a zájezdů si vždy něco pěkného vybere a pak o tom napíše na můj blog.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.