Výhled od kostela sv. Mikuláše

Víno, svatba, Znojmo a parádní oběd

Víno, svatba, Znojmo a parádní oběd – to vše vystihuje jednu říjnovou sobotu. Do Znojma jsem se chystal už několikrát, ale vždy jen v nejasných úvahách, nekonkrétních myšlenkách a nejistých plánech. Tentokrát to ale byla sázka na jistotu, protože jsem byl pozvaný na svatbu kousek od Znojma. Dalo by se říct co by kyticí dohodil, jak se to na svatbách dělá.

Vyhlídka mezi vinohrady

Po lehkém promrznutí v kostele v obci Vrbovec jsem se vydal cestou lemovanou vinohrady k malému hrádku Lampelberg.

HRÁDEK LAMPELBERG

Ten byl zbudovaný na nejvyšším bodě v okolí, takže je tu nádherný výhled do okolních vinic.

VÝHLED NA VINICE

Dokonce poblíž hrádku je autobusová zastávka, takže se sem můžete dostat celkem jednoduše i bez kola nebo auta.

Z hrádku se dá dojít po silnici do obce Dyjákovičky a poté do Chvaletic a odtud je to jen kousek do Šatova, dalšího vínem proslaveného města. Ale protože  nebylo moc času a v plánu bylo hlavně Znojmo, nikde jsem se příliš nezdržel a zamířil hned do Znojma.

Cestou jsem se seznámil jen se Sklepní uličkou, na kterou jsem narazil, když jsem projížděl zpět obcí Vrbovec směrem do Znojma. Jde o řadu asi 260 sklepů, ve většině z nich se vyrábějí vína z přilehlých vinic. Můžete tak ochutnat historii sahající až do 13. století spojenou s příchodem německých kolonistů.

Město Znojmo neproslavily jen okurky

Před Znojmem  mě uchvátil pohled na město ozářené sluncem. Byl to ten moment, který se prostě musel zachytit na fotoaparát.

město Znojmo

A pak hurá do víru velkoměsta, jak by zaznělo ve známém českém seriálu. Není to sice až tak pravda, Znojmo má něco přes 33 tisíc obyvatel. Ale například pokud jde o zahraniční turisty, je srovnatelné s Českým Krumlovem. A to už je panečku vyšší liga!

Když jsem dojel do Znojma, mé první kroky nezamířili ani na hrad, ani do nějakého kostela nebo muzea, ale do nějaké restaurace, kde bych se mohl dobře najíst a osvěžit. Nakonec jsem zakotvil v restauraci hotelu Lahofer, kde jsem si dal domácí limonádu, hovězí vývar a jehněčí koleno.

Po obědě jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít ta největší lákadla. Znojemský hrad jsem viděl jen za neprostupnou mříží, takže vzpomínám hlavně na vyhlídku z hradeb na řeku Dyji a vodní nádrž.

výhled na řeku Dyji

A taky na rotundu Panny Marie a svaté Kateřiny. Její největší pýchu (románské nástěnné malby z první poloviny 12. století) jsem sice obdivovat nemohl, protože celá rotunda byla zavřená. Tak jsem aspoň vyšplhal i přes zavřenou branku k samotné rotundě a nechal se vyfotit.

Rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny

Z Hradní ulice je krásný pohled na kostel svatého Mikuláše a Svatováclavskou kapli.

kostel sv. Mikuláše

Tyto dvě památky byly mým dalším cílem. V kostele svatého Mikuláše jsem si jednak uvědomil, že za chvíli je advent a tedy Vánoce, a jednak jsem poslal SMS přímo Pánu Bohu. Kdo neví, jak se taková SMS posílá, ať si do Znojma zajede to zjistit. Ve Svatováclavské kapli jsem si prohlédl výstavu církevních památek ve Znojmě a okolí.

Bohužel na nic jiného mi nezbyl čas, ale aspoň mám zas dost důvodů se sem ještě jednou vrátit….

Mapa

Cestonaut

Letět do vesmíru a procestovat celý svět Vám nepomůže poznat sám sebe a stát se lepším člověkem. Proto jsem se rozhodl poznávat místa mně blízká srdci i polohou.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.