Výlet nejen pro děti: Za osly a na Nový Hrad u Adamova

Kdo aspoň občas jezdí vlakem z Brna směrem na Svitavy, určitě Adamov zná. Tohle místo si totiž rozhodně nespletete. Z Brna se trať vine kolem řeky, malebnou přírodou západní části Moravského krasu. Idylku ale náhle přeruší pohled na město, kde starou zástavbu s dominantou novogotického kostela přebíjí siluety paneláků postavených nahoře v kopci. A nakonec se podél trati mihne teď už skoro opuštěný průmyslový areál Adastu.

Adamov
zdroj: wikimedia.org

Bylo by ale škoda nechat se tímto odradit a odepsat Adamov jako nezajímavé místo plné mement minulých let. Když odhlédnete od nevzhledných paneláků, je město obklopeno krásnou přírodou a rozbíhá se z něj síť turistických tras vedoucích třeba k Býčí skále, Josefovské huti nebo do Vranova. Pokud ale hledáte výlet, který můžete absolvovat s dětmi, vyrazte na Nový hrad u Adamova.

Tuhle trasu máme vyzkoušenou jak s kočárkem, tak s malými chodci na koloběžce nebo odrážedle.

Cestou na hrad

Začátek je u železniční stanice Adamov – zastávka. Pokud dojedete autem, je to první varianta, kde se dá bez placení zaparkovat. Kousek od zastávky je obchod Albert, takže pokud zjistíte (jako my), že máte s sebou málo jídla (děti mají snad vždycky málo jídla, hlavně sušenek), tak si tady hravě doplníte zásoby. Pak už se můžete vydat na cestu. Skoro celou dobu se budete držet zelené značky. Ta vede ze začátku po asfaltce. Nebuďte překvapení, když vás mimo všudypřítomných cyklistů bude míjet občas i auto. Asi kilometr od výchozího bodu je totiž malé parkoviště. Pokud ale pojedete na výlet až po obědě, bude už určitě plné.

Zastávka u zvířátek

Po dalších cca 500 metrech tu je možnost první zastávky, kterou si s dětmi určitě užijete. Už z dálky je totiž vidět velká ohrada, ve které se prohání stádo několika koz a někde za nimi se líně pohybují tři oslíci. Je vidět, že jsou na lidi zvyklí. Jakmile se přiblížíte, nebo dokonce sednete na lavičky u ohrady, najednou se k vám všichni obyvatelé nahrnou a budou se tvářit velmi hladově. My jsme to na výletě trochu neodhadli, takže se kozy i oslíci dočkali jen natrhané trávy, jetele a pampelišek. U oslů se to s nadšením příliš nesetkalo a odměnili nás hlasitým hýkáním a prskáním. Zato když se objevila rodinka vybavená mrkvemi, zvířátka se opřekot nahrnula k nim a nás už si ani nevšimla.

Kozí farma
zdroj: www.pixabay.com

Vzhůru do kopce

Až vás zvířata omrzí, můžete se občerstvit i vy. Kousek za ohradou je malý bufet s lavičkami a malým hřištěm pro děti. Tam můžete nabrat síly na druhou, náročnější polovinu cesty. Zatím totiž trasa vedla po rovině podél řeky, ale asi 400m za bufetem se stáčí kolem studánky nahoru do kopce. A tady už si budete muset zvolit, jestli chcete spíš kratší a prudší cestu (asi 600m, tu ale s kočárkem nedoporučujeme), nebo se vydáte oklikou (asi 1100m). Delší cesta vede serpentinami vzhůru a jsou z ní pěkné výhledy do okolí. Když se konečně vyšplháte nahoru, ocitnete se na rozcestí. Odtud už je na Nový Hrad u Adamova opravdu jen kousek. Ale pozor, posledních cca 100m může nepříjemně překvapit ty, kteří půjdou s kočárkem. Na cestě jsou velké kameny, takže je lepší poponést dítě v ruce.

Hurá, jsme na místě!

Nový Hrad u Adamova návštěvníky přivítá kamennou branou, která vás zavede rovnou na nádvoří. Tam si můžete celou stavbu prohlédnout. I když samotný hrad nenabízí žádnou prohlídku (nejsou tu žádné dochované místnosti) a již delší dobu tu probíhá rekonstrukce, můžete se aspoň vyšplhat na hradby a věž, odkud je krásný rozhled do krajiny.

Nový Hrad u Adamova
zdroj: www.e-slovensko.cz

Na nádvoří můžete posedět na lavičkách a občerstvit se točenou limonádou nebo pivem z hradního šenku. Co ale rozhodně doporučujeme, je malý stánek s grilovanými sýry. Nejsou to totiž ledajaké sýry, ale produkty z místních farem, mimo jiné i od koz, které jste cestou míjeli. Kozí sýry si můžete koupit i čerstvé, většinou jsou v nabídce bez příchuti nebo ochucené bylinkami a česnekem.

A potom vás už čeká jen cesta dolů z kopce, která bude určitě rychlejší než výstup. Věříme, že si výlet užijete a na hrad, nebo třeba jen za zvířátky se za čas vrátíte.

Mapa

Market

Milovnice přírody, historie, starých legend a zapomenutých míst. Dřív si nedokázala představit prázdniny bez cesty někam do zahraničí a užívala si konference v různých evropských zemích. Na mateřské objevuje krásy Moravy, testuje, co všechno potomstvo vydrží a co bude bavit děti i rodiče.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.