Výprava 135 metrů pod povrch solného dolu Wieliczka

Do solného dolu Wieliczka jsem vyrazila s partou přátel v rámci naší exkurze do Osvětimi a výletu do Krakova. Vůbec jsem předtím netušila, že takového místo existuje, až dokud jsem na něj nedostala tip od svého kamaráda. Solný důl Wieliczka se nachází v blízkém okolí Krakova a jedná se o jeden z nejstarších solných dolů na světě!

Komora Michalowice

Historie Wieliczky se začala psát už ve 13. století, kdy se v dole začala těžit sůl. Těžba pak probíhala až do roku 1996. V průběhu druhé světové války využívali solný důl Němci pro válečnou výrobu. Jako jedna z vůbec prvních památek v celém Polsku byl solný důl Wieliczka v roce 1978 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Sůl na stěnách chodeb

Vybrat si můžeš ze dvou typů tras

Důl je 327 metrů hluboký a celková délka chodeb rozprostírajících se na devíti úrovních činí neuvěřitelných 300 kilometrů! Při prohlídce řízené průvodcem ale uvidíš pouhá dvě procenta z celého dolu. I tak to stačí k tomu, aby tě tohle místo ohromilo. Jak se píše na webových stránkách Wieliczky, její návštěva je jak pro dospělé i malé, tak pro rodiny i skupinky přátel – na své si tu přijde zkrátka úplně každý. Návštěvníci mají na výběr dva typy tras – klasickou turistickou trasu s průvodcem nebo o něco dobrodružnější trasu nazvanou “Horníkova cesta”, při které se návštěvník doslova vžije do role horníka.

Chodba v hlouce 135 metrů pod zemí

Já jsem s přáteli zvolila klasiku interpretovanou v anglickém jazyce. Vstupenky jsou omezené počtem návštěvníků na skupinu a časem. Může se ti tedy stejně jako nám stát, že budeš muset po jejím zakoupení u okénka před vstupem do dolu ještě chvíli vyčkat. Nachází se tu ale několik stánků s rychlým občerstvením, které ti čekání ukrátí.

Stálá expozice dolu

U vstupu pak obdržíš sluchátka, prostřednictvím kterých k tobě bude průvodce promlouvat. Následuje sestup do hlubin dolu. Odteď před sebou budeš mít zhruba 3 kilometry dlouhou trasu, během níž uvidíš sochy vytesané do soli, podzemní kaple, solná jezera a mnoho dalších zajímavostí. A dostaneš se až do hloubky 135 metrů pod zem! Celá prohlídka pak trvá kolem 2 hodin a protože je v dole stálá teplota 14 stupňů, doporučuji si obléknout něco hodně teplého.

Podzemní solné jezero

Svatby jsou ve Wieliczce na denním pořádku

Asi nejznámější a nejfotografovanější zajímavostí ve Wieliczce je kaple svaté Kingy, patronky polských horníků. Tenhle podzemní sál s rozměry 54 x 17 x 12 metrů je často srovnáván s velikostí menšího kostela. Prostor zdobí lustry vyřezané ze soli, které jsou plně funkční. Dále tu najdeš nespočetné množství soch či oltář s reliéfem Poslední večeře, který byl inspirován da Vinciho obrazem. Kaple v dnešní době slouží jako koncertní sál nebo jako svatební obřadní síň. V hloubce 135 metrů pod povrchem se pak nachází restaurace a společenský prostor.

Kaple svaté Kingy

Co spojuje básníka Goethe s Billem Clintonem?

V minulosti navštívila Wieliczku řada významných osobností jako třeba císař František Josef I., astronom Mikuláš Koperník, básník Johann Wolfgang von Goethe, chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev nebo bývalý prezident Spojených států Bill Clinton. Wieliczka je zkrátka jedinečné místo, na jehož návštěvu budeš ještě dlouho vzpomínat!

Socha Mikuláše Koperníka

Mapa

Míša

Cestovatelka, blogerka, milovnice všeho dobrého (především vína) a věčný snílek. Cestování si zamilovala už jako malá, kdy s rodiči projela nezanedbatelný kus Evropy vlakem. Avšak až posledních pár let se cestování definitivně stalo její závislostí.
Pokud tě článek zaujal, sdílej.