zámek Lednice

Zámek Lednice – opravdová romantika

Podívat se do lednice byl můj velký sen. Samozřejmě do té s velkým „ L“, protože v té „normální“ jsem minimálně 10x denně. První máj byl lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas … V tento krásný a poetický den jsem kromě polibku pod rozkvetlou třešní dostala i svůj vytoužený výlet na zámek Lednice. Počasí bylo přímo ukázkové, a tak jsme si všichni celý výlet pořádně užili.

Zámek Lednice

Zaparkovali jsme jen kousíček od zámku a do Lednicko – Valtického areálu jsme vstoupili přes nádvoří se stájemi. Podle velikosti jsme tipovali, že tu klidně mohlo být ustájeno i třicet koní.

konírna

Prošli jsme podloubím a pak jsme ho uviděli, ten nádherný, pohádkový zámek se všemi těmi arkýři, vikýři, věžičkami, chrliči a nevím čím ještě. Přesně tak jsem si ho představovala. Nemohla jsem od něho odtrhnout oči. A navíc Kája vybral ten nejkrásnější čas, čas, kdy po celé zámecké zahradě kvetly tulipány. Jejich pestré, zářivé barvy tvořily překrásný kontrast se světlou omítkou zámku.

zámek Lednice

Prostě nádhera! Jinak se to popsat nedá. Musím přiznat, že při našich výletech většinou na prohlídky zámků nechodíme, ale do lednického zámku jsme se podívat chtěli. I prohlídka tropického skleníku nás velmi lákala. Jenže po zhodnocení naší rodinné situace a vyhodnocení pro a proti, jsme od obou variant ustoupili. Matýsek by to nevydržel. A tak jsme si raději pořádně prošli všechna zákoutí zámecké zahrady a užívali si krásy jarní přírody kolem.

zámecká zahrada

Myslím, že pro toho, kdo si chce užít opravdovou romantiku, je Lednicko-Valtický areál ideálním místem.

Procházka k Minaretu

Zámecká zahrada se postupně proměnila v zámecký park, kde všechno kvetlo. Terinku jsem nakojila na lavičce pod rozkvetlým keřem. Matýsek běhal od kytičky ke kytičce, až měl úplně žlutý nos a Kája si raději vzal prášek na alergii, aby se neukýchal. Na cestě dál jsme z dálky spatřili představení s dravci. Chvíli jsme se zastavili a pozorovali, jak majestátní dravci chytají svou kořist a přelétávají nad hlavami diváků. Matýsek ale naše nadšení nesdílel a pokračoval v cestě dál, a tak jsme museli i my. Dostali jsme se až k přístavišti, odkud se může návštěvník nechat svést lodí až k minaretu. Dokonce z tohoto místa vyjížděly i koňské povozy. Ale my jsme si chtěli udělat svoji romantickou procházku, a tak jsme ani jednu z možností nevyužili. A romantika to byla úžasná. Na jedné straně rozkvetlý park, na druhé klidná hladina rybníků, průchod pod mostem i kamenným peklem,

kamenné peklo

zpěv ptáků, výhled na zámek, v dáli sem tam probleskující minaret, skoro spící děti a my dva. Co víc si přát. Příjemnou cestou jsme došli až k minaretu.

Minaret

Na jeho vyhlídku jsme samozřejmě vyjít museli. Točitým schodištěm jsme se postupně přes mezipatra dostávali až na horní ochoz. Pohled byl opravdu úchvatný. Jen škoda, že ochoz byl příliš úzký, a tak jsme se museli pořád s někým vyhýbat. Nemohli jsme se chvíli zastavit a kochat se tak, jak to máme rádi.

výhled z Minaretu

Cestu zpět jsme zvolili z druhé strany rybníků. Jiná cesta a stále co obdivovat. Bylo vidět, že Lednicko – Valtický areál je opravdu velmi vyhledávaným místem. Zvláště pak toto datum prvního května sem přilákalo hodně zamilovaných dvojic a rodin s dětmi.

U zámku jsme ještě celý výlet zakončili pozdním obědem. Zahrádka Zámeckého hotelu nám poskytla možnost krásného výhledu přímo na zámek.

zámek Lednice

Místní kuchyně uspokojila naše chuťové pohárky a zámecká cukrárna dodala sladkou tečku na závěr v podobě ovocného dortíku.

Byl to opravdu úžasný romantický výlet, který splnil všechna má očekávání a možná ještě něco víc. Ale nejlepší je, že mi manžel slíbil, že se sem zase brzy vrátíme.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.