Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady a jeho překrásné zahrady

Zámek nové Hrady jsme jeli navštívit jako rest z výletu do Vysokého Mýta, které leží nedaleko. Nakonec jsme byli moc rádi, že jsme to minule nestihli. Zámek a celý zámecký areál si zaslouží více pozornosti než se u něj jen tak nakrátko zastavit. Nakonec nám zabral celý den a parádně jsme si to užili.

Zámek

Zaparkovali jsme jen kousíček od zámeckého areálu. Už po cestě ke vstupu jsme se zasekli u zámeckého rybníku, okolo kterého vedl chodník. Kačenky sedící na břehu a zlaté rybky ve vodě Matýskovi ke štěstí úplně stačily a nechtěl jít dál. Po dlouhém přemlouvání jsme ho dostali až k pokladně a konečně jsme mohli vstoupit do zámeckého areálu. Uvítal nás překrásný pohled na rokokový zámek z 18. století.

rodinná fotka před zámkem

Zámek je v osobním vlastnictví rodiny Kučerových a je na něm opravdu znát, že se o něj dobře starají. Opravená budova zámku, perfektně udržované zahrady i celý areál jsou toho důkazem. Nechápu turisty, kteří se u pokladny rozčilovali, že za vstup musí platit. Prošli jsme se okolo zámku a nafotili plno krásných záběrů.

Zámek Nové Hrady

Zámek nás úplně uchvátil. Expozici historického nábytku jsme sice nenavštívili, ale i tak se nám obraz zámku vtiskl hluboko do paměti. Rozhodně se dostal mezi naše nejoblíbenější zámky, kam patří Lednice a Buchlovice.

Zelený labyrint

Podle plánku areálu jsme od zámku došli k zelenému labyrintu. Bludiště a labyrinty jsou letos naším velkým hitem. Jenom za léto jsme navštívili 4 kukuřičná bludiště. Tento labyrint byl celý ze vzrostlých tújí.

zelený labyrint z tújí

Z úzké uličky nás občas vyvedl dřevěný můstek až nad labyrint a pak zase zpět do jeho útrob.

Kája s Matýskem nad labyrintem

Kája litoval, že se podíval na návod, a jak je hrozně jednoduché se dostat do středu. Pak ale hned v první uličce špatně zahnul a konečně mohl bloudit tak, jak si přál.

Zámecká zvěř

Od labyrintu jsme se přesunuli k oboře s jeleny. Už po cestě těsně před Novými Hrady se nám poštěstilo zachytit u plotu 8 ochočených jelenů. Vůbec se nebáli a žrali lidem přímo z ruky. Využili jsme toho a sáhli si na jejich paroží. Překvapilo nás, že je mají jakoby potažené sametem.

ochočení jeleni u plotu obory

Přímo v zámeckém areálu jsme pak mohli na vyhlídce pozorovat celé stádo jelenů. Kája se to snažil spočítat, ale u šedesáti ztratil přehled. A tak jsme je z dřevěné vyhlídky pozorovali, jak se poklidně pasou.

výběh s jeleny

Na nejvzdálenějším konci zámeckého areálu nás čekalo setkání s dalšími zvířaty. Tentokrát tu měla být ohrada s koňmi, ale bohužel byla prázdná. Byli jsme zklamaní, ale dostali jsme tip, abychom se podívali přímo do maštale. A to byl pro Matýska teprve zážitek.

stáj plná koní

Všechny koně měl přímo na dosah ruky. Skoro jsme ho odtamtud nemohli dostat.

Starý hrad a křížová cesta

Ze starého hradu do dnešní doby nezbylo nic víc než kousek kamenné zdi a stará dřevěná studna pod ní. My jsme si u hradní zdi udělali malou pauzu a nakrmili děti.

zbytek starého hradu

Pod vrcholem kopce s hradem začíná kamenná křížová cesta. Čtrnáct zastavení s výjevy o umučení Ježíše Krista vedou dolů až ke kostelu sv. Jakuba.

zastavení křížové cesty

Zámecké zahrady a jejich zajímavosti

Tolik různých a opravdu překrásných zahrad jsme v jednom areálu ještě neviděli. Anglickou zahradu sice ještě dotváří, ale všechny ostatní už jsou k dispozici v plné kráse.

Nejdříve jsme sestoupili dolů do Italské zahrady, která sousedí se zámeckým rybníkem. Její hlavní dominantou je kaskáda.

vodní kaskáda

Pomalu stékající voda nádherně zrcadlila oblohu. Dole pod kaskádou se můžete projít levandulovými uličkami. Kráse ještě přidaly rozkvetlé jiřinky a fontánky.

Italská zahrada s fontánkou

Přes Bílou zahradu, která dostala svůj název podle svých bíle kvetoucích rostlin, jsme se dostali až k leknínovému jezírku.

Za ní se rozkládala zeleninová zahrada. To je snad poprvé, co jsem něco takového v zámeckém areálu viděla. Perfektně upravené záhonky s gigantickou cibulí, kapustou, zelím, rajčaty…Udělala jsem si fotku zátiší se zámkem a rajčaty.

zámek a rajčata

Matýska ovšem zelenina nezaujala, zato do malých nádrží na vodu spadl málem několikrát.

V další zahradě je vytvořeno unikátní zelené divadlo. Speciálně vysazené a zastřižené túje vytváří přírodní stěnu, ve které je skrytá šatna herců i vstupy na jeviště. Do kruhového hlediště se vejde až 150 diváků.

zelené divadlo

Na závěr jsme se ještě vrátili zpět k zámku a v zámecké restauraci jsme si pochutnali na výborném obědě s výhledem na zámek.

Terinka před zámkem

Škoda, že už jsme se museli vrátit domů a zámek Nové Hrady opustit.

Mapa

Pokud tě článek zaujal, sdílej.