Zlatá ulička v Praze – vzpomínka v supermarketu

Dnešní článek bude o jedné malé vzpomínce na velký nákup, kdy se snažím v co nejkratším čase nakoupit co nejvíce věcí za co nejméně peněz, takže rohlíky, pití, toaletní papíry, banány, pomeranče, brambůrky… U regálu s mléčnými produkty jsem zaslechl, jak se jedna paní ptá na cukr, který už nebyl, a to kvůli Vietnamcům, kteří ho ráno skoupili do své večerky. A to byla ta chvíle, kdy jsem si vzpomněl na Zlatou uličku v Praze.

Zlatá ulička v Praze bez turistů

Zlatá ulička v Praze jenom pro nás – aspoň na chvíli

Byli jsme tam před 5 lety a naštěstí brzy ráno jako jedni z prvních návštěvníků ten den. Zlatá ulička v Praze byla tenkrát otevřena po roční pauze jako součást malého i velkého prohlídkového okruhu na Pražském hradě. Už nevím, u kterého domku se to stalo, ale najednou se objevily asi 2 autobusy asijských turistů s foťáky, které ani tak nezajímala samotná expozice jako co nejrychleji uličkou proletět, vyfotit a pochlubit se doma. A za nimi další a další.

Zlatá ulička v Praze s turisty

My jsme si předtím v klidu prohlédli kanóny a samostříly na začátku celé expozice, všech 9 domků (z původních 16) s krásnou barevnou fasádou, které jsou vestavěné mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou. Nejvíc se nám líbila zlatnická dílna, domek švadlenky a starověká krčma. Všude na nás dýchala atmosféra 16. století, kdy tato ulička vznikla. Navíc jsme si mohli v prvním patře několika domků zcela sami prohlédnout sbírku brnění a zbraní.

Kanóny a samostříly

Domek švadlenky

Brnění

Pokud byste se chtěli o Zlaté uličce dozvědět něco víc, podívejte se na moji oblíbenou wikipedii.

Udělali jsme tenkrát moc dobře, že jsme si přivstali a měli celou uličku jen pro sebe. Prohlédli jsme si všechny domky. Úplně v poslední domek ukrýval před nacisty staré dobové filmy. Na plátnu se promítal jeden starý černobílý film. Chvíli jsme poseděli, ale to už za neustálého nakukování turistů odkudsi z Východu.

Staré filmy

Staré filmové plakáty

Zaujal vás tento článek? Pokud ano, stačí si najít ubytování v Praze a můžete si prohlédnout krásy našeho hlavního města!

Mapa

 

Pokud tě článek zaujal, sdílej.